Louvre Müzesi Giriş Ücreti

Louvre Müzesi, dünya çapında ünlü sanat eserleri koleksiyonuna ev sahipliği yapmasıyla bilinir ve her yıl milyonlarca ziyaretçi çeker. Ancak, bu muazzam müzeyi ziyaret etmek için giriş ücretleri, ziyaret saatleri ve diğer detaylar gibi bazı pratik bilgilere ihtiyacınız olabilir. Bu yazıda, Louvre Müzesi’nin 2024 giriş ücretleri, ziyaret saatleri ve daha fazlası hakkında kısa bir bakış sunacağız.

Louvre Müzesi Giriş Ücreti 2024

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 22€. Tüm 18 yaş altındakiler ücretsiz olarak girebilirler. Avrupa Birliği vatandaşı olan ya da oturma izni olan 18-25 arasındakiler için de ücretsiz.

Bilet fiyatları ise 22 Euro’dan başlıyor ve müze içerisinde gezmek istediğiniz alanlara göre ilave ücret ödeyebiliyorsunuz. Ancak bizdeki muadili Müze Kart olan benzer bir uygulama ile Paris Museum Pass alacak olursanız Louvre ile birlikte Paris’te 60’dan fazla müzeye giriş ücretsiz.

Paris Museum Pass ücreti ise şu şekilde;

  • 2 Günlük: 62 Euro
  • 4 Günlük: 77 Euro
  • 6 Günlük: 92 Euro

Paris Museum Pass ile ilgili güncel fiyatlara ve diğer detaylara parismuseumpass.fr adresinden ulaşabilirsiniz.

Louvre Müzesi Bilet Nasıl Alınır?

Louvre Müzesi Bilet Nasıl Alınır
Bilet Satın Alma Ekranı

Müzenin biletilerini resmi louvre.fr sitesinden satın alabiliyorsunuz. Açılan sayfada yer alan ‘Bilet Al’ butonuna tıkladıktan sonra üstteki görseldeki sayfa açılıyor. Buradan müzeyi ziyaret edeceğiniz tarihi ve saati seçiyorsunuz. Ardından kaç yetişkin ve kaç 18 yaş altı kişi olduğu seçimini yapıyorsunuz. Sonrasında ‘Finalize your order’ butonuna tıklayarak ödeme yapabilir ve biletinizi satın alabilirsiniz.”

Louvre Müzesi Ne Zaman Ücretsiz

Louvre Müzesi’nde düzenli olarak her ayın ilk Cuma akşamı ücretsiz giriş imkanı bulunmaktadır. Ayrıca, 18 yaş altındaki ziyaretçilere ve Avrupa Birliği vatandaşı veya oturma izni olan 26 yaş altındaki kişilere de ücretsiz giriş hakkı tanınmaktadır. Bu ayrıcalıklardan faydalanmak isteyen ziyaretçiler, belirtilen koşulları sağladıklarında Louvre Müzesi’ni ücretsiz olarak gezebilirler. Unutulmaması gereken bir detay da müzenin ücretsiz puset hizmeti sunduğudur.

Louvre Müzesi Ziyaret Saatleri

GünZiyaret Saatleri
Pazartesi09:00 – 18:00
Çarşamba09:00 – 18:00
Perşembe09:00 – 18:00
Cumartesi09:00 – 18:00
Pazar09:00 – 18:00
Cuma09:00 – 21:45
SalıKapalı

Louvre Müzesi ziyaret saatleri, haftanın çeşitli günlerine göre farklılık göstermektedir. Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri müze 9:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Cuma günleri ise müze 9:00-21:45 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müze Salı günleri kapalıdır. Ziyaret saatleri içerisinde son giriş saati müzenin kapanış saatiyle bir saat öncesidir. Odaların temizlenme işlemi, kapanış saatinden 30 dakika önce başlar. Louvre Müzesi, 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde kapalıdır. Diğer resmi tatil günlerinde ise müze genellikle açıktır, ancak bu tarihler Salı gününe denk gelirse müze kapalı olacaktır.

Louvre Müzesi Ziyaret Saatleri
Müzenin İçi

Louvre Müzesi Hakkında Bilgi

Yedi bölümden oluşan müze Dünya’nın en çok eser barındıran, en büyük yüz ölçümüne sahip ve en çok ziyaret alan müzelerinden birisi. Eğer müzedeki tüm eserlere 1 dakikanızı ayıracak olursanız; müzenin yıl içinde açık olduğu zamanlarda müzeyi gezip bitirmeniz tam 1 yılınızı alıyor dersek belki daha açıklayıcı olmuş oluruz. Bu yüzden müzeyi de sanki büyük bir şehri geziyormuş gibi ya rehber eşliğinde, ya da haritalar eşliğinde gezmeniz ve gezi için birkaç gününüzü ayırmanız Louvre için ancak yeterli. Louvre Müzesi’ni harita üzerinden gezmeniz için bir neden de müzenin sadece içerisindeki eserlerle değil, mimarisi ile de çok ilginç ve farklı detaylara sahip oluşu.

Müzede Türkiye’den çalınarak götürülen eserlerin de yer alıyor oluşu bizim için müzeye yapılacak bir ziyareti daha da anlamlı kılıyor. Yeni neslin kültürüne ve kendi mirasına daha iyi sahip çıkabilmesi adına bu yönüyle bir ders niteliği de taşıyor.

Video Görüntüleri

Louvre Müzesi Nerede?

Louvre Müzesi, Fransa’da ve Paris şehrinin 1. arrondissement bölgesinde bulunmaktadır. Tam adresi, Rue de Rivoli ve Quai des Tuileries arasındaki Place du Carrousel’dedir. Şehrin merkezi konumunda yer alan müze, kolay ulaşım imkanlarına sahiptir. Louvre-Rivoli metro istasyonuna veya Palais Royal – Musée du Louvre RER tren istasyonuna yürüme mesafesindedir.

Nasıl Gidilir?

Metro yakınlarınızdaysa sizin için en kolay seçenek olacaktır. Metro’dan Palais-Royal–Musée du Louvre İstasyonu’nda inerseniz müzeye yürüyerek gidebilirsiniz.

Otobüsle gelecek olursanız 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81, 95 nolu otobüs hatlarının tamamı Piramit’in önünde durmakta.

Şahsi aracı ile gelmek isteyenler için de müzeye oldukça yakın olan avenue du Général Lemonnier (Général Lemonnier Caddesi) altında bir otopark bulunmakta ve her gün 07:00-23:00 saatleri arasında hizmet vermekte.

Haritası ve Konumu

Paris gezilerinizde unutulmaz anlar yaşamak için şehrin simgesi olan Eyfel Kulesi’ni ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Bu etkileyici yapı, Paris’in eşsiz siluetine ve romantik atmosferine hayranlık katacak. Detaylı bilgi ve ipuçları için Eyfel Kulesi yazımızı inceleyin!

Gezilerinizden edindiğiniz deneyimleri ve düşüncelerinizi bizimle paylaşarak yazımıza katkıda bulunabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz