Santorini Adası

Ege Denizi‘nde yer alan ve Yunanistan‘a bağlı Santorini Adası ( Eski adı ile Thira Adası yada Thera), tarihin bilinen en büyük volkan patlamalarından olan Minos Patlaması sonrası oluşmuş.En popüler destinasyonlar arasında bulunan bu eşsiz güzellikte olan adaya yapacağınız gezilerde sizlere gezilecek yerleri, nerede ve ne yemeli ile tatiliniz için konaklama yerlerine kadar detaylı bilgileri paylaştık.

Santorini Adası Hakkında Bilgiler

Santorini Adası Yunanistan

Ege denizinin romantik adası, M.Ö 1650 ile 1450 yılları arasında yaşanan Minos volkan patlaması sonrası oluşmuş. Ada, volkanik patlamaların oluşturduğu yer şekilleri ile eşsiz bir görünüme kavuşmuş. Sokaklarında gezerken kendinizi bir masal diyarında gezintiye çıkmış gibi hissedeceksiniz.

Doğal afetler sonucu oluşan adanın üzerindeki yapılaşmanında bu doğal oluşumu bozmadan ve ada ile uyumlu bir düzende yapılması da harika manzaranın ortaya çıkmasınında kuşkusuz en büyük etken diyebiliriz.

Adanın yakın tarihine de bakacak olursak, 16. yüzyılda Osmanlı hakimiyeti altına giren ada daha sonra 1830 yılında da Yunanistan’ın bağımsızlığını ilan etmesi ile Yunan devletine bağlanıyor. Ada, 1956 yılında yaşanan depremde pek çok kayıp vermiş ve bir çok yapıda hasar görmüş.

Toplamda 90 km2‘lik bir alana sahip olan adanın 14.000 civarında bir nüfusu bulunuyor. Santorini, Yunan adaları içerisinde Mykonos Adası, Sakız Adası ve Kos Adası ile birlikte turizmde öne çıkan adalardan birisi.

Santorini Adası Balayı

Santorini Sokakları
Santorini Sokakları

Bu romantik adaya dünyanın pek çok yerinden çiftler geliyor. Ada, balayı ve düğün turizmde öne çıkıyor. Romantik bir an yaşamak isteyen çiftlerin tercihi olan Santorini adası, dar sokakları, eşsiz manzarası, volkanik plajları ve harika bir gün batımı ile çiftlere harika deneyimler sunuyor.

Evlilik için adayı tercih edenlerin en büyük artısı düğün sonrasında balayınıda aynı yerde yapabilecek olmaları diyebiliriz. Bu masalsı adayı balayı ve düğün için pek çok çift tercih ediyor. Adada Ortodoks veya Katoliklere göre düzenlenen evlilik organizasyonları bulunuyor. Tabi sadece dini törenler değil isteğinize göre pek çok alternatifin yer aldığı düğün organizasyonları düzenlenebiliyor. Ayrıca ülkemizden gelenler içinde burada düğün yapmak oldukça kolay diyebiliriz.

Bazı temel ve kolay evraklar ile burada evlenebilirsiniz.Pasaport fotokopileri, nüfus cüzdanları ve Yunanistanda bulunan Türkiye konsolosluğundan alınan “evlenmelerinde sakınca yoktur” yazısı ile kolayca bu ülkede evlenebilirsiniz. Evliliğiniz Yunan makamlarından alacağınız resmi belge sayesinde ülkemizde de geçerli sayılıyor. Düğün hakkında detaylara şu kaynakdan ulaşabilirsiniz.

Santorini’ye Ne Zaman Gidilir?

Adaya seyahat etmeyi planlayanlar için en iyi zaman dilimi Mayıs ayı başı ile Eylül ayı sonu diyebiliriz. Denizin en sıcak olduğu aylarında dışında da adaya gelebilir ve mimari yapıları ve eşsiz doğal yapısı ile oluşan harika manzarasını izleyebilir, gezilecek ve görülecek yerlerini keşfedebilirsiniz.

Santorini Adası Gezilecek Yerler

1- Oia

Santorini Oia

Birçok tanıtımda gördüğümüz o meşhur mavi kubbeli kilise resmini hatırlıyacaksınız.İşte burası Oia.Bir tepe üzerine kurulan bu köy, harika manzarası ve en iyi otelleri bulabileceğiniz yerdir.

2- Fira

Santorini Fira

Eşeklerin sırtında veya teleferikler ile yolculuk yaparak Fira’nın merkezine gidebilirsiniz. Fira’nın üzüm bağlarını ziyaret edebilir güzel kafe ve restoranlarının tadını çıkarabilirsiniz.

3- Kamari

Kamari Plajı Santorini

Merkezden bir kaç kilometre uzaklıkta olan Kamari, Adını Poseidon’a adanmış eski bir sığınakta yer alan kemerden geliyor. Santorini havaalanı hemen yanında yer alıyor. Burası mağazalar, tavernalar ve kafe ile restoranlarla dolu. Burada adanın popüler plajlarında olan Kamari Plajı bulunuyor. Harika ve temiz suları ile siyah kumlara sahip. Burada eğitmenler eşliğinde dalış yapabilir veya çeşitli su sporlarını tecrübe edebilirsiniz. Ağaçlarla çevrili açık hava sinemasını da denemeden dönmeyin.

4- Perissa Kumsalı

Perissa Kumsalı Santorini

Merkeze yaklaşık 13 km uzaklıkta yer alan Perissa, havaalanınada 15 km uzaklıkta. Burada da lavların oluşturduğu meşhur siyah kumlar eşliğinde denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Plajda ücretsiz duş imkanı yer alıyor ve ayrıca şezlong kiralamak zorunlu değil. Engelliler için denize kadar giren raylı sistemler bulunuyor. Plaj çevresinde pek çok kafe yer alıyor. Perissa’da yer alan dalış merkezi sayesinde dalış eğitimi alabilir ve deneyim kazanabilirsiniz.

5- Akrotiri Arkeolojik Site

Akrotiri Arkeolojik Site Santorini

Tarihi 4000 yıl öncesinen dayanan Akrotiri, günümüzde üstü çatı ile kapatılmış ve tarihi kalıntılara zarar vermeden içerisinde yürüyebileceğiniz yollar ile tarihe yakından tanıklık edeceksiniz.

Santorini Adası Nerede?

Yunanistan‘a bağlı olan ada Ege Denizinde ve Kiklad takım adalarında yer alıyor.

Santorini’ye Nasıl Gidilir?

Adaya uçak veya feribot ile ulaşabilirsiniz. Türkiye’den önce Atinaya uçmalı ve daha sonrasında ada içerisinde yer alan havalimanına Atina’dan uçak seferleri ile ulaşabilirsiniz. Uçak seferleri ortalama 45 dk civarında sürüyor. Ayrıca yine Atina’dan feribotlar ile adaya ulaşılabilir.

Haritası ve Konumu

Ada için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz