İstiklal Caddesi

Taksim, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer alan ve İstanbul’un turistik alanları içerisinde bulunan, Cumhuriyet döneminde meydan haline getirilen bir alandır.İstiklal caddesi ise, yine Beyoğlu’nda bulunan ve bir tünel ile Taksim’e bağlanan Türkiye’nin en ünlü caddelerinden bir tanesidir. 1400 metre uzunluğunda olan bu cadde Beyoğlu ilçesinin ana eksenini oluşturmaktadır. 9 ayrı mahalleye sahip olan cadde, 19. Yüzyıldan beri önemini korumaktadır.

İstiklal Caddesi gezilerinizde bölgede yer alan Çiçek Pasajı ve Sent Antuan Kilisesi yazılarımıza göz atabilirsiniz. İstanbul’da yapacağınız bir gezi öncesinde İstanbul’da gezilecek yerler yazımızı da mutlaka incelemelisin.

İstiklal Caddesinde Neler Var ?

Taksim İstiklal Caddesi
İstiklal Caddesi Tramvay

İstiklal caddesi büyük ölçekli bir giyim alanı olarak da ifade edilebilir. Aksesuar, iç çamaşırı, çanta, kundura, giysi ve bijuteri dükkanları cadde üzerinde yer alan işletmelerin yarıdan fazlasını meydana getirmektedir. Ayrıca, cadde üzerinde fastfood imkanını sunan birçok büfe ile tatlıcılar, balık lokantaları, börekçiler ve muhallebicilerde bulunmaktadır. Bunların haricinde barlar, türkü evleri, fasıl mekanları ile meyhaneler gibi ortamlarda İstiklal caddesinde yer almaktadır. Sinema, sanat galerileri, kitap evleri ve tiyatro gibi kültür merkezleri de cadde üzerinde bulunmaktadır.

İstiklal Caddesinde Ne Yapılır ? 

İstiklal Caddesi Kalabalık
İstiklal Caddesi Mağazalar

İstiklal caddesinde, sanatsal etkinliklere katılmak mümkündür. Tiyatrodan sanat galerisine, sinemadan kitap evlerine kadar birçok ortamın bulunduğu bu caddede, kültürel faaliyetlerde bulunulabilir. Cadde üzerinde yer alan giyim ağırlıklı alış veriş mağazalarından kişisel zevklerinize uygun alış veriş yapabilir, çeşitli restoran ya da kafelerde damak zevkinize uygun lezzetler tadabilirsiniz. Ayrıca, fasıl mekanlarında, barlarda ya da türkü evlerinde gönlünüzce eğlenebilir ve düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz.

İstiklal Caddesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır.İstiklal caddesine gitmek için Taksim’e ulaşılması gerekmektedir. Girişinin bir ucu Taksim meydanında diğer ucu ise, Karaköy tren istasyonunda bulunmaktadır. Bu neden ile İstiklal caddesine gitmek için Taksim meydanına ulaşılması gerekmektedir. Şahsi araç ile ulaşım düşünülmesi halinde, E5 istikameti takip edilmeli Aksaray Unkapanı’ndan çıkış yapılmalı ve Şişhane Taksim yönüne devam edilmelidir.

Haritası ve Konumu

Cadde için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde İstiklal Caddesi gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz