Sivas Gezilecek Yerler

İç Anadolu Bölgesi’nin doğusunda yer alan ve yüzölçümü olarak Türkiye’nin ikinci büyük şehri olan Sivas, İç Anadolu’nun en eski ve en tarihi kentlerinden birisidir. Tarihi açıdan İpek Yolu ve Kral Yolu üzerinde yer almasıyla büyük bir önemi olan Sivas şehrindeki tarihi değerleri, doğal güzellikleri, kaplıcaları ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Anadolu’nun en önemli kentlerinden olan Sivas, özellikle Selçuklular dönenimden kalma tarihi eserleri ve tarihi dokusuyla büyük önem arz ediyor. Eğer Sivas’ı ziyaret etmek istiyorsanız kışları biraz sert geçtiği için ziyaretiniz için bahar ve yaz aylarını öneriyoruz. Aynı zamanda şehri kısa sürede gezebileceğiniz gibi 1 hafta süre ile en güzel yerleri gezmiş ve görmüş olacaksınız. Bu yazımızda sizler için Sivas gezilecek yerler listesi ile gezebileceğiniz ve görmeniz gereken yerleri paylaşıyoruz.

Anadolu yarımadasının orta kısmında yer alan Sivas, Roman devrinde Sebastaia adı ile anılıyordu. Bir çok kaynakta adının Sebastia’dan türediği ve kent merkezinin Roma imparatorluğu tarafınca inşa edildiği geçmekte.

Kentin ilk kurulan yeri, bugünlerde kent merkezinde Topraktepe adı verilen yükseltinin üzerinde gelişmiş, Roma imparatoru Justinianus tarafınca yaptırılan kaledir. Sivas’a yakın bir zamanda gelmeyi düşünüyorsanız eğer gezi yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Sivas Gezilecek Yerler Listesi

Şehrin en güzel yerleri ile tarihi yerleri, mimari yapıları, doğal güzellikleri ve görülmesi gereken yerler listesi.Sivas merkezde ve çevresinde gezilecek yerler listesi;

Hafik Gölü

Hafik Gölü Sivas Gezilecek Yerler

Eğer yolunuz Sivas’a düşerse Koyunkaya mesire yerini, Şifaiye medresesini, Sivas çifte minareli medresesini ve Eğriçimen yaylasını mutlaka ziyaret edin.İç Anadolu’nun önemli şehirleri arasında yer alan Sivas Hafik gölü ile yıl içinde bir çok ziyaretçilerini ağırlar. Koçhisar gölü olarak da bilinen gölde bir çok balık türü bulunmaktadır. Bu bölgeye geldiğiniz zaman serbest olta balıkçılığı yapabilirsiniz. Aynı zamanda göl çevresinde bir çok tesis bulunmaktadır. Tesislerden biri belediyeye bağlı olan göl gazinosudur. Göl gezinize geldiğiniz zaman gölün kenarında herhangi bir tesiste yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Hafik gölünü ilk keşfedenlerden biri siz olabilirsiniz.

Gökpınar Gölü

Gökpınar Gölü Resimleri

Sivas’ta gezilecek yerler listemizin sonraki durağı Sivas ilinin tabiat harikalarından birisi olan Gökpınar Gölü.Güneşin yaklaşma şekline göre renk değişimlerini gözlemleyebileceğiniz bu doğal güzellik ile dalış yapmak ise ayrı bir heyecan.Göl hakkında detaylı bilgiler Gökpınar Gölü yazımızda.

Divriği Kalesi

Divriği Kalesi Sivas Gezilecek Yerler

Sivas bölgesinde yer alan tarihi bir kaledir. Tarihte Bizans ile İran arasında sınır karakollarından biri olma özelliğini taşıyordu. Divriği kalesi, bugün bulunan Çaltı çayı üzerinde yüksek bir tepede sağlam bir kale olarak stratejik önem taşıyordu.

Yakın bir tarihe kadar Divriği kalesinin hemen alt kısmında küçük bir yerleşim yeri varmış. Bu yerde yaşayanlar zaman içinde tepeden ovaya doğru yerleşmeye başlamışlar. Kale surlarının batı yüzüne iki kapı açılmıştır. Biri ise bugün tamamen duvarla örülmüştür. Güneyde bulunan diğer kapı ise bir kısmı yıkık halde. Yüksekliğin dörtte üçü ise toprakla dolmuştur. Bu kapı ise kırık bir kemerle nihayetlenen çok yüksek bir kapı boşluğuna ulaşıyor.

Sivas Çifte Minareli Medrese

Çifte Minareli Medrese Sivas Gezilecek Yerler

Sivas gezilecek yerler listemizin sonraki durağına geçiyoruz.Sivas il merkezde bulunan medrese, 1271 yılında yapılmış ve günümüze kadar gelebilmiş tarihi bir yapıdır.Kitabesinde yazan bilgiye göre, medrese ilhanlı veziri, Sahip Şemseddin tarafından yaptırılmıştır. Eğer Sivas’a yolunuz düşerse medreseyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Günümüzde sadece görkemli bir şekilde iki minaresi kalan medresenin birde taç kapısı bulunmaktadır. Taç kapısı üzerinde bulunan süslemeleri ile bugünde yoğun ilgi görmektedir. Medresenin karşısında ise Şifaiye medresesi bulunuyor. Geziniz sırasında eski bir tıp okulu olan ve aynı zamanda bir hastane olarak kullanılan Şifaiye medresesini mutlaka ziyaret edin.

KoyunKaya Mesire Yeri

İmranlı KoyunKaya Mesire Yeri Sivas Gezilecek Yerler

Sivas’ın İmranlı ilçesinde yer alan mesire alanı, cennetten bir parça sunmaktadır gelenlere. Ulaşımı biraz zor olsa da bu bölgeyi gördüğünüz an buna değdiğini hissedeceksiniz.İmranlı ilçesine sadece 11 kilometre uzaklıkta olsa da biraz zorlu yola sahiptir. İçinde sakladığı doğal güzellikleri sadece yola dayanabilen turistlere gösteriyor burası. Yol boyunca size papatyalarla dolu yeşillikler, çağlayanlar ve dereler sizlere eşlik edecek. Bu bölgeyi keşfetme isteği ise daha ilk adımlarınızda başlayacak. Mesire alanına ulaşana kadar zaten bir çok güzelliği keşfetmiş olacaksınız. Koyunkaya’ya ulaştığınız zaman zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Harika bir doğaya sahip olan bu nokta size tüm güzelliklerini gösterecektir.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Divriği Ulu Cami Sivas Gezilecek Yerler

1228 yılına Anadolu Selçuklu Devletine bağlı Mengücek beyliğinin başında olan Ahmet Şah’ın eşi Melike Turan tarafınca inşa ettirilmiştir. Bu yapının bulunduğu kasabada fazlaca selçuklu eserleri de bulunmaktadır. Birişinde bulunan Darüşşifa’da onlara ait eserlerdendir. Üç boyutlu detaylı geometrik stillerin ve bitkisel benzerlerin bulunduğu caminin bir örneği daha yoktur. Dört kapısı olan cami ve Darüşşifanın isimleri, Şifahane taç kapısı, kuzey taç kapısı, şah mahfili taç kapısı ve cami batı taç kapısıdır. Mimarlık ve mühendislik harikası olan cami en önemli yapılardan biri olup, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu camiyi gezdiğiniz sırada bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmamalısınız.Detaylı bilgiler Divriği Ulu Camii yazımızda.

Eğriçimen Yaylası

Eğriçimen Yaylası Sivas Gezilecek Yerler

Sivas’ın doğal güzellikleri arasında yer alan yayla, yıl içinde bir çok ziyaretçisini ağırlamaya devam ediyor.Koyulhisar ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan yayla, doğanın en güzel hediyelerinden biridir. Yeşilin her tonu, sıra sıra dizilen yayla evleri ve ziyarete gelen turistler. Tüm güzelliğini gözlerimizin önüne seren yayla, dağ turizmi için oldukça önemlidir. Yaylada alabalık tutabilir ve ilkbaharın en güzel renklerine burada şahit olabilirsiniz. Aslında her mevsim bir başka güzel renklere bürünür burası. Ayrıca sonbahar aylarında tadına doyum olmaz, insanı her mevsim büyüleyerek güzelliğinden bir parça bırakır hafızalara. Sivas’ın Eğriçimen yaylasını mutlaka ziyaret etmeniz gerekir. Yanınızda fotoğraf makinenizi getirmeyi de sakın unutmamalısınız.

Sızır Şelalesi

Sızır Şelalesi Sivas Gezilecek Yerler

Gemerek ilçesinde bulunan bu şelale Çat Ormanları içerisinde kalıyor ve Göksu Çayı üzerinde bulunuyor. SİT alanı olarak koruma halinde olan Sızır Şelalesi, doğa severler için keyifli bir yürüyüş alanı sunuyor. Yemyeşil manzaraya eşlik eden şelale manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen bu alanı mutlaka ziyaret etmelisiniz.Bu harika şelale, Sivas’a 136 km uzaklıktayken, Kayseri bölgesine sadece 100 km uzaklıktadır.

Tödürge Gölü

Tödürge Gölü Sivas Gezilecek Yerler

Aynı zamanda Demiryurt gölü olarak da bilinen göl, Sivas’ın gezilecek yerleri arasındadır. Erzurum Sivas kara yolunun 50 kilometre sonrasında karşınıza çıkacak olan Tödürge özellikle Sivas cumhuriyet üniversitesinin düzenlediği su sporları ile şenleniyor. Ayrıca şenliğe halkta katılarak her yıl eğlence düzenlenir.

Şifaiye Medresesi

Şifaiye Medresesi Sivas Gezilecek Yerler

Sivas gezilecek yerler listemizin sonraki durağı Şifaiye Medresesi.Yapılmış olduğu ilk dönemlerde hem tıp eğitimleri veren, hemde hastane olarak kullanılan medrese, Sivas’ın il merkezinde bulunuyor.

Karşısında ise yine turizm açısından önemli olan yapıtlar arasındaki Sivas Çifte Minareli Medrese bulunuyor. Şifaiye medresesi, Anadolu Selçuklu sultanlarından I. İzzettin Kekavus tarafınca yaptırılmıştır. 1217 yılında yapılan medresenin zengin işlemeleri göze çarpan detaylar arasındadır. Özellikle taç kapısı üzerinde bulunan figürler göz doldurmaya devam etmektedir. Sivas’a yolunuz düşerse Şifaiye medresesinin göz alıcı güzelliğini muhakkak ziyaret edin diyoruz.

Gök Medrese (Sahibiye Medresesi)

Gök Medrese (Sahibiye Medresesi) Sivas Gezilecek Yerler

Anadolu Selçuklu 3.Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Sahip Ata Ali b. Hüseyin tarafından yapılmıştır.İsmi gök medrese olarak anılmaktadır ancak Sahibiye medresesi olarakta adlandırılmıştır.Sanatsal olarak oldukça önemli bir eserdir.Evliya Çelebi medrese ile ilgili olarak “Bu eserin mislini yapmak mümkün değil, emsaline rastlanmamıştır” demiştir.

Kangal Balıklı Kaplıcası

Kangal Balıklı Kaplıcası Sivas Gezilecek Yerler

Şifalı suları ile pek çok rahatsızlığa iyi gelen Kangal balıklı kaplıcası aynı zamanda deri hastalıklarınada iyi gelmekte.Özellikle Sedef hastalıklarının tedavisinde kaplıca tercih ediliyor.

Kale Camii

Kale Camii Sivas Gezilecek Yerler

3. Murat Han’ın vezirlerinden biri olan Mahmud paşa tarafınca Osmanlı döneminde yaptırılmış olan eserdir. Yapımı 1580 yılında tamamlanmıştır.

Sivas Arkeoloji Müzesi

Sivas'ta gezilecek müzeler

Sivas’ta gezilecek müzeler içerisinde yer alan Orta Anadolu’nun en büyük arkeoloji müzesi olma özelliğini taşıyan bu müzede Katolitik ve Eski Tunç Çağı’ndan eserler, Hititler’ e ait kalıntılar, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’ ne ait birbirinden farklı değerli eser sergileniyor. Aynı zamanda dokuz milyon yıl önce yaşayan hayvanlara ait fosil kalıntılarda bulunuyor. İlk olarak “Sanayi-i Mektebi” olarak bir sanat okulu amacıyla kurulan bu yer 2007 yılında arkeolojik müze olarak ziyarete açılmış. Girişler ise ücretsiz.

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi

Sivas'ta gezilecek müzeler

Atatürk ve Heyet-i Temsiliye tarafından “Millî Mücadele Karargâhı” olarak kullanılan bu bina 1892 yılında Mazlum Paşazade Memduh Mehmet Bey tarafından lise olarak inşa edilmiş ve 1981 yılında Kenan Evren tarafından müzeye dönüştürülmüştür. Cumhuriyet döneminde büyük rol alan bu bina içerisinde Atatürk ve heyet üyelerine ait eşyalar ve Sivas Kongresi’ne ait belgeler, İrade-i Milliye Gazetesi’nin basıldığı matbaa makinesine kadar birçok değerli eşya bulunuyor. Müze girişleri ücretsiz ve Sivas’a gelmişken bu önemli eşyaların yer aldığı müzeyi gezmelisiniz diyoruz.

Aşık Veysel Müzesi

Sivas gezilecek müzeler

1979 yılında Kültür Bakanlığı tarafından müzeye dönüştürülen bu ev ünlü halk ozanı ve değerli ses sanatçısı Aşık Veysel’in yaşadığı ev olarak Aşık Veysel Müzesi olarak açılmış. Aşık Veysel’e ait eşyaların ve değerli eserlerin sergilendiği bu müzeyi gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın. Aynı zamanda müze girişleri ise ücretsiz.

Buruciye Medresesi

Sivas gezilecek yerler Buruciye Medresesi

Anadolu’nun değerli ünlü yapıtlarından olan bu medrese 1271 yıllında Selçuklu Sultanı Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılmıştır. Anadolu’da simetrisi en düzgün medrese olarak bilinen bu tarihi yapı günümüzde de Sivas Müftülüğü tarafından çeşitli eğitim faaliyetleri için kullanıma açılmıştır.Konumu için tıklayın.

Çat Yaylası

Sivas Gezilecek doğal yerler Çat Yaylası

Sivas’ın Gemerek ilçesinde yer alan bu yayla şehire doğal bir güzellik ve yemyeşil bir görüntü katarak piknik alanları, kütük evleri, çocuk oyun alanları ve oturma alanları ile ziyaretçilere pek çok aktivite imkânı sunuyor.

Karşıyaka Mesire Alanı

Sivas Gezilecek Yerler Karşıyaka Mesire Alanı

Sivas merkezde yer alan bu dinlenme ve mesire alanı, şehrin kalabalıklığı ve gürültüsünden uzak, sakın ve keyifli vakit geçirmek için harika bir yer. Şelale, gölet ve yemek evlerinin bulunduğu bu parkta sizlerde piknik yapabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.Konumu için tıklayın.

Aksu Parkı

Sivas Aksu Parkı

Sivas merkezde Pulur mahallesinde bulunan bu park içerisinde bulunan eğlence merkezleri, yürüyüş alanları, konser alanları ve daha birçok işletmesi ile şehir halkına keyifli ve eğlenceli vakit geçirmeleri için uygun bir alan sağlıyor.Konumu için tıklayın.

Gürün Şuğul Vadisi

Sivas Gezilecek Doğal Yerler Gürün Şuğul Vadisi

Sivas Gürün’de yer alan bu vadi, içerisinde bulunan yürüyüş parkurları ile doğa severleri mest ediyor. Aynı zamanda Şuğul Vadisi içerisinde balık lokantası ve kır kahvesi de yer alıyor. Burada kanyon başından vadinin sonlarına kadar giden yürüyüş parkuru ile uzun soluklu ve keyifli bir yürüyüş imkânı sizleri bekliyor.Konumu için tıklayın.

Paşa Fabrikası Piknik ve Mesire Alanı

Sivas Paşa Fabrikası Piknik ve Mesire Alanı

Sivas merkezde yer alan bu mesire alanında aileniz ile keyifle piknik yapabilir, içerisinde bulunan çocuklar için park alanı ve farklı aktivite imkanları ile vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda şehire 4-5 kilometre uzaklıkta bulunan bu mesire alanında konaklama içinde çeşitli alanlar bulunuyor. Hafta sonları kalabalık olduğundan dolayı gitmeden önce randevu yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.Konumu için tıklayın.

Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi

Sivas Kışın Gezilecek Yerler Yıldız Dağı

Sivas Yıldız Dağı 2006 yılında Kültür Bakanlığı tarafından turizm işletmesi amacıyla projelendirilmeye başlanmış ve günümüzde birçok kış sporu, işletme ve birbirinden farklı tesislere ev sahipliği ediyor. İçerisinde restoran, kafe, kayak merkezi, çocuk oyun alanı, oteller, buz park, pistler ve vakit geçirebileceğiniz birçok aktivite sizleri bekliyor. Kışın karın tadını çıkarmak için yapacağınız kış sporları örneğin, kayak, kızak, snowboard gibi birçok spor sizleri bekliyor. Kışın daha çok kış sporlarında hizmet veren işletme yazın ise binicilik, kaya tırmanışı, kampçılık, yamaç paraşütü gibi aktivitelerle spor severler için vazgeçilmez bir mekân.

Hobbit Evleri (Hobbit Yamaç Evleri)

Sivas Gezilecek Yerler Hobbit Evleri

Yüzüklerin Efendisi filminden esinlenerek oluşturulan bu evler ilginç mimarisi ve konaklama imkanlarıyla yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi topluyor. Sivas Paşabahçe Mesire Alanı’nda bulunan bu 24 adet ev, tercihinize göre 1+1 olarak inşa edilmiş ve 4-5 kişilik odaları ile konaklamanız için olanak sağlıyor. Evlerin ortalama günlük kiralama fiyatı ise 240 TL olarak belirlenmiş.Detaylar Sivas Hobbit Evleri yazımızda.

Çaltı Çayı

Sivas gezilecek yerler listemizin son sırasına geliyoruz.Biri Kangal çayı adı ile Tecer dağlarının güney batı yamaçlarından, diğeri ise Kalkım çayı adıyla Yama dağının batı yamaçlarından olmak üzere iki kol halinde başlayan Çaltı Sivas bölgesinin önemli akarsularından biridir. Çetinkaya yakınlarında biraz genişleyen ve birleşen bu iki akarsu birleştikten sonra doğu bölgesine yönelir.

Akkuşağı yöresi Ana Fırat nehrine açılan çayın hiç bir yeri geniş olmadığı gibi, Çetinkaya ve Divriği bölgelerinde biraz genişliyor. Çayın her iki yanında sıralanan 1-2 km arası değişen alüvyon toprakları da bulunuyor. Bu topraklar ise bölge tarımı açısından oldukça önemli yere sahiptir.Olur da bir gün yolunuz Sivas’a düşerse Çaltı çayını mutlaka görün diyoruz.

Sivas gezilerinizde yeme içme rehberi olarak hazırladığımız Sivas’ta ne yenir yazımıza da göz atmalısınız.

Sizlerde Sivas gezilecek yerler listesinde yer almasını düşündüğünüz yerleri yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz