Stonehenge

Dünyada birçok gizem ve sır bulunmaktadır. Özellikle mimari yapıların gizemleri hala çözülemeyen sırlardandır. Bunların başında Stonehenge gelmektedir. İngiltere’de bulunan bu özel yapı aynı Mısır piramitleri gibi gizemi çözülemeyen özel yapılardandır.

Dönem dönem dini törenlerinde yapıldığı bu yer için yapılan araştırmalara hala sürmektedir. Birçok taşın üst üste konduğu Stonehenge mimarisinde taşların o bölgeye nasıl taşındığı ve nasıl sırayla dizildikleri hala çözülemeyen sırların başında gelmektedir. Bunun nedeni kullanılan taşların çok ağır olmalarıdır. İnsan gücü ile taşınması imkansız olan bu kayalar için özel bir aletin yapılmış olması gerekmektedir. Bu da o dönemde yaşayan taş devri insanları için oldukça zorlayıcı ve bir işlem olmaktadır. Stonehenge’nin çözülemeyen gizemi bu taşların ne işe yaradığı ve nasıl yapıldığıdır.

Stonehenge Gizemi ve Sırrı

Stonehenge Gizemi

Stonehenge anıtının gizemi en meşhur gizemlerden biridir. Çok eski yıllarda yapıldığı düşünülen bu yapının nasıl oluşturulduğu hala merak konusudur. Toplamda 30 adet büyük kayanın üst üste ve yan yana konması ile oluşturulan bu yapı İngiltere’nin sırrı hala çözülemeyen önemli bir yapılarından birisidir. Bir çember şeklinde dizilmiş olan bu kayaların insan gücü ile yapılmadığını savunan kişi sayısı da oldukça fazladır. Düzensiz ve karışık gibi görülen bu yapıda aslında önemli bir plan ve tasarım vardır.

Anıttaki tüm kayaların yerinin ayrı bir önemi bulunmaktadır. Astrolojik bir özelliği de bulunan bu anıtın yapım amacının da bu olduğu düşünülmektedir. Bazı bilim adamları bu yapının astrolojik bir yapı değil de dini bir mekân yani bir tapınak olduğunu savunmaktadırlar. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilerken ayrıca oldukça dikkat çekici ve meşhur bir yapıdır. İngiltere’ye gelen her turistin gezip görmesi gereken yerlerden biridir. Gizemleri ve sırları hala çözülememiş olan Stonehenge anıtı ile ilgili yapılan araştırmalar hala sürmektedir.

Stonehenge Kaç Yaşında?

Stonehenge çok eski ve yaşlı bir yapıdır. Yapılış tarihi ile ilgili net bir bilgi verilemese de taş devrinden kaldığı düşünülmektedir. Bir anda yapılmış bir anıt değildir. Ortalama 5 kademede yapılmıştır. Başlangıç tarihinin ise Neolitik taş devri olduğu düşünülmektedir. Ortalama 5000 yıl öncesinde yapılmış olan bu yapının o dönemde nasıl yapıldığı hala çözülememiştir.

Stonehenge Nasıl Yapıldı?

Stonehenge Taşları

Tamamı taşlardan ve kayalardan oluşan bir yapıdır. Bu nedenle ilk olarak doğru taşların bulunduğu ve bunun için detaylı araştırmalar yapıldığı düşünülmektedir. Her biri tonlarca ağırlıkta olan bu kayaların anıt bölgesine getirilmesi için özel aletlerin kullanıldığı ve nehirden geçirildiği bilinmektedir.1994 yılında kayaların nasıl taşındığı ile ilgili birçok araştırma ve deney yapılmıştır. Bunların başında Julian Richards ve Mark Whitby’nin yaptığı deney gelmektedir. Bu deneyde iyice yağlanan kalasların üzerinden kaydırılan büyük kayalar kolaylıkla taşınabilmiştir. Deney bu yönü ile başarıya ulaşmıştır. İlk yapının da bu şekilde yapıldığı düşünülmektedir.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Haftanın her günü sabah 09:30 açılıyor ve 17:00’da kapanıyor.Giriş ücreti olarak yetişkinlerden £16.50 ve çocuklardan ise £9.90 alınıyor.Farklı bilet tipleri ve güncel fiyatlar ile ziyaret saati bilgilerini sitesi olan şu adresten öğrenebilirsiniz.

Stonehenge Nerede

Stonehenge, İngiltere ülkesinde ve Salisbury şehrinde yer almaktadır.Haritası ile konumuna ve ulaşım bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerle yazımıza yorumda bulunarak paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz