Seyahat Etmek Ekonomik Yükümlülükleri

Günümüz Türkiye şartlarında artık seyahat etmek ciddi bir lüks haline gelmiş durumda. Çünkü seyahat her zaman başlı başına ciddi bir masraftır. Bir seyahat planlamak demek sadece yol parası değildir. Gideceğin yerde konaklamak için de bir miktar paraya ihtiyacın olacak.

Yeme, içme tarzı ihtiyaçlar da işin içine girince günümüz ekonomisinde Türk insanı için seyahat çok zorlaştığını görebiliyoruz. Sadece gidiş dönüş yol parasını ayarlamak bile başlı başına bir sıkıntıdır. İnsanlar şehir dışında ki cenaze, düğün gibi mecburi seyahatleri için bile en ucuz uçak biletini bulabilmek için bir yarış içine girmek zorunda kalıyorlar.

Bugün ekonomi durumu o kadar vahim ki, maddiyatı kötü olan insanların yanı sıra tatil için en iyi yeri seçen maddi durumu için gayet zengin statüsünde diyebileceğimiz insanlar bile Bodrum tatilleri için en ucuz İstanbul Bodrum uçak biletini alabilmek için çaba sarf ediyorlar. Direk Bodrum’a bilet almak yerine Muğla uçak bileti alırsam daha sonra oradan Bodrum’a geçersem daha mı kârlı olur diye hesap yapıyorlar.

Azınlık olan zengin kesimi görmezden gelecek olursak artık tatilin sıradan bir vatandaş için çok uzak bir ihtimal olduğunu söyleyebiliriz. Hâlâ tatile çıkacak kadar para ayırabiliyorsanız çok şanslısınız demektir. Eğer çok bunaldıysanız ve tatil için küçük bir miktar para ayırabilecek kadar maddi durumunuz varsa üzülmeyin.

Güzel bir kamp tatili ile kafa dinlemek, doğa ile iç içe kalıp sakinleşmek, şehrin kalabalığından uzaklaşmak inanın size çok iyi gelecek. Belki hayalinizde daha aksiyonlu bir tatil vardı fakat imkanlar dahilinde bir kamp tatiline şans vermelisiniz. Bundan pişman olmayacağınızı garanti dahi edebilirim. Çünkü her insanın içinde biraz da olsa nostaljik bir şekilde doğaya ilgi yatar.

Doğa Aşıkları İçin En Mantıklı Tatil Doğayı Yaşamaktır

Doğa insana hiç yaşamadığı eskiye dahi özlem duydurur. Denize yakın ve sakin bir sahil şeridinde kamp yapmak, sabah erkenden kalkıp yüzmek sonra yüzmenin getirdiği yorgunluk ve açlıkla iştahlı bir kahvaltı yapmak. Daha sonra öğle saatleri boyunca ağaçların gölgesinde, cırcır böceklerinin müziği eşliğinde kitap okumak.

İki ağacın arasına hamak veya salıncak yapıp dinlenmek. Uzun yürüyüşlere çıkmak, balık tutmak, uzun ve derin sohbetler etmek ve tabii ki de son olarak gece denize vuran yakamozu seyrederken kısık bir müzik eşliğinde hayaller kurmak. Hayatı bazen küçük şeylerle daha anlamlı hale getirmesini bilmeliyiz. Çünkü maalesef başka türlü günlük rutin yaşantımızın zorluklarına katlanamayız. Peki böyle bir tatil için bize neler gerekli.

Öncelikle sağlam bir çadır. Daha sonra termos, piknik tüpü, uyku tulumu, çatal, kaşık, bardak, küçük bir tava veya tencere, el feneri ve tabii ki kalacağımız gece sayısınca bizi idare edecek kadar el feneri pili. İsteğe bağlı olarak masa, salıncak, kutu oyunları da olabilir ama bence bunların arasında en önemlisi kitap. Kampta kitap okumanın tadı çok başkadır. Nacizane tavsiyem kamp tatillerinde telefondan olabildiğince uzak kalın. Kamp tatilinin en büyük amacı deşarj olmaktır.

Seyahat Kamp Yapmak

Eğer telefon, bilgisayar tarzı cihazlarınızdan uzak kalamazsanız kamp tatilinizden hiçbir zevk alamazsınız. Kamp tatilinin sizi, betonarme arasında geçen hayatınızdan arındırması için kamp tatiliniz boyunca sıradan yaşantınızda ki neredeyse her şeyden uzaklaşın. Bu sayede kendinizi her şeyden uzakta hissedip rahatlayabileceksiniz. Zihninizden işiniz veya okulunuz ile alakalı her şeyi çıkarın. Ruhunuzun böyle bir dinlenmeye ihtiyacı olduğundan emin olabilirsiniz.

Kamp tatilleri insanın içinde ki biriken kötü enerjinin çok büyük bir kısmını atmasını sağlar. Tatil sonunda deyim yerinde ise yeniden doğmuş gibi olursunuz. Tabii kamp tatilinde seçeceğiniz yer çok önemlidir. Harika bir tatil beklerken işkence gibi bir tatil yapmak istemiyorsanız eğer gideceğiniz yeri özenle araştırıp öyle seçeceksiniz. Sakin ve dingin bir yer olması çok önemli. Kalabalık ve hiç tanımadığınız bir yığın insanın gürültüsünde ki bir kamp tatili asla keyifli değildir.

Çocuk sayısının az olduğu, daha çok yaşlıların tercih ettiği güzel yürüyüşler yapmaya uygun bir yer olması lazım. Tabii duş ve tuvalet detayını asla atlamayın. Gideceğiniz yerde temiz bir duş ve temiz bir tuvalet için uygun bir yer mutlaka bulunmalı. Artık biraz daha detaya inelim. Uyku tulumunun altına sermek için bir mat mutlaka şarttır. Çünkü çadır kurduğunuz yerin altı ne kadar düzgün ve rahat gibi gözükse de inanın bana gece sırtınızın ağrısından uyuyamazsınız.

Şuan söyleyeceğim belki de kamp için en gerekli birkaç malzemeden biridir ama gel gör ki kimse bunu fazla önemsemez. İlk yardım kiti… Kamp yapacağınız yer muhtemelen şehir merkezine bir hayli uzak olacaktır. Başınıza bir yaralanma benzeri olay geldiğinde yardım gelene kadar hayatta tutunabilmek için bir ilk yardım kiti şarttır ki kamp olayı bu tarz yaralanma durumlarına oldukça müsait bir ortamdır.

Mutlaka bir ilk yardım kiti alınmalı ve tabii ki de ilk yardım müdahalelerinin nasıl yapıldığı hakkında bilinçlenmek gerekir. Kampa gideceğiniz kişi sayısından daha önemli bir şey var ise o da gideceğiniz kişinin nasıl biri olduğudur. Kesinlikle gideceğiniz kişinin karakteri ve onu yeterince tanıyor olmanız çok önemlidir. Çünkü kampta başınıza her an her şey gelebilir. Her türlü durumda mantıklı davranan bir olması gerekir ve neredeyse her durumda nasıl tavırlar sergileyeceğini kestirebileceğiniz birini seçmelisiniz.

Kampta başınıza gelebilecek en büyük sıkıntılardan biri de su problemi yaşamanızdır. Su stoğunuzun başına olumsuz bir durum gelirse ciddi anlamda başınız dertte demektir. Ayrıca su çok önemli bir ihtiyaç olduğundan stoğunuzun beklediğinizden önce tükenmesi de gayet mümkündür. Bu nedenle mini suru arıtıcı termoslardan almanızı öneririm. Bu sayede bulacağınız herhangi bir su kaynağından temiz su elde ederek su problemini atlatabilirsiniz. Suyu dikkate aldığınız kadar yemek işini de ciddiye almalısınız. Kesinlikle her türlü olumsuz durumu göze alarak gerekenden fazla yiyecek stoklayın. Konserve yiyecekler bu iş için çok uygundur. Ayrıca tek tek yemek malzemeleri götürmekten ise direk kamp için tasarlanmış az yer kaplayan yemek yapma setlerini tercih etmenizi öneririm. Uygun kıyafet seçimini de sakın ola es geçmeyin.

Farklı Tatil Fırsatları Yaratmak Sizin Elinizde

Kampa gitmeden önce gideceğiniz yeri ve hava durumunu mutlaka kontrol edin ve o hava koşullarına uygun kıyafetler seçin. Hatta hava kötü ise kamp fikrini bir süreliğine ertelemek oldukça mantıklı bir karar olacaktır. Yanınıza bir telefon alacaksanız eğer kampa gitmeden önce telefonunuza çevrimdışı harita indirmeyi unutmayın.

Kamp alanına mutlaka günün en erken saatlerinde gidin ve hemen işe koyulun. Çadır kuracağınız yeri iyi seçin. Gölge bir alanda olması, biraz açık bir alanda olması lazım. Bulduğunuz yere direk çadır kurmaya kalkmayın. Öncesinde alanı taşlardan ve engebelerden temizleyin. Unutmayın doğada karşınıza ne çıkacağınızı bilemezsiniz.

Hiç belli dahi olmayan minik kesici taşların üstüne çadır kurmak istemezsiniz. Ayrıca çadırın altına bir muşamba sermek sizi hem soğuktan hem de rahatsız edici sert zeminden az da olsa korur. Asla çadırınızın fermuarını açık bırakmayın. Dediğim gibi, doğada karşınıza ne çıkacak bilemezsiniz. İçeriye zehirli bir örümcek veya yılanın dahi girmesinin ihtimaller dahilinde olduğunu göz ardı etmeyin. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde harika bir kamp tatili sizi bekliyor demektir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz