Bodrum Nerede

Bodrum denildiği zaman aklımıza ilk gelen şey bembeyaz dış cephe boyasıyla boyanmış ve mavi kapıları ile pencereleri olan evlerdir. İnsanları ve koyları gayet sıcak olan Bodrum, her yaz binlerce kişinin ziyaret ettiği beldeler arasında yer alır. Sadece Türkleri ağırlamak ile kalmayıp, dünyanın çeşitleri yerlerinden çok sayıda insana da kapılarını açar. Yazımızda sizlere Bodrum nerede, nereye bağlı, nasıl gidilir ve tüm detaylarıyla ulaşım rehberi yer alıyor.

Bodrum gezilerinizde görülecek en güzel yerlerin bulunduğu Bodrum gezilecek yerler yazımızı ve ayrıca şehirde görülecek yerler içinde Muğla’da gezilecek yerler yazımız mutlaka göz atın.

Bodrum Nerede?

Türkiye’nin güneybatısında yer alan Bodrum, kuzeyinde Aydın ilini, kuzeydoğusunda Burdur ve Denizli illerini, doğusunda Antalya’yı, güneyinde Akdeniz’i ve batısında ise Ege Denizi’ni barındırır. Coğrafi olarak bakıldığı zaman, Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. 

Bodrum Ege Denizi’nde sahilleri bulunan, dünyanın en girintili ve çıkıntılı yerlerinden biri olarak bilinir. Bu kıyılarda birden çok körfez, yarımada ve koylar barınmaktadır. 

Haritası ve Konumu

Bodrum için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bodrum Nereye Bağlı?

Bodrum, Muğla iline bağlı bir şehir olarak bilinmektedir. Muğla, Türkiye’nin en kalabalık 24. Şehri olarak yerini almaktadır. En meşhur ve bilinen tatil beldeleri ise Dalaman, Köyceğiz, Ortaca, Marmaris, Datça, Fethiye, Milas olarak bilinmektedir.

Muğla’nın toplamda 13 adet ilçesi vardır. Bodrum, bu ilçelerin en büyüğü olarak bilinir. Bodrum, Muğla’nın batı kısmında yer alır ve yarımada şeklinde olan beldedir. 

Muğla bakıldığı zaman hem Ege Bölgesi, hem de Akdeniz Bölgesi ilidir. Çünkü her iki yere de bağlantısı ve kıyısı bulunmaktadır. 

Bodrum İlçesi
İlçe Merkezi

Bodrum’a Nasıl Gidilir?

Bodruma ulaşım sağlamak istene kişiler 2 farklı alternatif kullanabilir. Bunlar;

Hava Ulaşımı

İstanbul, Ankara, İzmir ve buna benzer büyük şehirlerden Bodrum Milas Havaalanı’na sürekli ve çok sayıda seferler düzenlenmektedir. Bu seferler aracılığıyla Havaalanına gelebilir, buradan havaş ya da özel araç kullanarak 36 km sonra Bodrum şehir merkezine varabilirsiniz. 

Kara Ulaşımı

Özel araçla kara yolu kullanarak Bodrum’a isteyen kişilerin ulaşımları bulundukları şehre göre değişmektedir. Çoğu şehirden bodruma direk gidilebilirken, bazı şehirlerden de önce arabalı Feribot kullanılmalı daha sonrasında da kara yolu takip edilmelidir. Örneğin İstanbul’dan yolculuk etmek isteyen bir kişi önce Feribotla Balıkesir’e gitmeli, oradan da İzmir-Manisa yolu üzerinden seyahatine devam etmelidir. 

Bunun haricinde yine birçok otobüs firması, Bodrum’a ulaşım için hizmet vermektedir. Bu seferler İstanbul ve Ankara’dan 12 saat, İzmir’den ise 4 saat sürmektedir.

Sizlerde ulaşım alternatifleri konusunda bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz