İtalya Vizesi

Shengen sınırları içerisinde yer alan İtalya için Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir.Yazımızda, İtalya vizesi hakkında bilgiler ve gerekli evraklar ile başvuru süreci hakkında detaylı bilgilere yer verdik.

Avrupa’ya kolay vize alabilmek için En Kolay Shengen Vizesi Veren Ülkeler yazımıza göz atın.

İtalya Vizesi

İtalya, Avrupa Birliği üyesi olan bir ülke olarak Shengen sınırları içerisinde yer almaktadır. İtalya’ya seyahat etmek isteyen ve Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaporta sahip olan kişiler, İtalya vizesini alarak ülkeye giriş yapmak zorundadırlar. Türkiye ile İtalya arasında olan vize muafiyet anlaşması, resmi pasaport sahipleri için sınırlı bulunmaktadır. Ancak Umuma mahsus olan pasaport sahiplerinin hepsi İtalya vize işlemlerine tabidir. Shengen anlaşması gereğince gri, yeşil ve siyah pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, her 6 ayda 90 gün konaklamayı geçmemek şartı ile vizeden muaf tutulurlar.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya vizesine başvururken ilk önce dikkat edilmesi gereken evrak ‘ İtalya Vize Başvuru Formu’dur. İtalya vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin, Vize Başvuru Formunu hem Türkçe hem de İtalyanca olarak doldurmaları gerekir. Form doldururken büyük harflerin kullanılması gerekmektedir. Bu işlemden sonra kişinin İtalya Konsolosluğu’na planlamış oldukları İtalya seyahatinin amacını, masrafların nasıl karşılanacağını, Türkiye’ye geri dönme planını gösteren belgeleri iletmesi gerekmektedir. Seyahatin amacına göre istenilen evraklar değişiklik göstermektedir. Ancak genel anlamda İtalya vizesi için gereken evraklar şunlardır:

 • Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş olan vize başvuru formu
 • Başvuru tarihi itibari ile en az 6 ay geçerli olması gereken pasaport
 • 1 tane biyometrik fotoğraf
 • İngilizce olan seyahat sağlık sigortası ( Teminatı 30 bin olmalı)
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren bir belge
 • Aile bağları olduğunu gösteren bir belge
 • Konaklama ve sponsora ilişkin belge

Başvuru sahibi çalışan ise;

 • İşveren izin onay belgesi
 • SGK hizmet dökümü

Başvuru sahibi çiftçi ise;

 • Ziraat odası tarafından verilmiş olan Çiftçi belgesi

Emekli ise;

 • Emekli maaş gösteren belge

Öğrenci ise;

 • Öğrenci belgesi

Şirket sahibi ise;

 • Vergi levhası

Reşit değil ise;

Aile onay belgesi ek olarak hazırlanarak verilmelidir.

İtalya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eskiden Konsolosluklardan direkt olarak yapılabilen vize başvuru sistemi değişmiştir. Artık Avrupa ülkeleri Konsolosluklardan yapılan başvuruları kabul etmemektedir. Bu işlemler vize başvuru merkezleri tarafından yürütülmektedir. Bu merkezler başvuran kişi ile Konsolosluk arasında aracı olarak çalışır ve başvuru dosyası ile parmak izini Konsolosluğa iletir.

Vize başvurusu için ilk önce online randevu alınması gerekmektedir. İtalya’nın bu işlemleri yürüttüğü şirket olan İdata şirketinin internet sitesinden gerekli adımlar takip edilerek kolay bir şekilde randevu alınır. Randevunun seyahat edilecek tarihten en az 15 gün önce alınmış olması gerekmektedir. Randevu bulunamazsa veya acil olarak yapılması gerekirse, başvuru sahibi ek ücret ödeyerek sıra ve gün beklemeden işlemlerini yaptırabilir. Yaklaşık 45 dakika süren vize başvuru işlemelerinde evraklar incelenerek parmak izi alınmaktadır.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Sunulan belgelerin eksiksiz olması durumunda 1 gün sürebilen vize alımları, evrak tamamlanma süresine göre değişerek 1 hafta ile 1 ay arasında sürebilir.

İtalya Vizesi Nereden Alınır?

İtalya vizesi, eskinden Konsolosluklardan başvuru yapılarak alınmaktaydı. Ancak işlemlerin yoğunluğunu azaltmak için İdata vize işlemleri merkezi ile anlaşma yapan İtalya, başvuruları buradan almaktadır ve vizeyi de bu merkez aracılığı ile vermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz