Ayder Yaylası

Ülkemizde hem sağlık, hem de doğa turizminin en gözde yerlerinden birisi Ayder Yaylası. Eşsiz güzelliğinin yanında kaplıcaları ile yurtdışından bile turist çeken yayla, maalesef ranta kurban gitmeye başlayan güzelliklerimiz arasında.

Yayladaki yerleşimin geçmişi 13. Yüzyıla kadar dayanmakta. Yaylada ilk yerleşimi göçebe olarak yaşayan Halalılar başlatmış. Dinlenme amacı ile kullanılmaya başlanan yayla 19. Yüzyıldan itibaren birkaç ailenin kalıcı yerleşim yeri olmaya başlamış. Son olarak 1987 yılında turizm bölgesi olarak ilan edilen yayla, 1994’te de Milli Park unvanını almıştır.

Ayder Yaylasında Ne Yapılır ve Nerelere Gidilir

Ayder Yaylası otellerin ve kaplıcanın varlığı nedeniyle 12 ay boyunca rahatlıkla gidilebilecek bir yer. Aşırı kalabalıktan, gürültüden ve şehir yaşantısından uzak bir tatil istiyorsanız Ayder Yaylası size fazlasıyla bunu sağlayacaktır.

Sadece dinlenip güzel manzaranın tadına varmak yetmezse de tracking ve rafting yapma imkanınız da var. Bütün bu güzelliklerin haricinde eğer her sene sürekli olarak düzenlenen festival zamanlarında buraya gelirseniz, sizi sabahlara kadar ateş başında horon tepilen çok eğlenceli Ayder Yaylası şenlikleri ile birkaç gün bekliyor.

Yayladan çıkayım biraz da çevreyi dolaşayım isterseniz de gün içinde Kavruk Yaylası, Polaçkur Yaylası, Kaçkar Dağları Milli Parkı ve Zil Kalesi’ne kısa bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Ayder Kaplıcaları

Ayder kaplıcaları
Ayder Kaplıcaları

Kaplıcanın geçmişinin 19. Yüzyıla kadar dayandığı düşünülmektedir. Yaklaşık 250 metre derinlikten gelen 50 derece sıcaklığındaki suyun şifalı olduğuna inanılmaktadır. Romatizmal rahatsızlıklar, egzama, sindirim ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları, cilt problemleri ve kalp rahatsızlıklarından muzdarip olan binlerce kişi bu yüzden her sene yaylaya geliyor. Kaplıcalarda ayrıca bu konuda uzman doktorlar ve sağlık ekibi de yıl boyu görev yaparak misafirlerin daha iyi sonuç almaları için çalışıyor.

Rize gezileriniz için hazırladığımız Rize’de Gezilecek Yerler yazımıza göz atın.

Ayder Yaylası Resimleri

Ayder Yaylası Konaklama

Yayla’da butik otellerden pansiyonlara kadar oldukça geniş bir seçenek şansı var.arasından otel ve pansiyon seçenekleri yer alıyor.Seçeneklerin farklı olması tabi fiyatlar arasında da oldukça geniş bir uçuruma neden oluyor. Kış aylarında 2 kişi için günlük 100 lira gibi ücretlerle rezervasyon yaptırılabilecekken, 12 ay boyunca sürekli talep gören bazı butik otellerde bu fiyatlar 500 liralara kadar çıkabiliyor. Yaz aylarında ise fiyatların en az iki katına çıktığını söylemeye bile gerek yok.

Ayder Yaylası Nerede ve Nasıl Gidilir

Ayder Yaylası Rize ilinin Çamlıhemşin İlçesi’ne 19 km mesafede. Yaylaya ulaşım asfalt bir yolla sağlanıyor. Bu yüzden oldukça tepki alsa da ulaşım bu sayede neredeyse 12 ay boyunca mümkün olabiliyor. Otobüsle gelecek olanlar direk Rize’ye bilet bulabilirlerse, otogardan yaylaya otobüs bulmaları mümkün. Uçakla gelecek olanlarsa önce Trabzon’a gelmeli, direk havaalanından kalkan otobüslerle de Rize’ye geçmelidir.

Ayder Yaylası Ulaşım Haritası

Sizlerde Ayder Yaylası gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.