Ordu gezilecek yerler

90 km’lik sahil şeridi ile Karadeniz’in en uzun sahil şeritlerinden birine sahip olan, Doğu Karadeniz’in kapısı sayılan, doğal, sosyal, kültürel zenginlikleri, yemyeşil ormanları, heybetli dağları, meşhur yayla ve vadileri ile Ordu, hem ülkemizin hem de Karadeniz’in bir an önce keşfedilmesi gereken şehirlerinden biri.

Plajları ile yaz turizmini hareketlendiren, trekking, yamaç paraşütü, avcılık ve kampçılık gibi alternatif doğa sporları ile de doğa turizmini hareketlendirilen Ordu, tüm bu özellikleri ile Karadeniz’deki en yüksek turizm potansiyeline sahip olan kentlerden biri aynı zamanda.

Ordu’da Gezilecek En Güzel 10 Yer

Ordu’da konaklama çeşitleri, gelişen turizme bağlı olarak her geçen gün artıyor. Dolayısıyla bu güzel şehri keşfetmek için kalacak yere ihtiyaç duyduğunuzda, Ordu otelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Seçiminizi yaparken Ordu otel fiyatlarını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede Ordu otelleri arasından bütçenize en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Eğer ekonomik bir konaklama yapmak isterseniz Ordu pansiyonlarına mutlaka bir göz atın deriz. Zira Ordu otel fiyatları arasından en uygun rakamlara sahip olan konaklama çeşidi pansiyonlar oluyor genelde.

Boztepe

Boztepe

Ordu’ya geldiniz ve Ordu otelleri arasından birine yerleştiniz. Odanızdan çıkar çıkmaz keşfetmeniz gereken ilk yer hiç şüphesiz Boztepe olmalı. Teleferikle ile çıkabileceğiniz Boztepe’de, şehrin doyumsuz manzarasını izleyebilirsiniz. Dilerseniz Boztepe’yi gün batımı saatlerinde de ziyaret edebilirsiniz. Boztepe’de bir şeyler yiyip içebileceğiniz ve hediyelik eşya satın alabileceğiniz yerler de var. Cesaretiniz var ise burada yamaç paraşütü de yapabiliyorsunuz. Siz fotoğraf çekmekle de yetinebilirsiniz. 🙂 Detaylar Ordu Boztepe yazımızda.

Taşbaşı Mahallesi ve Kilisesi

Taşbaşı Mahallesi ve Kilisesi

Ordu Merkez’de, Boztepe’nin eteklerinde yer alan Taşbaşı Mahallesi, Ordu’da keşfetmeniz gereken bir diğer nokta. Eski Ordu’nun atmosferini hissetmek için Taşbaşı Mahallesi, en ideal yerlerden biri. Zira evlerden bunu anlamak hiç de zor değil. Cumhuriyet döneminde Rumların ve Ermenilerin çoğunlukta olduğu Taşbaşı Mahallesi’nin en önemli yapısı ise Taşbaşı Kilisesi. Dıştan oldukça etkileyici bir görselliğe sahip olan kilisenin içi, ne yazık ki bir hayli bakımsız kalmış. 1950’li yıllarda hapishane olarak kullanılmış olan Taşbaşı Kilisesi’nde, günümüzde bazı kültürel etkinlikler düzenleniyor.

Kurul Kayası

Kurul Kayası

Antik bir yerleşim alanı olan Kurul Kayası, yeraltı galerileri ile kesinlikle görülmeye değer bir nokta. Karadeniz’de pek sık rastlanmayan örneklere sahip olan Kurul Kayası, Ordu’nun merkezine 20 km mesafedeki Bayadı Köyü’nde bulunuyor. Sivri bir kaya üzerine kurulu olan Kurul Kayası’nda yerleşim, M.Ö. 1. ve 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Tepenin üzerinde yapılan kazı çalışmalarında, 2 metre kalınlığında duvar kalıntıları, duvar örgüsünün seramik parçaları ve pişmiş topraktan çatı kiremitleri bulunmuş.

Çambaşı Yaylası

Çambaşı Yaylası

Aslında Çambaşı Yaylası, öyle bir günlüğüne gezip geçebileceğiniz bir yer değil. Şöyle birkaç gün burada kalmalısınız ki, yenilenip enerji toplayabilesiniz. Ordu’nun şehir merkezine 60 km mesafede yer alan Çambaşı Yaylası, 1991 yılında Turizm Bakanlığı tarafından yayla turizmi merkezi ilan edilmiş. 72 obası ile ülkemizin en geniş yaylası olma özelliği taşıyan Çambaşı Yaylası, soğuk ve şifalı suları ile de sizi alışılmışın dışında bir huzur ile buluşturuyor.

Perşembe Yaylası

Perşembe Yaylası

Ordu’da gezilecek yerler listemizin bir sonraki durağı Perşembe yaylası.Benzersiz coğrafyası ile bir dünya mirası olarak korunması için tescil işlemlerinin hızla sürdüğü Perşembe Yaylası, Ordu’nun Aybastı ilçesine 17 km uzaklıkta bulunuyor. 1991 yılında Bakanlar Kurulu tarafından turizm merkezi ilan edilen Perşembe Yaylası, dinlenmek, piknik yapmak, safari ve yamaç paraşütü gibi ekstrem sporları denemek isteyenlerin çok seveceği bir yer. Birçok tarihi esere de ev sahipliği yapan Perşembe Yaylası’nda, Çişeli Şelalesi, Karga Tepesi ve kümbetleri de mutlaka görmelisiniz. Temmuz ayında giderseniz, yayla şenliklerini kaçırmayın deriz.

Turnasuyu Vadisi

Turnasuyu Vadisi

Ordu Merkez’e oldukça yakın bir yürüyüş alanı olan Turnasuyu Vadisi, 60 km uzunluğunda bir parkura ev sahipliği yapıyor. Şehrin en güzel yürüyüş alanlarından biri olan Turnasuyu Vadisi, el değmemiş bir güzelliğe sahip. Rengarenk bir doğa ve akarsuyun muhteşem sesi ile keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz Turnasuyu Vadisi’nde bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin.

Yason Burnu

Yason Burnu

Ordu’nun en etkileyici doğal güzelliklerinden biri olan Yason Burnu, Ordu-Perşembe arasında yer alıyor ve bir yarımada özelliği taşıyor. Ordu’ya 35 km ve Perşembe’ye 20 km mesafede bulunan Yason Burnu, su sporları meraklıları ve dalgıçlar için de oldukça ideal bir yer. Burnun üzerindeki Yason Feneri ve fenerin hemen arkasındaki Yason Kilisesi kalıntıları da görülmeye değer.

Hoynat Adası

Hoynat Adası

Ordu’nun en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapan Hoynat Adası, geçmişte gemiciler tarafından sığınak ve depo olarak kullanılıyormuş. Henüz çok az kişi tarafından keşfedilmiş olan Hoynat Adası, Ramazan Köyü sınırları içerisinde yer alıyor ve ulaşımı da oldukça kolay. Birçok martı ve karabatak kuşlarına ev sahipliği yapmasından dolayı Hoynat Adası, Türkiye Doğa Derneği tarafından “Önemli Kuş Alanı” ilan edilmiş ve koruma altına alınmış.

Gaga Gölü

Gaga Gölü

Batı Karadeniz’in sayılı göllerinden biri olan Gaga Gölü, Ordu’nun Fatsa ilçesinde, Meşebükü-Yassıtaş köyleri arasında, Fatsa-Aybastı karayolunun 8. km’sinde yer alıyor. Yemyeşil doğası ile oldukça etkileyici bir yer olan Gaga Gölü, bölgedeki diğer göllere nazaran daha derin. Hatta birkaç adımda gölün derinliği 4,5 metreyi buluyor.

Bolaman

Bolaman

Ordu’da gezilecek yerler listemizin son durağı ise Bolaman.Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı şirin bir sahil kasabası olan Bolaman, Ordu’da en iyi pideyi yiyebileceğiniz noktalardan biri aynı zamanda. Fındık ve balıkçılığı ile ünlü olan Bolaman’da, Bolaman Kalesi mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan biri. Günümüzde turistik bir lokanta olarak kullanılan Bolaman Kalesi, kasabanın en çok turist çeken yeri aynı zamanda.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.