Amasya'da gezilecek yerler

Amasya çok bilinmese de hem eski uygarlıklar, hem de Osmanlı için en önemli yerleşim yerlerinden birisi olması nedeniyle birçok gezginin uğrak yerlerinden birisidir.Gezi listenizde yer alması gereken Amasya’da gezilecek yerler.

Amasya Gezilecek Yerler Listesi

Siz de Amasya’yı merak ediyor ve bir gezi planlıyorsanız Amasya’da gezilecek yerler listemize göz atabilir ve gezi listenizi oluşturabilirsiniz.

Aynalı Mağara

Amasya Aynalı Mağara

Amasya Vadisi’nin en ünlü ve en özel mağaralarından birisi. Rivayetlere göre güzelliği ile ünlü bir kralın kızına ev sahipliği yapan mağara, hem muazzam yapısı, hem de ilginç hikayesi ile Amasya’da unutmayacağınız ilk yerlerden birisi. Hikaye’nin devamı ise mağarada.

Amasya Kalesi

Amasya Kalesi

Amasya’da gezilecek yerler arasında Amasya Kalesi bulunmakta.Yeşilırmak’ın kenarında Harşena Dağı’nın üzerine inşa edilmiş kalenin Hititler zamanında yapıldığı düşünülmektedir. Binlerce yıllık tarihi olan kale Osmanlılar tarafından da kullanılmıştır ve günümüze kadar ulaşabilmesinin nedeni Osmanlılar tarafından bakımının yapılmış olmasıdır. Ayrıca Amasya’daki en güzel manzaralardan birisine sahiptir.

Kralkaya Mezarları

Kral Kaya Mezarları

Kaleye yapacağınız gezi esnasında Kralkaya Mezarları’nı da es geçmemelisiniz. Harşena Dağı yamaçlarında yer alan mezarlar oldukça büyük ve taşlara oyulmuş yapıları ile ilgi çekicidir.

Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Amasya Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Amasya’da gezilecek yerler listemizde Yedi Kuğular Kuş Cennetide bulunuyor.Uzun yürüyüşler yapıp biraz huzur bulmak ve özellikle göç dönemlerinde gökyüzünde bir görsel sunan kuşlara bakıp kendinizi dinlemek istiyorsanız rotanızı birkaç günlüğüne kuş cennetine çevirebilirsiniz.

Borabay Gölü Tabiat Parkı

Borabay Gölü Amasya

Amasya’da gezilecek yerler arasında çevre illerden de yoğun ilgi gören Borabay Gölü ve tabiat parkı da yer alıyor. Piknik, kamp ve doğa yürüyüşleri için tercih edebilirsiniz. Eşsiz doğası ve içerisinde bulundurduğu nadir görülen bitki türleri ile görülmesi gereken bir yer. Detaylar Borabay Gölü yazımızda.

Hazeranlar Konağı

Amasya Hazeranlar Konağı

19. yüzyıl yapılarından birisi de olsa oldukça ince ve naif bir mimariye sahip en özel Osmanlı eserlerinden birisidir. 1984’te müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan konak, yerli ve yabancı turistlerin Amasya’daki en uğrak yerlerinden birisi.

Gökmedrese Camii

Amasya Gökmedrese Camii

1200’lü yıllardan, Selçuklular’dan günümüze kalabilmiş en özel miraslardan birisi. Halen aktif olarak cami vazifesi görse de bir dönem külliye görevini de üstlenmiştir. Ağaç oymacılığının en başarılı örneklerinden birisine ve camilerimizde az rastlanan ilginç bir mimariye sahiptir.

Beyazıd Külliyesi

Amasya Beyazıd Külliyesi

Beyazıd Külliyesi ve camii Amasya’da gezilecek yerler listemizde.İkinci Beyazıd’ın tahta geçmesinden sonra Amasya’ya hediye ettiği külliye bugün de halen hem cami, hem de kütüphane olarak kullanılmaya devam etmektedir. Kesme taştan yapılma odaları, büyük çınar ağaçları ve huzur veren havası ile Amasya’nın merkezinde nefes almak için en güzel yerlerden birisidir.

Yalıboyu Evleri

Amasya Yalıboyu Evleri

Yeşil Irmak’ın kenarında, restore edilmiş evlerin arasına dalıp tarihin içerisinde güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Amasya Arkeoloji Müzesi

Amasya Arkeoloji Müzesi Amasya'da gezilecek yerler

Tunç Çağı’ndan kalma eserlerin dahi yer aldığı müzede en ilgi çekici olanlarsa; Türk kültüründeki bilinen mumya örneklerinin sadece burada yer alıyor oluşudur.

Ayrıca Amasya gezilerinizde en önemli rehberlerden biri tabiki yeme içme rehberi.Amasya’da Ne Yenir yazımızı incelemelisiniz.

Amasya'da Ne Yenir, Nerede Yenir

Sizlerde Amasya’da gezilecek yerler yazımıza destek olabilirsiniz.Bildiğiniz, beğendiğiniz ve görülmesi gerektiğini düşündüğünüz yerleri yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

    • Grand derici otelde kaldık ve cook memnun olduk ilgileri çok güzel manzarası süper rahatlık huzur hizmet kalite şahane Karadeniz turunda kaldığımız en iyi otel grand derici otel sahibi Bülent bey ile eşine ve tüm çalışanlarına teşekkür ederiz

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz