Bursa Kültürpark

Toplamda 40 hektarlık bir büyüklüğe sahip olan Bursa Reşat Oyal Kültür Parkı, şehrin yeşil alan konusunda gururu olmaya devam ediyor. Lunapark ve dinlenme alanlarını da içine alan devasa bölgede toplamda 6 bin civarında ağaç bulunuyor. Bursa iline yolunuz düştüğünde mutlaka Reşat Oyal Kültür Parkı’nı ziyaret listenize eklemelisiniz. Gelin Bursa Kültürpark’a biraz daha yakından bakalım.

Reşat Oyal Kültür Parkı

Reşat Oyal Kültür Parkı

Bursa Reşat Oyal Kültür Parkı, 1955 senesinde Bursalılara kazandırıldı. Reşat Oyal ise o dönemin belediye başkanının adı. Tarih boyunca Bursalılar için nefes alınacak önemli yerlerden biri olmayı başaran Bursa Kültürpark, öte yandan da pek çok eğlenceye ve festivale ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Bursa tarihine ilişkin güçlü bir hafıza barındırdığını söylemek zor değil.

Son ciddi düzenlemesi 2006 senesinde gerçekleştirilen Bursa Kültürparkı, deyim yerindeyse baştan yapılmıştır. Özelikle yeşil alanların önemli ölçüde arttırılması, parka olan ilgiyi de beraberine getirmeye başladı. Kültürpark içinde çeşmeler, çocuk parkları, dinlenme yerleri ve lunapark, önemli bir yer kaplıyor. Yeşilin hayat verdiği bu özel park, görenleri kendine hayran bıraktırıyor. Yakın zaman önce buraya bir de Arkeoloji Müzesi eklendi. Parkın orta bölümünde bir de göl bulunuyor. Açıkhava Tiyatrosu ise sanat severlerin her daim ilgisini çeken yerler arasında sıralanabilir.

Bursa Kültürpark Lunapark

Bursa Kültürpark Lunapark

Tıpkı İzmir Kültürpark’ta olduğu gibi Bursa Reşat Oyal Kültür Parkı’nın da en hareketli bölümü Lunapark. Çocukların her daim vakit geçirmekten mutlu olduğu lunaparkta, aynı zamanda yetişkinler için de uygun seçenekler bulunuyor. Lunaparkın günün her saati hareketli olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de yaz mevsiminde Lunapark geç vakitlere kadar açık kalabiliyor. Lunapark çevresinde pek çok kafeterya bulabilirsiniz. Lunapark’ta oldukça iddialı oyuncaklar sizi bekliyor. Adrenalin dolu dakikalar yaşamak için Bursa Kültürpark Lunapark, size yetecektir.

Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu

Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu, şehrin en önemli sanat merkezlerinden birisidir. Hem yerli hem de yabancı pek çok sanatçının sahne aldığı bu özel tiyatro, harika atmosferiyle dikkat çekiyor. Toplamda 5 bin kişilik bir kapasiteye sahip olan Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda akla gelebilecek her türlü etkinliği organize etmek mümkün. Sahne büyük ölçüde yaz aylarında aktif oluyor diyebiliriz.Bursa Kültür ve Sanat Vakfı’nın, Açıkhava Tiyatrosunun yapılma sürecinde ciddi emekleri bulunuyor.

Bursa Kültürpark Nerede?

Bursa ilinin Osmangazi ilçesinde yer almaktadır. Bursa Reşat Oyal Kültür Parkı’na gitmek adına en mantıklı yolun metro olduğunu ifade edebiliriz. Burada Kültürpark ile ilgili ayrı bir durak söz konusudur. Bu nedenle de metrodan sonra uzun süre yürümenize gerek kalmaz. Dileyenler BURULAŞ otobüslerini de tercih edebilir. Bursa Reşat Oyal Kültür Parkı’na girmek tümüyle ücretsizdir. Fakat Arkeoloji Müzesi’ne girmek için  5 TL ödemeniz gerekecektir.

Haritası ve Konumu

Kültürpark için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adres : Gaziakdemir Mahallesi, Çekirge Cd. No:6, 16190 Osmangazi/Bursa
Telefon : (0224) 800 2082

Bölgede Gezilecek Yerler

Yakınında gezilecek yerler arasında Tophane Saat Kulesi ve Koza Han yer alıyor. Şehirde diğer görülmesi gereken yerlere ise Bursa’da gezilecek yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz