Sakız Adası

Sakız Adası, ülkemize en yakın Yunan adalarından birisi.Sessiz sakin köyleri, harika plajları ve yiyecekleri ile seyahat severin ilgisini çekiyor.Yazımızda ada hakkında detaylı bilgiler, tarihi, gezilecek yerleri, köyleri, yemekleri ve ulaşım bilgilerine kadar tüm detaylara yer verdik.

Yunan Adaları gezilerinizde Santorini Adası veya Midilli Adası, Kos Adası, yine popüler adalardan birisi olan Mykonos Adası yazılarımızı da incelemelisiniz.

Sakız Adası

Sakız Adası

Sakız Adası yüzölçümü 904 kilometrekaredir.Yunan adaları arasında en büyük beşinci adadır.Yunanlıar arasında adaya Hora deniliyor ancak ada Chios ismi ile anılıyor.Bu adaya bağlı olarak 2 küçük ada daha bulunuyor.Bunlardan birisi Oinusses (koyun) ve diğeri ise Psara (Balık) adasıdır.

Sakız ağacının yetiştiği ve damla sakızı üretiminde oldukça iyi bir durumda olan adada ayrıca zeytinyağı, zeytin, incir ve turunçgiller de adada üretilenker arasında.Ada bu üretimlerden ve turizmden gelir sağlıyor.

Ada ülkemizden ve dünyadan pek çok turisti ağırlıyor.Türkiye’den ziyaret etmek isteyenler içinde ulaşım kolaylığı sebebi ile ön plana çıkan bir lokasyon.Tabi adanın sunduğu ve görmeniz gereken güzellikleride adanın tercih edilmesinde önemli bir etken.

Tarihi

Adanın tarihine bakacak olursak 1300’lü yıllarda Ceneviz dönemini yaşanmış ve ardından ada 1566 yılında Osmanlı egemenliğine girmiş.Önemli tarihi olaylardan biriside 1822 yılında yaşanan Yunan isyanıdır.İsyan sonrasında adada bulunan Türkler bir kaleye sığınır ve milisler tarafından burada kuşatılırlar. Bu durum sonrasında zamanın Kaptan-ı deryası olan Nasuhzade Ali Paşa tarafından adaya çıkartma yapılır ve isyan bastırılır.İsyanı çıkartan sisamlı milisler adadan gönderilir.Son olarak ise Balkan Savaşları yaşanırken ada Yunanılar tarafından işgal edilir ve ardından 1913 yılında yapılan anlaşma sonrasında ada Yunanistan’a bırakılır.

Sakız Adasında Neler Yapılır?

Adaya geldiğinizde gezilecek yerlere geçmeden önce adada neler yapabilirsiniz bir göz atalım.

Orta Çağ Köylerinin Sokaklarında Gezintiye Çıkın

Sakız Adası Sokakları
Sakız Adası Köyleri

Orta çağ köylerinin sizleri adeta tarihin içerisinde labirenti andıran dar sokaklarına eşsiz bir gezintiye çıkarmasına izin verin.Bu harika sokaklarda gezindikten sonra tarihi yapıların yer aldığı küçük meydanlara çıkıyorsunuz.Burada harika kafeler var.Ağaçların ve tarihi yapıların gölgesinde hoş bir sohbet ile içiceklerinizi yudumlayabilirsiniz.Adada tarihi 20’den fazla köy bulunuyor.Hepsini gezemeyebilirsiniz ama bu köylerden Mesta, Pyrgi ve Armolia köylerini görmelisiniz.

Narenciye Bahçeleri içindeki Eşsiz Konaklar

Kambos Bölgesi

Adanın görkemli evlerinin yer aldığı Kambos vadisinde bir gezintiye çıkabilirsiniz.Burada adanın eski sahibi Cenovalılardan sonra yaşayan ailelerin konakları bulunuyor.Muhteşem işçiliklere sahip kapıları, usta ellerden çıkan duvarları ve muhteşem bahçeleri görebilirsiniz.

Harika Plajlarının Tadını Çıkarın

Sakız Adası Plajları

Adada çok sayıda plaj bulunuyor.Bu plajlardan bazıları oldukça ıssız ve bakir iken bazıları ise pek çok hizmeti sizlere sunabiliyor.Yazımızın devamında adada yer alan en popüler ve ayrıca ıssızlığı sevenler içinde en sakin plajlara yer verdik.

Alışveriş : Ne Alınır?

Sakız Adası Alışveriş Ne Alınır

Adadan ne alınır diye düşünenler için adaya ait adayı sizlere hatırlatacak biblolar alabilirsiniz.Tabi ki adanın meşhur damla sakızı pek çok üründe karşımıza çıkıyor.Bu ürünlerden olan damla sakızı macunu, sakız reçeli, kurabiyesi, ve sakızlı kahve alınabilir.Bunun dışında zeytinyağı ve zeytin ürünlerini alabilirsiniz.

Sakız Adası Gezilecek Yerler

Adanın görülmesi gereken yerlerine birlikte göz atalım;

Sakız Adası Yel Değirmenleri

Sakız Adası Yel Değirmenleri

Meşhur yel değirmenleri, adanın sembolü olmuş durumdalar.19. Yüzyılın sonlarına doğru adada deri gibi imalathanelerin kurulması ile değirmenler imalathanelerin bir parçası olarak kullanılıyormuş.Yakınında kafe ve restoranlar bulunuyor.Manzarası ve fotoğraf çekimi için yürüyerek bile gidebileceğiniz bir yer.Merkeze 1-2 km uzaklıkta yer alıyor.

Pirgi Köyü

Pirgi Köyü Sakız Adası Gezilecek Yerler

Adada yer alan diğer köylerde ki gibi bu köyünde sessiz ve sakin sokaklarında gezmek harika bir deneyim.Tarihi yapıların ve labirenti andıran sokaklarında kendinizi kaybedebilirsiniz.Köydeki evlere dikkat ettiğinizde ise oldukça eski zamanlarda uygulanan Ksista tekniği(duvarların sıvasının kazınarak geometrik şekiller verilmesi) ile süslendiğini göreceksiniz.Bu süslemeler tarihi evlere harika bir görünüm katmış.

Köyde Kristof Kolomb‘un da burada yaşadığı biliniyor.Amerikayı keşfi öncesinde bu adada bir süre kaldığı ve sonrasında buradan mürettebat toplayarak ayrıldığı biliniyor.Adaya gelen turistlerin bir çoğu Kristof Kolomb’un kaldığı evin önünde fotoğraf çektiriyorlar.

Mesta Köyü

Mesta Köyü

Adaya yapacağınız gezilerde görülmesi gereken yerlerden biriside Mesta Köyü’dür.Adada yer alan pek çok köy gibi Mesta Köyü’de orta çağ yıllarında inşaa edilmiş.Köyü olabilecek saldırılardan korumak amacıyla evleri birbirine bitişik olarak inşa etmişler.Bir kaleyi andıran bu köyde adada yer alan diğer köylerde olduğu gibi yine güvenlik amaçlı dar sokaklara sahip.Köyün geçmişte iki giriş kapısı bulunuyormuş, şimdilerde ise 4 ayrı girişi var.

Adeta bir kale köy olan Mesta’da, Ceneviz, Bizans ve Osmanlı döneminden kalan pek çok eseri görmeniz mümkün.Adada yer alan en eski kiliselerden olan Taksiyarhis Kilisesi, köyde görülmesi gereken yerler arasında.

Armolia Köyü

Armolia Köyü

Seramik işçiliği ile ünlü olan köy, diğer köyler gibi tarihi yapılarını korumuş durumda.Çömlek gibi seramik eşyaları bu köyden satın alabilirsiniz.Hatta çömlek yapımına da tanık olabilirsiniz.

Nea Moni Manastırı

Nea Moni Manastırı Sakız Adası Gezilecek Yerler

UNESCO Dünya mirası listesinde yer alan Nea Moni Manastırı, bin yıllık bir tarihe sahip.Altın mozaiklerle süslü manastır Kral Konstantinos Monomahos tarafından yaptırılmış.

Korais Kütüphanesi

Korais Kütüphanesi

Ülkenin önemli kütüphanelerinden birisi olan Korais Kütüphanesi içerisinde pek çok eser bulunduruyor.El yazmaları, haritalar ve pek çok kitap koleksiyonu yer alıyor.Vakti veya ilgisi olanlar için gezilecek bir yer.

Sakız Adası Plajları ve Koyları

Çok sayıda plajı bulunan adanın en beğenilen plajlarına ve koylarına birlikte göz atalım.

Mavra Volia Plajı

Mavra Volia Plajı

Merkeze yaklaşık 28-30 km uzaklıkta olan Mavra Volia plajı adanın en popüler plajı diyebiliriz.Volkanik patlamalar sonucu oluşan siyah taşlarla kaplı.Plajda şemsiye veya şezlong bulunmuyor.Sadece hizmet veren küçük bir kafe var.Buradan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Komi Plajı

Komi Plajı

Adanın güneybatı tarafından bulunuyor ve merkeze ise 24-25 km uzaklıkta yer alıyor.Büyük bir kumsala sahip ve burada şezlong, şemsiye, duş gibi tüm ihtiyaçlar yer alıyor.Ayrıca deniz ürünleri yer alan restoranları ile birçok kafe, taverna bulunuyor.Adanın popüler plajları arasında bulunan Komi, genel olarak kalabalık olabiliyor.

Ormos Lo Plajı

Ormos Lo Plajı

Vrontados köyünde yer alan plaj, Komi plajı gibi yine tercih edilen plajlardan birisi.Burada da şezlong, şemsiye ve yeme içme gibi alanlar mevcut.Çocuklu ailelerin tercih edilebilecek en ideal plaj olmanın yanında su sporlarını seven kişilerin tercih edebileceği bir plaj.

Salagona Plajı

Issız, sessiz ve sakin bir plaj olsun ama küçükte olsa bir tesis olsun diyenler için harika bir seçenek.Plaja ulaşımın zor olması buranın diğer plajlara göre daha sakin bir yer olmasını sağlamış.Taşlık bir plaja ve hemen derinleşen bir denize sahip.Küçük tesiste şezlong, şemsiye ve kafe bulunuyor.

Karfas Plajı

Karfas Plajı Sakız Adası

Yerli halk ve turistler tarafından (özellikler Türkler) çokça tercih edilen bir plajdır.Diğer plajların çakıllı olmasından memnun değilseniz ve ince kumlardan oluşmuş bir plaj arayışındaysanız burası tam size göre.Hem suyu ılık hemde ince taneli kumları, şezlong ve şemsiyeleri ile denizin tadını çıkarabilmeniz için oldukça uygun bir plaj.Ayrıca burada bulunan çok sayıda kafe ile yeme içme konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız.Bölgede konaklama içinde pek çok tesis ve otel bulunuyor.

Elinda Plajı

Elinda Plajı

Sakin ve ıssız bir plaj arayanlar için Elinda plajı harika bir seçenek.Burada şezlong, şemsiye gibi imkanlar yok.Oldukça sakin bir plaj.Diğer plajlar gibi burasıda çakış kaplı.

Sakız Adası Vize

Adaya giriş için vize gerekli mi diye soranlar oldukça fazla.Yunanistan kapı vizesi alınarak gidebiliyorsunuz.Schengen vizeniz varsa adaya giriş yapabilirsiniz.Ayrıca yeşil pasaport sahibi olanlarda adaya vizesiz girebilirler.Kapı vizesi alarak 15 günlük bir gezi planlayabilirsiniz.Kapı visesi başvurunuzu feribot bileti alımı yaptığınız yerden başvurabilirsiniz.En geç 4 iş günü içerisinde sonuçlanıyor. Vize ücreti ise 55€‘dur.Mayıs ve Eylül aylarında geçerli.Yani kış aylarında normal vize ile gidebiliyorsunuz.

Sakız Adası Konaklama

Adada konaklama için Kambos, Pyrgi veya Mesta bölgeleri tercih edilebilir.Konaklama yapacaklara otel önerileri şu şekilde;

Grecian Castle Chios

Grecian Castle Chios Konaklama Otel

Bella Vista plajına oldukça yakın bir konumda ve adanın merkezinde yer alan otelin güneşlenme terası, açık havuzu ve manzaralı, balkonlu odaları bulunuyor.Açık büfe kahvaltı ve öğle ile akşam yemeği ise alakart olarak hizmet veriyor. Limana 1km uzaklıkta.

Melia Sol Art Studios

Melia Sol Art Studios Konaklama Otel

Kumsala 200 metre ve ada merkezi ile limana ise 5km uzaklıkta yer alıyor.Fiyat performans açısından yüksek puana sahip tesisin manzaralı güzel odaları bulunuyor.

Sakız Adası Nerede?

Sakız Adası Haritası
Haritası

Ege denizinde yer alan bir Yunan adası olan ada, İzmir, Çeşme’ye yaklaşık 8km uzaklıkta bulunuyor.Karaburun Yarımadası‘nın karşısında yer alıyor.

Haritası ve Konumu

Sakız Adası’na Nasıl Gidilir?

Adaya feribot ile ulaşım sağlayabilirsiniz.Öncelikle İzmir’in Çeşme ilçesine gelmesi ve ardından feribot ile adaya geçiş yapabilirsiniz.

Sakız Adası Feribot

Çeşme, Sakız Adası feribot seferleri 30 dk sürüyor. Gidiş dönüş feribot ücreti 25 €‘dur. Tek yön ise 20 €. Online olarak feribot biletinizi şu adresten satın alabilirsiniz. Ayrıca güncel feribot sefer saatlerinede ulaşabilirsiniz.

Feribot sefer saatleri ise şu şekilde ;

Kalkış YeriKalkış SaatiVarış Saati
Çeşme – Sakız09:0009:30
Çeşme – Sakız09:3010:00
Çeşme – Sakız19:0019:30
Sakız – Çeşme08:0008:35
Sakız – Çeşme17:3018:05
Sakız – Çeşme18:0018:35

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz