Fransa’nın Paris şehrinde bulunan Eyfel Kulesi, genç yaşlı herkesin mutlaka görmek istediği yerler arasında ilk sırada yer almaktadır. Dünya’nın en meşhur yapılarından biri olan Eyfel Kulesi Paris’in de en önemli simgesidir. Çünkü Paris Eyfel Kulesinden ayrı düşünülemez.

Eyfel Kulesi Hakkında Bilgiler

Eyfel Kulesi yapımı 26 Ocak 1887 tarihinde başlamış ve 31 Mart 1889 tarihinde tamamlanmıştır. Yani tamamlanması 2 yıl 2 ay ve 5 gün sürmüştür. Kulenin yapımında üç bin kadar işçi bir kazayla karşılaşmadan çalışmıştır.Eyfel Kulesi kaç metre sorusu için kulenin uzunluğu 300 metre olup yapımında 7.300 ton çelik ve 18.038 metal kullanılmıştır.

Eyfel Kulesi Resimleri

Bu kule her 7 yılda bir kez olmak üzere 60 ton boya ile yeniden boyanmaktadır. Bugüne kadar toplamda kullanılan boya miktarı 900 tondan fazladır. Boyanmaya başlandığından boyanın bitimine kadar 15 ay geçmektedir. 25 boyacı bu işlemi yaparken 1500 civarı fırça ve işçi tulumu kullanılmaktadır. Boyasında ise 3 farklı ton kullanılmaktadır. En üst kata en açık renk uygulanmaktadır. En koyu renk ise en alt kısma uygulanır.

Eyfel Kulesi Özellikleri

Eiffel Kulesi adını, kulenin yapımında görev alan mühendis Gustave Eiffel’den almıştır. Kulenin yapım maliyeti yaklaşık 8 milyon Frank’tır. Şimdilerde bu paranın değeri yaklaşık 34 Milyon TL ‘dir. Paranın bir kısmı kulenin mühendisliğini yapan Gustave Eiffel tarafından, bir kısmı da Fransa hükümeti tarafından karşılanmıştır. Kulenin yapımından sonraki ilk 5 ayda 2 milyon turist ziyareti gerçekleşmiş ve masrafların dörtte üçü bu şekilde geri kazanılmıştır.

Yapım senesi dolmadan da tüm yapılan masraflar ziyaretçilerin artmasıyla karşılanmıştır.O zamanlarda ülkenin birçok sanatçısı Kule’nin mimarisini beğenmeyerek protesto etti ve imza toplayarak yapımının engellenmesini istedi. Eiffel Kulesi yapılırken sadece 20 yıl ülkede kalması planlanıyordu. Üzerinde bulunan anten sistemiyle Fransa’da televizyonun kullanılmasına ve gelişmesine katkı sağladı.

Eyfel Kulesi Gece Işıkları

1905 yılında L’Equipe adlı spor gazetesi bir yarışma düzenleyerek Kule’nin ilk katına 3 dakika 12 saniyede ulaşan kişiye bisiklet hediye etti. Eyfel Kulesi, 1914 yılında yapılan 1.Dünya Savaşı sırasında radyo dalgalarını engelleyerek Fransa ordusuna iletişim aracı olmuştur ve Fransa’nın büyük bir zafer kazanmasını sağlamıştır.

Kulenin yapılışının 75. Yılı şerefine dağcılar kuleye tırmanmıştır ve bu tırmanış televizyonda yayınlanmıştır. Kışın Fransa’da yaşanan çok soğuk havaların etkisinden dolayı Eyfel Kulesi yaklaşık 3 cm kadar küçülmektedir. Bunun tam tersi durumda yani çok sıcak havalarda veya rüzgârlı havalarda yaklaşık 18 cm yan tarafa eğilmektedir.

1925-1934 yıllarında Citroen Eyfel Kulesini kullanarak Dünya’nın en geniş reklam panosu rekorunu kırmıştır. Bu kulenin zirvesine tırmanabilmek için 1665 basamak çıkmanız gerekmektedir. Eskiden asansör yoktu, fakat şimdilerde asansörle çıkılmaktadır. Victor Lustig, Eyfel Kulesini farklı iki hurda alım satımı yapan kişiye metal yığını diyerek satmıştır.

Eyfel Kulesi Altı

Eyfel Kulesinden Paris’in her yeri görünmektedir. Her yıl giden ve Eyfel Kulesini ziyaret eden turistlerin sayıları gittikçe artmaktadır. Her yıl ortalama 7 milyon turist Eyfel Kulesine gelmektedir. 2010 yılında ise kuleye 250 milyon ziyaretçinin gelmesi kutlanmıştır.
Eyfel Kulesi’nin akşamları 20.000 farklı ampul kullanılarak ışıklandırılması sağlanmaktadır. Eyfel Kulesinde tüketilen elektrik miktarı, bir köyün kullandığı elektrik miktarıyla eşittir. Eyfel Kulesinde 80 milyon km elektrik kabloları kullanılmıştır.

Eyfel Kulesi yüksekliği 300 metredir ve bu yüksekliğe antenler dahil değildir.Kule 3 platformdan oluşur. İlk platform 57 metre, ikinci platform 115 metre, üçüncü platform ise 276 metre yüksekliktedir. Birinci ve ikinci platforma gelen ziyaretçilerin yemek yiyebilmeleri için lokantalar bulunmaktadır. İlk platformda Eyfel Kulesi’ni anlatan bir sergi ziyaretçilere gezmeleri için sunulmaktadır. En üst platformda ise Dünya’da bulunan önemli şehirlerin kuleye olan yönlerini ve kuleye uzaklıklarını gösteren tabelalar yer alır. Bu bölümlerin her birinde kamuya açık yerler vardır. Buralara çıkan insanlar tüm Paris’i bu bölümlerden izleyebilirler.

Eyfel Kulenin ağırlığı 10.100 tondur. Bundan dolayı Demir Bayan olarak adlandırılmaktadır. Bugüne kadar 400 civarı insan kuleye çıkarak intihar etmek istemiştir. Kulenin içine özel yapım bir hidroelektrik asansör yapılmıştır. Bu asansör 50 kişiyi taşımaktadır. Eskiden ise merdivenler aracılığı ile en tepeye çıkılırdı.

Eyfel Kulesi Ziyaret Saatleri

Eiffel kulesi ziyaret saatleri mevcut mevsime göre değişmektedir. Yani, yaz ayında Haziran- Ağustos dönemlerinde giriş saati sabah 9.00, kapanış saati ise gece 00.00’dır. Kış döneminde ise kuleye giriş saati sabah 09.30, kulenin kapanış saati akşam 23.30’dur. Bazı özel günlerde örneğin Paskalya, Noel ve bahar tatillerinde kapanış saatleri uzatılmaktadır.

Eyfel Kulesi Giriş Ücretleri

Eyfel Kulesi Giriş

Eyfel Kulesi bilet fiyatları ise çıkılan kata ve yola göre değişmektedir. Yetişkin birisi asansörle birinci kata 4.10 Euro, ikinci kata 8 Euro, üçüncü kata ise 13 Euro ile çıkmaktadır. 4 – 11 yaş arasındaki çocuklara indirim uygulanır. Bu indirimle birinci kata 4 Euro, ikinci ve üçüncü kata 7.50 Euro ödenir.

Merdivenle çıkışlarda ise birinci ve ikinci kata çıkışta 4.50 Euro yetişkin ücreti alınır. Çocukların merdivenden çıkışında indirimli ücret uygulanarak birinci ve ikinci kata çıkışta 3 Euro alınır. Üçüncü kata ise merdivenle çıkılamaz. Kulenin çevresini gezmek için herhangi bir bedel alınmaz.

Güncel giriş ücreti, bilet fiyatları ve diğer ziyaret bilgilerine kulenin resmi sitesi olan toureiffel.paris adresinden öğrenebilirsiniz.

Eyfel Kulesi Nerede

Kule, Fransa’nın Paris şehrinde yer almaktadır.

Adresi : Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa

Eyfel Kulesi Haritası

Paris gezileriniz için hazırladığımız Paris’te gezilecek yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz