Louvre Müzesi

Louvre Müzesi Fransa’da açılan ilk devlet müzesi. Müzenin açılışı Fransız İhtilali’nin hemen birkaç sene sonrası; 1793. Müze, sadece Fransa’nın ilk devlet müzesi olmasıyla ünlü değil, Mona Lisa gibi Dünya’nın en önemli sanat eserleri de müzede.

Paris hakkında olan Paris Gezilecek Yerler yazımız ile Paris’te görülmesi gereken yerler listesine ulaşabilirsiniz.

Louvre Müzesi Hakkında Bilgi

Louvre Müzesi Merdivenler
Louvre Müzesi İçi
Louvre Müzesi Dışı

Yedi bölümden oluşan müze Dünya’nın en çok eser barındıran, en büyük yüz ölçümüne sahip ve en çok ziyaret alan müzelerinden birisi. Eğer müzedeki tüm eserlere 1 dakikanızı ayıracak olursanız; müzenin yıl içinde açık olduğu zamanlarda müzeyi gezip bitirmeniz tam 1 yılınızı alıyor dersek belki daha açıklayıcı olmuş oluruz. Bu yüzden müzeyi de sanki büyük bir şehri geziyormuş gibi ya rehber eşliğinde, ya da haritalar eşliğinde gezmeniz ve gezi için birkaç gününüzü ayırmanız Louvre için ancak yeterli. Louvre Müzesi’ni harita üzerinden gezmeniz için bir neden de müzenin sadece içerisindeki eserlerle değil, mimarisi ile de çok ilginç ve farklı detaylara sahip oluşu.

Müzede Türkiye’den çalınarak götürülen eserlerin de yer alıyor oluşu bizim için müzeye yapılacak bir ziyareti daha da anlamlı kılıyor. Yeni neslin kültürüne ve kendi mirasına daha iyi sahip çıkabilmesi adına bu yönüyle bir ders niteliği de taşıyor.

Video Görüntüleri

Louvre Müzesi Giriş Ücretleri 2023

Müzeye giriş ücreti 17€. 18 Yaş altındakiler, Avrupa Birliği vatandaşı olan ya da oturma izni olan 18-25 arasındakiler için ücretsiz.

Bilet fiyatları ise 17 Euro’dan başlıyor ve müze içerisinde gezmek istediğiniz alanlara göre ilave ücret ödeyebiliyorsunuz. Ancak bizdeki muadili Müze Kart olan benzer bir uygulama ile Paris Museum Pass alacak olursanız Louvre ile birlikte Paris’te 60’dan fazla müzeye giriş ücretsiz.

Paris Museum Pass ücreti ise şu şekilde;

 • 2 Günlük: 55 Euro
 • 4 Günlük: 70 Euro
 • 6 Günlük: 85 Euro

Güncel fiyatlara parismuseumpass.fr adresinden ulaşabilirsiniz.

Louvre Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze, her Salı günü, 1 Ocak’ta, 1 Mayıs’ta, 25 Aralık’ta ve 14 Temmuz’da (Bastille Günü) kapalı.

Sabah saat 9:00 ziyaretçilerine kapılarını aralayan müze Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri 18:00’e kadar açık. Çarşamba ve Cuma günleri ise kapanış 21:45’te.

Müzeyi gezmek bir güne dahi sığmadığı için sabahın ilk saatlerinde kapıda olmakta fayda var. Müzeyi doya doya gezmek isteyenler bu yüzden Çarşamba ya da Cuma günlerini tercih edebilirler.

Resimleri

 • Louvre Müzesi Resimleri
 • Louvre Müzesi
 • Louvre Müzesi
 • Louvre Müzesi
 • Louvre Müzesi İçi
 • Louvre Müzesi İçi
 • Louvre Müzesi İçi
 • Louvre Müzesi İçi

Louvre Müzesi Nerede?

Louvre Müzesi, Fransa’da ve Paris şehrinde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir?

Metro yakınlarınızdaysa sizin için en kolay seçenek olacaktır. Metro’dan Palais-Royal–Musée du Louvre İstasyonu’nda inerseniz müzeye yürüyerek gidebilirsiniz.

Otobüsle gelecek olursanız 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81, 95 nolu otobüs hatlarının tamamı Piramit’in önünde durmakta.

Şahsi aracı ile gelmek isteyenler için de müzeye oldukça yakın olan avenue du Général Lemonnier (Général Lemonnier Caddesi) altında bir otopark bulunmakta ve her gün 07:00-23:00 saatleri arasında hizmet vermekte.

Haritası ve Konumu

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz