Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresi’nin çalışmaları ile 2003 yılında turizme kazandırılan mağara, 2720 metre uzunlundadır.Ancak sadece 500 metresi gezilebiliyor. Geri kalan bölümleri sadece profesyonel mağaracılar tarafından gezilebiliyor.

Bölgede gezebileceğiniz başka bir yer önerisi olarak İğneada yazımıza göz atabilirsiniz.

Dupnisa Mağarası Gezi Rehberi

Türkiye’de mağaraları arasında en çok bilinen mağaralarından biridir.Kırklareli mağara turizmin en önemli mağarası olan Dupnisa, 2720 metre uzunluğundadır.Trakya’nın en uzun ikinci mağarasıdır.

Mağara sisteminin üst katında Kuru ve Kız mağaraları yer alırken alt tarafında Sulu mağara yer almaktadır.Mağaranın içerisinden devamlı olarak yer altı nehri akmaktadır.Kuru Mağaranın 250 metre ve Sulu mağaranın da 200 metrelik kısmı ziyarete açılmıştır. Sulu mağaranın 450 metrelik kısmına kadar iskele ve ışıklandırma bulunmaktadır ancak burada halen oluşum halinde olan damla taşlar ile bir çok türde ve çok sayıdaki yarasaların doğal ortamının korunması için ziyarete kapalıdır. Farklı renk tonlarında dev sarkıtlar ve dikitler ile sütunların yer aldığı mağara ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Dupnisa Mağarası Yarasaları

Trakya‘nın turizme açık tek mağarası olarak bilinen Dupnise mağarası, aynı zamanda 16 türde 33 bin yarasanın evi olarakta biliniyor.Mağaranın ziyaretçiye kapatılmasının nedeni, Kasım-Mart ayları arasında yarasaların kış uykusu dönemi olmasıdır.Kış uykusunda olan yarasalar çok fazla stresli oldukları gibi güçsüz de oluyorlar.Eğer uykularında rahatsız olurlarsa stresten veya bitkin düştükleri için ölebilirler.Yarasaların kış uykusunda olduğu dönem mağara ziyaretçilere kapatılıyor.

Kırklareli Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası Giriş Ücreti 2023

Mağara giriş ücreti olarak tam bilet 25 TL ve öğrenci 15 TL alınmaktadır. Güncel bilgilere Telefon numaraları 0288 214 31 77 veya 0288 214 14 77 numarasından ulaşabilirsiniz.

Dupnisa Mağarası Ziyaret Saatleri

Mağara ziyaretçiler için sabah 08:00 ile akşam 17:00 saatlerinde açıktır. Mağara 15 Mayıs – 15 Kasım tarihleri arasında ziyarete açıktır.Ziyaret tarihleri ve saatleri hakkında detaylı bilgilere Kültür ve Turizm Bakanlığının Kırklareli Müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. Telefon numaraları 0288 214 31 77 veya 0288 214 14 77.

Dupnisa Mağarası Dışı

Dupnisa Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir?

Mağara, Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdere köyünde bulunuyor.Köyün 5-6 km güneybatısında yer alıyor.

Genel olarak bakıldığında ise Dupnisa Mağarası Kırklarıeli’ne 58 kilometre,İstanbul’a 230 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Haritası ve Konumu

Sizlerde mağara gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerler paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz