İstanbul Oyuncak Müzesi

2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, Türkiye’de oyuncak müzesi alanında bir ilk. Bu yönüyle de emsallerine örnek teşkil etmiş ve yeni oyuncak müzelerinin açılmasına da bir nevi vesile olmuştur.

İstanbul Oyuncak Müzesi Tarihi ve Hakkında Bilgiler

1700’lü yıllardan günümüze dek uzanan oyuncak kültürünün kısa ama güzel bir özeti olan müze, belki de çocuklardan çok yetişkinlere hitap eden, onları çocukluklarına kadar alıp götürebilecek bir konsepte ve oyuncaklara sahip. Bu yüzden özellikle çocuklu aileler için kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir masal evi de denebilir.

Istanbul Oyuncak Müzesi, 23 Nisan 2005 tarihinde Belgin Akın ve yazar Sunay Akın tarafından kurulmuş bir müzedir. Oyuncak tarihine ışık tutan bu özel müze, tarihi bir köşkte yer almaktadır.

Sunay Akın’ın 20 yılda 40’tan fazla ülkeden antikacılardan ve açık artırmalardan topladığı oyuncaklarla şekillenen koleksiyon, müze ziyaretçilerine hem eğlenceli hem de öğretici bir deneyim sunmaktadır. Uzay oyuncakları sergisinde Ay’a yolculuğun hikayesi anlatılırken, tren oyuncakları bölümü sanayi devrimini renkli bir şekilde anlatıyor. Müzenin iç dekorasyonu ise sahne tasarımcısı Ayhan Doğan tarafından hayata geçirilmiştir.

Müze, ziyaretçilerin farklı nesilleri bir araya getirebileceği ender yerlerden biridir. Büyük büyükanneler ve büyük dedeler, anne babalar ve torunlar bir araya gelerek geçmişlerini ve oyuncaklarını paylaşıyor. Müzenin koridorları, çocukluğunun oyuncaklarına rastlayan herkesin ağzından dökülen ‘Bunu bende bulmuştum!’ cümleleriyle dolup taşıyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi, Avrupa’daki diğer oyuncak müzeleri arasında da saygın bir konuma sahiptir. 2012 yılında düzenlenen TOYCO-2012 İstanbul etkinliği, Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği’nin Türkiye’deki ilk etkinliği olarak gerçekleşti. Bu sayede müze, Türkiye’de çocuk ve oyuncak müzelerinin bir ağ içinde toplandığı öncü bir rol oynadı.

İstanbul Oyuncak Müzesi, diğer şehirlerde de benzer müzelerin açılmasını teşvik eden bir örnek teşkil etmiştir. Bu ilhamla Antalya, Gaziantep, Ataşehir, Kartal ve Samsun gibi şehirlerde de benzer müzeler açılmıştır. İstanbul Oyuncak Müzesi, eğlence ve öğrenmenin bir araya geldiği, unutulmaz anılar biriktirmenin mümkün olduğu harika bir noktadır.

Sunay Akın

Sunay Akın, çocukluğunu Trabzon’da geçirdiğini ve teraslı evlerde büyüdüğünü anlatıyor. Çocukken Şarlo’ya özenip, şiirler yazdığı ve dünyayı ceplerinde taşıyacak kadar güçlü olduğuna inandığı anlatılıyor. İstanbul’a 7 yaşında gittiğini ve İstanbul Arkeoloji Müzesi‘ne götürüldüğünü söyleyen Akın, televizyondaki dizileri izlerken başını suya daldırıp çıkararak Kaptan Cousteau’ya en yakın dalgıç olduğuna inandığını belirtiyor. Kağıt gemiler yaparak emekli olduğunu ve futbolda kalecilik yaparak kimseyi yadırgamadığını ifade ediyor. Üniversite yıllarında şairlerin ve yazarların arkasından yürüdüğünü ve Kız Kulesi’ni “Şiir Cumhuriyeti” ilan ettiğini ancak kovulduğunu anlatan Akın, Cemal Süreya’nın kendisi için “İlk şiirlerinden biriyle uçtu çocuk” dediği en önemli ödül olduğunu vurguluyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi Eserleri

Etkinlikler ve Organizasyonlar

Müze bir masaldan çıkmış gibi büyülü bir konseptte kafeye sahip. Burada biraz soluklanıp bir şeyler içmeniz mümkün. Bunun haricinde ise ayrıca rezervasyonla birlikte kahvaltı ya da doğum günü kutlamaları için tercih edilebiliyor.

Bunların haricinde çoğunluğu sadece çocuklar için yapılan bir çok atölyeye katılmak mümkün. Bazı atölyelerde ise çocuklarla birlikte ebeveynlere de yer var.

İstanbul Oyuncak Müzesi, çocukların ve yetişkinlerin hayal güçlerini keşfetmeleri ve yaratıcılıklarını geliştirmeleri için birçok etkinlik düzenlemektedir. Aloha Ebeveyn ve Çocuk Gelişim Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen bu etkinlikler, çocukların motor becerilerini, bilişsel gelişimlerini, dil gelişimlerini, sosyal ve duygusal gelişimlerini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Keşif, Duyu ve Oyun Atölyesi, çocukların yaratıcılıklarını konuşturabilecekleri, grup içinde sosyalleşip gelişebilecekleri bir ortam sunmaktadır. Bu atölyede çocuklar, duyularının farkına varacakları oyunlar oynayarak eğlenceli bir deneyim yaşayacaklardır.

OyunMu / Roly: Yetişkinler için Doğaçlama Oyunu ise yetişkinlere yönelik bir etkinliktir. Bu etkinlikte, çekilen kartlarla birlikte hayal gücünüzü kullanarak şaşırtıcı ve eğlenceli hikayeleri canlandıracaksınız. Bu yolculukta sınırlarınızı zorlayacak ve kahkahalarla dolu bir deneyim yaşayacaksınız.

Seç, Yarat, Oyna! Atölyesi ise Aloha Ebeveyn ve Çocuk Gelişim Merkezi eğitmenleri tarafından gerçekleştirilen bir atölye çalışmasıdır. Bu atölyede çocuklar, yaratıcılıklarını kullanarak el becerilerini geliştirecekler ve keyifli oyunlara dahil olup eğleneceklerdir. Etkinlik bileti ile istediğiniz zaman istediğiniz atölyeyi seçebilir ve çalışmalara katılabilirsiniz.

Play & Learn İngilizce Oyun Atölyesi ise İngilizce öğrenmeyi eğlenceli bir şekilde destekleyen bir etkinliktir. Bu atölyede çeşitli aktivitelerle İngilizce’ye olan ilginizi arttırırken, ince ve kaba motor becerilerinizi, duyusal ve bilişsel becerilerinizi de geliştirme fırsatı bulacaksınız. Her atölyede farklı temaların uygulandığı bu oyun buluşmalarında İngilizce kullanılacaktır.

Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi ise çocuklar ve yetişkinler arasında büyük ilgi gören bir etkinliktir. Bu atölyede çocuklar kendi oyuncaklarını yaparken yaratıcılıklarını ve el becerilerini geliştirirken aynı zamanda eğlenme fırsatı bulacaklardır. Bu etkinlik, müze sergisinden etkilenerek kendi boyadığınız oyuncakla müzeden ayrılmanın keyfini yaşatmaktadır. Oyuncakların ücretleri boyutlarına göre değişmektedir ve atölye çalışmasına grup olarak katılmadan önce randevu almanız gerekmektedir.

İstanbul Oyuncak Müzesi, çocukların ve yetişkinlerin hayal dünyasını keşfetmeleri ve yaratıcılıklarını geliştirmeleri için birçok farklı etkinlik sunmaktadır. Bu etkinlikler sayesinde hem eğlenip hem de öğrenme fırsatı bulabilirsiniz. Müze sergisini gezerken aynı zamanda bu etkinliklere katılarak unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi Resimleri

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti 2024

Giriş ücretleri tam bilet 160₺, ve indirimli bilet 90₺‘dir. Yabancı ziyaretçiler için 420₺ bilet fiyatı bulunuyor. Ayrıca yabancı ziyaretçilerde çocuklardan 360₺ alınıyor.

 • İndirimli : 3 yaş ve üzeri çocuklar, öğrenciler, öğretmenler, öğretim görevlileri, 65 yaş ve üstü
 • Ücretsiz: Engelliler, 3 yaş altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri, kokartlı rehber ve basın mensupları.
 • Okul ve grup fiyatları için müze ile iletişim kurabilirsiniz. MüzeKart geçerli değildir.
İstanbul Oyuncak Müzesi

Ziyaret Saatleri ve Günleri

Müze ziyaret saatleri 10:00 – 18:00 saatleri arasındadır. Hafta sonları ilse kapanış saati 18:30’dur. Müze, Pazartesi günleri kapalıdır. Pazar günleri açıktır.

Oyuncak Müzesi Sanal Gezi

Resim Galerisi

 • İstanbul Oyuncak Müzesi Görüntüleri
 • İstanbul Oyuncak Müzesi Resimleri
 • İstanbul Oyuncak Müzesi Resimleri
 • İstanbul Oyuncak Müzesi Resimleri
 • İstanbul Oyuncak Müzesi İç Resimleri
 • İstanbul Oyuncak Müzesi
 • İstanbul Oyuncak Müzesi Oyuncakları
 • İstanbul Oyuncak Müzesi Oyuncaklar
 • İstanbul Oyuncak Müzesi Eserleri
 • İstanbul Oyuncak Müzesi İçi
 • Eski Oyuncaklar
 • İstanbul Oyuncak Müzesi
 • İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi Nerede ?

Kadıköy, Göztepe’de tarihi bir köşkte misafirlerini ağırlamak için kapılarını aralamış olan müze, bulunduğu yer ve bina ile de içinizi ısıtabilecek bir atmosfere sahip. Müzenin konumu için tıklayın.

Nasıl Gidilir ?

Otobüs ile gelmek isterseniz; Kadıköy’den 10, 10B, 10S, 14Ç, 14 KS, 17, 17L, 19F, 19M, 19S, GZ1,GZ2, ER1, ER2 nolu hatların herhangi birisine binerek Göztepe durağında inerseniz, yürüyerek müzeye gelmeniz mümkündür.

Yeni açılmış olan Kartal-Kadıköy Metrosu ile de Yenisahra Durağı’nda inerek yine kısa bir yürüyüşle müzeye ulaşabilirsiniz.

Şahsi aracı ile gelecek olanlarsa müzenin olduğu sokakta park sorunu yaşayabilecekleri için Göztepe Tren İstasyonuna kadar gelip oradan yürüyerek buraya ulaşabilirler.

Haritası ve Konumu

İletişim Bilgileri

Adres : Ömer Paşa Cad. Dr. Zeki Zeren Sok.No:15 Göztepe / İstanbul
Telefon : (0216) 359 45 50
Web sitesi: https://istanbuloyuncakmuzesi.com/

İstanbul’da yer alan tema park ve eğlence merkezileri hakkında olan İstanbul’daki Lunaparklar yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu eşsiz müze deneyiminizi yazımızın altına yorum olarak bırakarak bizimle paylaşabilirsiniz. Gezilerinizden edindiğiniz unutulmaz anıları, izlenimleri ve duygularınızı bizimle paylaşarak, diğer ziyaretçilere de ilham verebilirsiniz. Her yorum, müzenin zenginliğini ve etkileyiciliğini daha da anlamamıza yardımcı olurken, sizin kişisel deneyiminizi de geniş bir toplulukla paylaşma fırsatı sunar. Yorumlarınızı bekliyoruz!

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz