Diyarbakır gezilecek yerler

Güneydoğu’nun en kozmopolit şehri olarak bilinen Diyarbakır, bunu aslında binlerce yıl öncesinden gelen tarihine borçlu. Bu tarihle birlikte de oldukça fazla mirasa, esere ve detaya sahip bir şehir Diyarbakır. Batı’ya uzak olduğu için çok fazla kişinin gidip görmesi mümkün olmasa da, doğuda akan hayata şahit olmak adına bile gidip görülebilir. Böyle bir gezi düzenlenecek olursa da sadece Diyarbakır değil, çevre illerde düşünülerek bir plan yapılmalıdır. İşte görülecek en güzel yerleri ile Diyarbakır gezilecek yerler listemiz;

Diyarbakır’ın tarihi sokaklarını özel aracınızla veya araç kiralayarak keşfetmek için seyahat planınız oluşturmadan önce, En Uygun Diyarbakır Havalimanı Araç Kiralama Fiyatları araştırması yapmanızı öneririz. Bu sayede hem uygun fiyata hem de konforlu bir şekilde Diyarbakır’ın eşsiz güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler Listesi

Diyarbakır merkezi ve çevresinde gezilecek yerler ile Diyarbakır rotamız;

Diyarbakır Surları

Diyarbakır Diyarbakır Surları

Diyarbakır gezilecek yerler listemize Diyarbakır surları ile başlıyoruz.Yapım tarihi tam olarak bilinmese de M.Ö. 349 yılında Bizanslılar tarafından yenilenmiştir. Surların bu kadar önemli olmasının nedeni ise Çin Seddi’nden sonra Dünya’nın en uzun suru olmasıdır.

Malabadi Köprüsü

Diyarbakır Malabadi Köprüsü

Şarkılara konu olan köprü, Batman çayı üzerinde yer alır. Dünya’daki bütün taş köprüler arasında en geniş kemere sahip olanıdır. Fotoğraflardan çok farklı olarak, gidip üzerine çıkıldığında size eşsiz duygular bahşedecektir.

On Gözlü Köprü

On Gözlü Köprü Diyarbakır

Farklı isimlerle anılan köprü, Silvan Köprüsü, Mervani Köprüsü ve Dicle Köprüsü ismi ilede biliniyor. Köprü altıncı yüzyılda I. Anastasias döneminde yapıldığı düşünülmekte. Pek çok savaş gören köprü bir çok kez onarım görmüş. Tarihi açıdan oldukça önemli olan bu eserde Diyarbakır’da gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Cemil Paşa Konağı

Cemil Paşa Konağı Diyarbakır

Dönemin Osmanlı valisi olna Ahmet Cemil Paşa tarafından 1988-1902 yılları arasında yaptırılmış. Bugün Cemil Paşa Konağı olarak bilinen yapı haremlik ve selamlık bölümlerinden oluşuyor. Diyarbakır evlerinde kullanılan kesme bazalt taş bu konakta da kullanılmış. Belediye tarafından restorasyon çalışmaları başlayan konak kent müzesi olarak hizmet verecek.

Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri Diyarbakır

Mezopotamya’nın bilinen en eski tahıl ambarı olduğu düşünülen Hevsel Bahçeleri, bugün Diyarbakırlılar ve şehre gelen ziyaretçiler için harika bir manzara noktası. Bölgenin en büyük kuş cenneti olan Hevsel’de 180’den fazla kuş türü bulunuyor. 2015 Yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi.

Diyarbakır Ulu Cami

Diyarbakır Diyarbakır Ulu Cami

Anadolu’nun, hatta Dünya’nın en ski camilerinden birisidir. 639 yılında Araplar tarafından alınan şehirde bulunan bu dev yapının, kilise iken camiye çevrildiği düşünülmektedir. Diyarbakır gezisinde asla es geçilmeyecek en önemli yerlerden birisidir.

Hasan Paşa Hanı

Diyarbakır Hasan Paşa Hanı

Diyarbakır gezilecek yerler listemizde bir başka yer Hasan Paşa Hanı. Ulu Cami’den hemen çıktıktan sonra biraz soluklanmak, ya da güzel bir kahvaltı yapmak için soluğu Hasan Paşa Hanı’nda alabilirsiniz.

Mar Petyun Keldani Kilisesi

Diyarbakır Mar Petyun Keldani Kilisesi

Dışarıdan gördüğünüzde mimarisi ile ilginizi çekecek kilise, içeriye girdiğinizde ise sizi mistik havası ile sarıp sarmalayacak. Özellikle Diyarbakır’ın sıcağından kaçıp kurtulmak için güneşin en tepede olduğu saatlerde bir mola yeri olarak da görebilirsiniz.

Sülüklü Han

Diyarbakır Sülüklü Han

Restore edildikten sonra bir açık hava kahvesi olarak kullanılmaya başlayan han, Diyarbakır’ın en hareketli, ama bir o kadar da durağan yerlerinden birisi. Hana gidecek olursanız da sizi meşhur ceviz reçeli ve menengiç kahvesi sürprizleri bekliyor olacak.

Mesudiye Medresesi

Diyarbakır Mesudiye Medresesi

Anadolu’nun ilk üniversitesi olma özelliğine sahip olan medrese, Melik Mesud tarafından yaptırıldığı için bu isimle anılmaktadır. Neredeyse ilk günkü gibi ayakta kalabilmiş olan medrese, bugün bile bir çok üniversite binasının yapımına rol model olarak alınmıştır.

Behram Paşa Camii

Diyarbakır Behram Paşa Camii

Mimar Sinan eserlerinden birisi olan cami, özellikle çok süslü minberi ile ün yapmıştır. Ziyaretiniz esnasında ayrıca etrafındaki ilginç hava ile içinizi ferahlatacak, kısa süreli de olsa bir huzur verecektir.

Ziya Gökalp-Ahmed Arif-Cahit Sıtkı Tarancı Müzeleri

Ziya Gökalp-Ahmed Arif-Cahit Sıtkı Tarancı Müzeleri

Edebiyata, şiire ve okumaya biraz meraklı iseniz, Diyarbakır’da bulunan bu 3 dev ismin müzeleri kapılarını açmış sizleri bekliyor olacak.

Elverişli bir uçuş planı ile Diyarbakır’a ulaştıysanız, şehrin tarihi ve kültürel dokusunu keşfetmek için araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. Havalimanından kolayca araç kiralayabileceğiniz seçeneklere göz artarak, seyahatinizi planlamanın stresinden kurtulabilirsiniz.

Diyarbakır’da gezilecek yerler listemizin sonuna geldik.Sizlerde Diyarbakır’da görülmesi ve gidilmesi gerektiğini düşündüğünüz yerleri yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz