Giresun'da gezilecek yerler

Karadeniz’in eşsiz havasını bir defa çektiniz mi içinize, vazgeçemezsiniz. Yemyeşil bir Dünya ve içerisinde siz.. İşte Karadeniz’in vazgeçilmez bölgelerinden biri olan Giresun ve hakkında bilmeniz gereken her şey… Olur da bir gün Giresun’a yolunuz düşerse veya tatil için Giresun’u ziyaret etmeyi seçtiyseniz, tatiliniz hem tarih hem de doğa ile iç içe geçecektir. Giresun, gerek doğal güzellikleri gerek ise kültürel güzellikleri ile zengin bir yerdir.Giresun’da gezilecek yerler listesi ile yaylalar, plajlar ve çeşitli müzeler ile muhteşem bir tatil sizleri bekliyor olacak.

Giresun, Ordu ile birlikte Doğu Karadeniz bölgesinin başlangıcını oluşturmaktadır ve aynı zamanda da en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Şehre vardığınız zaman sahil şeridi boyunca göreceğiniz yürüyüş yolu ilginizi çekecektir. Bu yol boyunca gerekli dinlenme yerleri ve banklar yer almaktadır. Ayrıca Giresun’a vardığınız zaman simidini ve fındığını denemeden asla dönmemeniz gerekir. Giresun ne denli bir doğal ortam ve Karadeniz şehri olsa da trafik ve kalabalık orada da hakim. Gürültü ve hava kirliliği de bazı bölgelerinde karşınıza çıkabiliyorlar.

Giresun’da Görülmesi Gereken Yerler

Giresun’da gezilecek yerler listemize ilk önce Giresun kalesi ile başlıyoruz.

Giresun Kalesi

Giresun Kalesi

Giresun’a gelip de kaleyi görmeden giden yok denebilecek kadar azdır. Burası adeta bir simge haline gelmiş bir kaledir. Günümüzde kalenin içerisinde çeşitli etkinlikler düzenlenmekte ve kale aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda kale turistlerin ilgisini de son derece fazla çektiğinden dolayı ziyaretçiler ile her daim dolmaktadır. Kale, Bronz Duvarlı Kale olarak da bilinmekte ve anılmaktadır. Aynı zamanda kalenin Pontus Kralı tarafından yaptırıldığı da düşünülmektedir. Kalenin günümüze gelen kalıntıları bizlere Helenistik ve Roma dönemine kadar bir tarih göstermektedir. Detaylar Giresun Kalesi yazımızda.

Kulakkaya Yaylası

Kulakkaya Yaylası

Yayla, Giresun merkezine yaklaşık olarak 45 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Yayla, ilginç derecede hoş görünmektedir ve Giresun’un en eski yaylaları arasında yer almaktadır. Yazları yemyeşil çimler ile bezenmiş yaylada çeşitli hayvanlar otlar ve inanılmaz bir doğa manzarası sizleri karşılar. Ayrıca yılın belli bir döneminde de burada Kulakkaya Yaylası Festivali düzenlenir ve yerli halk ile turistlerin tamamı bu festivale katılırlar.

Giresun Adası

Giresun Adası

Giresun’da gezilecek yerler listemizde sırada Giresun Adası bulunuyor.Bu ada, Karadeniz’de bulunan iki adadan bir tanesidir. Diğer ada ise Kefken adasıdır. Adanın bitkisel yapılı son derece ilgi çekmektedir. Yaklaşık olarak 71 farklı bitki çeşidi bu adada yer almaktadır. Ada, çeşitli kuşların göç ettiği ve aynı zamanda çeşitli kuşların ürediği bir ada olarak bilinmektedir. Adanın hakkında birçok farklı efsane anlatılmaktadır ki bu efsaneler de turistleri çekme konusunda oldukça fazla işe yaramaktadır. Ada, ikinci dereceden sit alanıdır. Bunların hepsinin yanı sıra adanın üzerinde birçok mitolojik kalıntı yer almaktadır. Adayı yaz aylarında ziyaret edebilir ve burada hoş bir piknik yapabilirsiniz.

Adanın efsanelerinden bir tanesi de Amazon kraliçelerinin savaş tanrısı Ares için burada bir tapınak yaptırdığına dayanmaktadır. Ayrıca bir manastırın da bu adanın üzerine yaptırıldığı çeşitli efsaneler arasında yer almaktadır. Ada, uzun bir süre boyunca Ceneviz ve Venedikliler tarafından gemi sığınağı olarak da kullanılmıştır. Ada, aynı zamanda mitolojik açıdan çok büyük anlam ve önem de taşımaktadır.

Giresun Müzesi

Giresun Müzesi

Müze, aynı zamanda Gogora kilisesi olarak da bilinmektedir. Bina, Ortadoks kilisesi olarak inşa edilip kullanılmıştır. 1923 senesinde boşaltılmış ve bir süre kullanılmamıştır. Daha sonrasında ise cezaevi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Fakat bu durum da çok uzun sürmemiş ve bina tekrar boşaltılmıştır. 1982 senesinde bina restore edilmiştir ve 1988 senesinde bina müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. Müzenin içerisinde çeşitli eski dönemlere ait olan para, giysi, silah ve kabartmalar gibi eserler yer almaktadırlar.

Bedrama Kalesi

Bedrama Kalesi

Kale, Örenkaya ile Karaahmetli köylerinin arasında yer almaktadır. Kalenin belirli bir girişi yoktur bu sebep ile ziyaretçiler için bir patika oluşturulmuştur. ayrıca günümüze kadar kalenin sur duvarlarının bir çoğu yok olmuştur. Su odaları, savaşta kullanılan eşyalar bu kalenin çevresinde yer almaktadır. Kale, tarihi ve günümüze kadar kalan harabeleri ile birçok turisti bu bölgeye çekmektedir.

Kuzalan Şelalesi

Kuzalan Şelalesi

Şelale, daha önce birçok gazete ve dergiye de konu olmuştur. Ülkemizin değerli doğal zenginlikleri arasında yer alan şelale tüm ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır. Şelale, traverten su kaynağı yapısı ile dikkat çekmektedir. Aynı zamanda Şelale, Aksu deresine dökülmektedir. Bu bölge özellik ile de yaz aylarında turistler tarafından son derece büyük bir ilgi görmektedir.

Giresun Mavi Göl

Mavi Göl Giresun Gezilecek yerler

Kuzalan Tabiat Parkı içerisinde yer alan Mavi Göl, tabiat severlere harika bir manzara sunuyor. Göl, görsel bir şölen sunarken ayrıca soğuk sularında keyifle yüzen ziyaretçilerini ağırlıyor. Detaylar Giresun Mavi Göl yazımızda.

Sis Dağı

Giresun Sis Dağı

Giresun’da gezilecek yerler listemizide sonraki durağımız Sis Dağı.Son derece hoş bir manzarayı bu dağ ile beraber deneyimlemeniz mümkündür. Dağın çevresinde her sene Sis Dağı şenlikleri düzenlenmektedir. Görele sınırları içerisinde yer alan bu dağ, aynı zamanda yörenin en yüksek dağı olarak bilinmektedir. Şenliği kadar yaz aylarında kurulan pazar alanı da meşhurlaşmıştır.

Dağın tepesi adeta kayık bir tabağa benzemektedir. Dağın en yüksek kısmında yaz ayları her cumartesi günü bir pazar kurulmaktadır. Burayı ziyaret etmek istiyor iseniz pazar alanını da görmek adına cumartesi günlerini tercih edebilirsiniz. Dağın ismi ise; genellik ile çok fazla sisli olmasından dolayı gelmektedir. Bu manzara gerçekten görülmeye değerdir. Karadeniz’in yeşillikleri ile birleşen bu dağı fotoğraflamak sizler için eşsiz bir anı olacaktır.

Sizlerde Giresun’da Gezilecek Yerler gezi ve ziyaretlerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz