Laleli Taşhan

Laleli Camii yanında yer alan Laleli Taşhan, günümüzde mağazaların yer aldığı bir çarşı olarak kullanılıyor. Tarihi han hakkında bilgiler ile yapılışı, tarihi, nerede ve ulaşım bilgilerine yazımızda yer verdik.

Laleli Taşhan Hakkında Bilgiler

1763 yılında inşa edilen Taşhan, birçok kaynakta “Çukurçeşme” ve “Katırcıoğlu” olarak da yer alıyor. III. Mustafa tarafından yaptırılan bu han, Sipahilerin güvenli bir şekilde barınması için inşa edilmiştir ve günümüze kadar ulaşmayı başaran tarihi bir doku olduğunu da belirtmek gerekiyor. Yine birçok kaynakta “Sipahiler Hanı” olarak görebilmeniz de mümkündür. İki kat ve üç avludan oluşan yapı, mimari dokusu ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor ve bu sayede farklı bir kimlik ile karşımıza çıkıyor. Hanı farklı kılan en önemli detaylardan bir tanesi kesme taş kullanılmış olmasıdır. Hanın cephesi kesme taşlardan oluşuyor ve inşa edildiği dönem ele alındığı takdirde kesme taşın kullanıldığı ender yapılardan bir tanesi olduğunu da görebiliyoruz.

İnşa edildiği dönemden bu yana detaylı bir araştırma yapıldığı takdirde birçok tarihi doku gibi bu yapının da zarar gördüğünü ve yıprandığını söylemek mümkündür. Taşhan’ın belli kısımları yıkık ve yıpranmış olmasına rağmen özgünlüğünü koruyor olması dikkat çekici unsurlardan bir tanesidir ve bazı kaynaklarda bunun asıl sebebinin kesme taşların güçlü yapı malzemeleri olmasından kaynaklı bir durum olduğu ifade ediliyor.

Laleli Taşhan (Historical Old Bazaar)

Laleli Camii yanında konumlanmış olan tarihi yapı, an itibarıyla ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor ve bununla birlikte çarşı olarak hizmet verdiğini de belirtmek gerekiyor. Çarşıyı hiçbir ücret ödemeden gezebilir ve içerisinde yer alan dükkanlardan alış verişlerinizi yapabilirsiniz.

Taşhan içerisinde çok sayıda işletme de yer alıyor ve hem çayınızı hem de kahvenizi yudumlayabileceğiniz, yapıyı seyredebileceğiniz kafeler de mevcuttur.

Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi bu yapının çok sayıda ismi var ve son olarak asılan tabelada “Historical Old Bazaar” ismi de yer almaktadır. Yerli turistlerin yanı sıra binlerce yabancı turiste de ev sahipliği yapan tarihi doku, an itibarıyla da ziyaretlere açıktır.

Laleli Taşhan Nerede?

İstanbul sınırları içerisinde yer alan Fatih ilçesine bağlı olan Laleli semtinde konumlanmış olan Taşhan, Laleli Cami’nin hemen yanı başında yer alıyor ve gün içerisinde fazlasıyla hareketli bir görüntü sergilediğini de belirtmek gerekiyor.

Haritası ve Konumu

Taşhan için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Taşhan yanınında yer alan gezilecek yerler arasında Kapalı Çarşı, Beyazıt Camii ve Süleymaniye Camii yazılarımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca şehrin diğer görülmesi gereken yerleri için de İstanbul’da gezilecek yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz