Gölyazı Köyü

Kurtuluş savaşı sırasında Rumların yaşam sürmüş oldukları yerlerin başında bulunan Gölyazı Köyü ardından mübadele yolu ile Türklerin eline de geçmeyi başarmış bulunuyor. Köy girişinin arka kısmında ise antik bir kent bulunmakta ve gelen ziyaretçiler de görebilmektedir. Bölge sit alanına sahiptir. Köy meydanına geldiğiniz de ise çınar ağaçlarını kahvehane ve camileri göreceksiniz.

Bursa gezilerinizde görmeniz gereken yerler listemiz olan Bursa’da gezilecek yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bursa’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Cumalıkızık Köyü ve Trilye yazılarımıza mutlaka göz atın.

Gölyazı Köyü Hakkında Bilgiler

Tarihi Roma dönemine kadar giden bu köye pek çok turist ziyaret etmektedir. Üstelik bu yerde Roma döneminden kalan evleri de görebilmek son derece mümkündür diyebiliriz. Köy, geçim kaynaklarını hem balıkçılık hem de zeytincilik ile geçirmekte ve tarih kokusunu içinize çekebileceğiniz nadide yerler arasında bulunmaktadır. Üstelik günümüz de Gölyazı Köyü Apollon Krallığının merkezi olarak da bilinmekte olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda köy de her sene aksatılmadan düzenlenen bir leylek şenliğinin de yapıldığını söyleyebiliriz.

Gölyazı Köyü Kayıklar

Gölyazı Köyü Tarihi

Tarih kokan bir belde olan Gölyazı, eski dönemlere kadar uzanan bir tarihi barındırmaktadır. Roma dönemin de Rumların yaşamış olduğu yerlerin başında yer alan Gölyazı Köyünün doğal güzellikleri sayesinde de M.Ö. 1. yy’da gelişen antik- kentin ise Hristiyan döneminde de fark edilerek önem gösterildiğinin altını çizebiliriz.

Osmanlı akınları sonrasın da 14. Yy da, doğal güzelliklerin adresi olan Gölyazı Köyüne ziyaret başlamıştır. Osmanlı dönemin de Gölyazı Köyünde yaşayan Türk halkı yaşamını sürdürebilmek adına ipek böcekçiliği, tarım ve balıkçılık yapmaktaydı.

Bursa Gölyazı Köyü
Gölyazı Köyü Evleri

Gölyazı Köyü Kahvaltı

Gölyazı köyüne gelen kişilerin yapmadan gitmemesi gereken işlerin başında kahvaltı yer alıyor. Karacabey yolu üzerinde yer alan göl yazı köyü kahvaltı lezzetlerini tüm ziyaretçilerine sunarak unutamayacakları bir an yaşayabilmelerine de en iyi şekilde yardımcı oluyor. Gerek kahvaltı gerekse de öğle yemeğini mis havası ve turistik yaşam alanları içerisinde yapabileceğiniz nadide yerlerin arasında yer alıyor. Köy kahvaltısını gelen misafirlere de en iyi şekilde sunan en güzel yerlerimizden birisidir.

Ağlayan Çınar Gölyazı Köyü

Video Görüntüleri

Gölyazı Köyü Nerede? Nasıl Gidilir

Bursa ilinin, Nilüfer ilçesine bağlı ve Uluabat gölü kıyısında bulunuyor. Nilüfer ilçesinden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlamanın yanı sıra özel aracınız ile de Ulubat Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Kolay bir şekilde gidebileceğiniz bu yerde harika zamanlar geçirebilirsiniz.

Gölyazı Köyü Haritası ve Konumu

Köy için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

10 YORUMLAR

  1. Kimse Gölyazıya gitmesin…… Gerçekten kimse gitmesin oradaki esnaf köylü para kazanamasın bak bakalım bu hafta sonu yapılan saçma sapan araçla girme yasağı iptal olmuyor mu? Bugün bizde Gölyazıya gidip kahvaltı yapalım dedik ama burnumuzdan geldi. Dikmişler 2 zıbidi memuru pardon zabıta memuru… Mercedesi BMW lere geç diyor diğer araçları çok ta kibar bir dille otopark a alıyor. Otobüslerde 15 dk dolmasını bekliyorsun…. Yani anlayacağınız paranızla rezil oluyorsunuz… GİTMEYİN GÖLYAZI YA GİTMEYİN ki bu saçma kararlarını gözden geçirsinler.

  2. Bu güzelim beldeye yazık belediye hiç bakmıyor herhalde heryer pislik içinde yollar rezalet göl pislik içinde ayrıca çok bakımsız lağım patlamış onun yanında balık ve zerzavat satıyorlar tuvaletler rezalet hafta sonu araçla girme yasağı var hafta içi serbest bu kadar doğa harikası bir yerin bakımsız olması beni çok üzdü.Sayın belediye başkanı yetkili tüm çalışanlar muhtar bey ilgi ve alakanızı rica ediyorum.Şu anda gölyazıya gitmenizi kesinlikle önermiyorum.

  3. BEN MHP BURSA NİLÜFER İLÇE YÖNETİM ÜYELERİNDEN ARİF YILMAZ ÖNCELİKLE YAPDIĞINIZ YORUMLARINDAN DOLAYI HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM HAKLISINIZ HEPSİ DOĞRU AMA ORASI CHP BELEDİYESİNE BAĞLI BİLDİNİZ GİBİ NİLÜFER BELEDİYESİ HALKIN GÖZÜ ÖNÜNDE ÇOK GÜZEL ÇALIŞIYOR GÖZÜKÜYOR YAPTIĞI ORTADA GÖRDÜNÜZ GİBİ KÖYLÜNÜN KÖY MERALARINI HİZMET BİNALARINI ELLERİNE GEÇİRDİLER AMA BUNA KARŞILIK HİÇ HİZMET GETİRMİYORLAR MHP Yİ DENEYİN HİZMETİ GÖRÜN

  4. Makedonya da ohri gölü var, baktığnı zaman gölün dibi görünüyor, çok güzel korumaya alınmış biryer. Bizde niye öyle olmuyor, gölyazıda heryerden ayrı bir kötü koku geliyor, göl suyu pislik ve çamur içinde, çöpten çukurdan gezinti yapabileceğiniz bir patika yol bile yapamamışlar. Çok yazık, yine aynı laf geliyor insanın aklına ‘ burası Türkiye ‘ .

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz