Sedir Adası

Sedir Adası veya Kleopatra Adası olarak bilinen ve pek çok uygarlığa ait izler taşıyan bu eşsiz güzellikteki ada hakkında bilgiler ile gezilecek yerleri, giriş ücreti, ziyaret saatleri ve nerede ile ulaşım bilgilerine gezi rehberi yazımızda yer verdik.

Sedir Adası Hakkında Bilgiler

Tarihi bir ada olan Sedir Adası, daha çok içerisinde yer alan Kleopatra plajı ile anılıyor. Adada efsanevi bir aşk yaşayan Kleopatra’nın burada denize girdiği düşünülerek plaja adı verilmiş. Altın rengi kumları ve harika denizi ile Muğla’da gezilecek yerler listemizin ilk sıralarında yerini alıyor.


Kedrai Antik Kenti veya Sedir Adası olarak bilinen yer, Ula ilçesi sınırlarında bulunan Gökova (Keramos) Körfezi’nin doğusunda yer almaktadır. Yaklaşık 800 metrelik kıyı şeridine sahip olan bu ada, zengin doğal yapısıyla birlikte ayakta kalan birçok arkeolojik kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle, I. Derece Arkeolojik ve I. Derece Doğal Sit Alanı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, özel çevre koruma bölgesi statüsüne de sahiptir. Sedir Adası, antik kalıntılarla dolu üçlü bir ada grubunun en büyüğüdür ve tarihle doğa tutkunları için çarpıcı bir güzellik sunmaktadır.

Adanın adı sedir ağacından gelmesine rağmen, günümüzde adada sedir ağaçları bulunmamaktadır. Kleopatra Plajı olarak da bilinen kumsalı, jeolojik oluşumlarla oluşan ve koruma altında olan kumlarla ünlüdür. Bu kumlar, özel bir şekilde oluşan kalker damlacıklarıdır ve Ege ve Akdeniz bölgesinde Sedir Adası dışında sadece Girit Adası’nda bulunur. Bu nadir kumun kumsal dışına çıkarılması yasaktır, çünkü jeolojik bir oluşum olan bu kumlar korunmaktadır.

Sedir Adası Gezilecek Yerler

Tarihi adada harika bir plaj, harika bir deniz ve ayrıca efsanelerin, eski medeniyetlerin izleri arasında harika bir gezi sizleri bekliyor.

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı

Hikayesi ile meşhur olan plaj ayrıca kumları ilede ünlü. Efsaneye göre adada kumluk bir plaj yokmuş ve burada denize giren Kleopatra için büyük aşkı Romalı General Antonius, Afrika’dan gemilerle kum getirtmiş ve bu güne kadar bu kumlar korunmuş. Ancak işin aslı kumların oldukça özel jeolojik oluşumlar sonucu ortaya çıktığı düşünülüyor. Bu sebeple kumlar koruma altına alınmış. Adadan kumları çıkartmanız yasak.

Sedir Adası Plajı

Harika denizinin tadını çıkarabileceğiniz eşsiz bir plaj. Şezlonglar ücretsiz ancak yer bulamama durumunda ücret ödeyerek minder alabiliyorsunuz.

Antik Tiyatro

Sedir Adası Antik Tiyatro

Adada görülmesi gereken bir başka nokta ise Antik Tiyatro oluyor. Bu tarihi tiyatronun 2500 kişilik kapasitesi bulunuyor.

Kedrai Antik Kenti

Kedrai Antik kentinin bulunduğu bölge birinci derece Arkeolojik ve yine birinci Derece Doğal Sit Alanı ilan edilmiş. Antik kent bir çok eski uygarlığın izlerini taşıyor. Kedrai ismi eski Yunanca’da sedirler anlamına geliyor. Gemilerin omurgalarında kullanılan sedir ağacınında adada bol olduğu biliniyor.

Sedir Adası Giriş Ücreti 2024

Sedir Adası Ören yeri giriş ücreti 300 TL‘dir. Ören yerine girişten sonra plajada giriş yapabilirsiniz. MüzeKart sahipleri %50 indirimli giriş yapabilirler.

Açılış Kapanış Saatleri

DÖNEMAÇILIŞKAPANIŞ
KIŞ08:3018:00
YAZ08:3020:00

Yaz dönemi 1 Nisan – 1 Ekim ve kış dönemi 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasındadır. Bilet gişesi sabah saat 08:30’da açılıyor ve akşam 16:30 da kapanıyor. Haftanın tüm günleri açık.

Sedir Adası Nerede? Nasıl Gidilir?

Sedir Adası Ulaşım

Ada, Muğla ilinin Ula ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Adaya Marmaris‘e bağlı Çamlı Köyü limanından kalkan tekneler ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Marmaris’ten kalkan tekne turlarına katılarak adaya ulaşılabilir.

Haritası ve Konumu

Sedir Adası için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Marmaris gezilerinizde görülecek yerler için Marmaris gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz