Bursa Tophane

Bursa şehrinin göbeğinde yer alan Tophane, aynı zamanda bölgenin en turistik merkezlerinden bir tanesi durumunda. Bursa Tophane’yi bu denli ayrıcalıklı yapan burada yer alan Saat Kulesi ve Osmanlı Devleti’nin kurucularına ait türbelerin burada bulunmasıdır. 

Bursa Tophane Hakkında Bilgiler

Tophane konumu itibariyle son derece avantajlı bir yerdir. Çünkü Tophane’ye gelenler aynı zamanda şehri 360 derece izleyebilme şansına sahip olabiliyor. Ramazan aylarında şehrin her ilçesinden duyulan meşhur top atışları, tam olarak adından da anlaşılacağı üzere buradan atılıyor. Tophane, bugün turistik değeri artan bir yer olmaya başladığı için çok sayıda kafe ve restoranla karşılaşmanız mümkün hale geldi. 

Tophane’nin, atışlara da ev sahipliği yapan, hatırı sayılır büyüklükte bir bahçesi bulunuyor. Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbeleri Tophane çerisinde bulunuyor. Büyük Osmanlı İmparatorluğu’na hayat veren bu özel insanları saygıyla anmak isteyen pek çok insan, bu türbelere büyük ilgi gösteriyor. Bursa Ulu Camii ile arasında yaklaşık olarak 10 dakikalık bir mesafe söz konusudur. Aynı zamanda Bursa Kalesi’ne de oldukça yakın bir konumdadır. 

Bursa Tophane Parkı

Bursa Tophane Parkı

Bursa Tophane Parkı oldukça büyük bir alanı kapsar. Parka girdiğinizde sizi hemen ön bölümde İstiklal Savaşı Şehitler Abidesi karşılar. Parkın yine giriş bölümünde, sağ tarafta pek çok kafe ve çay bahçesi bulunur. Kafelerin önemli bir çoğunluğu manzarayı seyredebilmek açısından idealdir. Parkın biraz ilerisinde büyük Saat Kulesi ve Sümbüllü Bahçe Konağı ile karşılaşabilirsiniz. Bursa Tophane Parkı’na gelen ziyaretçiler genelde dini ya da tarihi motivasyonlarla geliyor. 

Bursa Tophane Saat Kulesi

Bursa Tophane Saat Kulesi

Bursa Tophane denildiği zaman akla gelen ilk yapı kesinlikle Saat Kulesi oluyor. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerini geçtikten sonra parkın ortasında büyük bir meydan bulunuyor. Tarihi Saat Kulesi işte tam olarak bu meydanda yer alıyor. Kulenin en tepesinde 3 ayrı Türk bayrağı bulunuyor.

Bursa Tophane Saat Kulesi Gece Işıklı Manzarası

Krem ve kahverengi taşlardan oluşan bu ihtişamlı yapı, 1905 senesinden bugüne kadar taşınabilmiştir.Saat Kulesi toplamda 33 metrelik bir uzunluğa sahiptir. Kulenin genişliği ise 4.65 metre olarak biliniyor. Burası aynı zamanda belediye tarafından yangın gözetleme kulesi olarak da değerlendiriliyor.

Bursa Tophane Surları

Bursa Tophane Surları

Tophane Surları ilk olarak 700 senesinde inşa edilmiştir. Gerek Romalılar, gerekse de Bizanslılar surları aktif biçimde kullanmıştır. Osmanlı Devleti surları defalarca onarmak durumunda kalmıştır. Kale üzerinde, medeniyetlere ait izler başarılı bir şekilde korunmuştur. Surlar genelde gezginlerin dikkatini üzerinde toplamış ve bu yüzden pek çok metinde övgüyle bahsedilmiştir. 

Bursa Tophane Manzarası

Bursa Tophane Manzarası

Tophane, yukarıda da söz ettiğimiz üzere Bursa’yı bir bütün olarak görmek açısından oldukça ideal bir konuma sahip. Yangın gözetlemenin bile buradan yapılması, aslında manzaranın yapısını kanıtlar nitelikte. Genelde manzarayı daha verimli bir şekilde görebilmek için Saat Kulesi ya da kafelerin bulunduğu alanlardan yararlanılıyor. Tophane sayesinde Bursa şehrini kuşbakışı bir açıyla kucaklamak mümkündür. Son dönemlerde şehrin dokusunu bozan çarpık yapılaşmalar ya da yüksek binalar, bu manzaranın ruhunu bir ölçüde olumsuz yönde etkiledi.

Bursa Tophane Nerede?

Tophane, Bursa ilinin Osmangazi mahallesinde yer almaktadır. Merkezi bir konumda bulunan parkın açık adresi şu şekilde; Osmangazi Mahallesi, Yiğitler Cd. 2-3, 16040 Osmangazi/Bursa, Türkiye

Haritası ve Konumu

Park için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bursa şehrinde yapacağınız gezilerde, görülmesi gereken yerler listesi için Bursa’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz