Türk Turistler için Rusya

Dünyanın en geniş yüzölçümüne sahip ülkelerden biri olan Rusya, buna bağlı olarak keşfedilmeye değer birçok unsuruyla öne çıkıyor. Kendine özgü mimari yapıları, zengin tarihi, sıra dışı alfabesi ve kültürüyle Rusya, yıl boyunca turistlerin gözde destinasyonlarından biri olarak tercih ediliyor. Tabii Rusya’ya gitmeden önce birtakım detayların bilinmesinde fayda var. Sonuçta bilmediğiniz bir ülkeye gidiyorsunuz, bu nedenle öğreneceğiniz bazı bilgiler tatiliniz sırasında hayat kurtarıcı olabilir. Rusya gezileri hakkında bilmeniz gereken detayları sizler için sıraladık. Bu arada yurt dışı gezileri için mutlaka gibi https://www.ytur.net/ güvenilir firmaların sunduğu olanaklara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Rusya’da Para Birimi Olarak Ruble Geçiyor!

Rusya’nın resmî para birimi Rus rublesi. Doğal olarak şehirde alışveriş yapmadan veya bir lokantaya gitmeden önce paranızı bozdurmanız gerekecek. İster ülkeye iner inmez havalimanında çevirebileceğiniz paranızı şehir merkezindeki döviz bürolarından da bozdurabilirsiniz. Rus rublesinin kullanılması aslında Türkiye’den gidenler için nispeten avantajlı sayılabilir. Bu nedenle Rusya turları ile tatilinizi yaparken bir yandan hediyelik eşya olarak hangi seçenekleri değerlendirebileceğiniz de göz atmanızı öneririz.

Birkaç Kelime Rusça Öğrenmekte Fayda Var!

Rusya, her ne kadar dünyanın en büyük ülkelerinden biri olsa da İngilizcenin yaygın olarak konuşulmadığını kabul etmek gerek. Özellikle şehir merkezinde İngilizce konuşan kişi sayısı oldukça az. Rusya tatil turlarısırasında en azından günlük ihtiyaçlar için birkaç kelime de olsa Rusça bilmek işlerinizi kolaylaştırabilir. Yoksa her sorduğunuz İngilizce soruya “Nyet!” yani  “Hayır” cevabını alırsanız şaşırmayın. İnternet üzerinden araştırabileceğiniz günlük konuşabileceğiniz Rusça kelimeleri, cep boy sözlüklerden birini edinerek de öğrenebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Planlamanızı Önceden Yapın!

Petersburg Rusya

Rusya, tahmin ettiğinizden çok daha büyük bir ülke aslında. Bu yüzden Rusya tatili öncesinde küçük bir seyahat planlaması yapmanız çok daha iyi olacaktır. Ülkenin bir ucundan diğerine gitmenin ortalama 8-9 saat sürdüğünü hatırlatmamıza gerek yok herhalde. Rusya’ya iner inmez ilk durağınız mutlaka Moskova olmalı. Oldukça görkemli bir şehir olan Moskova, adeta bir müze zengini. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Kızıl Meydan’ı görmeden dönmek olmaz tabi ki. Moskova turu sırasında kentin merkezinde bulunan ünlü Kızıl Meydan’dan sonra rotanızı Kremlin Sarayı’na çevirebilirsiniz. Doğa ile baş başa kalabileceğiniz Gorky Parkı’ndan sonra Puşkin Müzesi’ni de görmek isteyebilirsiniz. Rusya’nın görülmeye değer diğer destinasyonları ise şöyle;

St. Petersburg: Büyüleyici mimari yapılarıyla ünlü St. Petersburg, Rusya’nın en büyük şehirlerinden birisi. Ülkenin kuzeybatısında bulunan St. Petersburg’a eğer 21 Nisan tarihinde gidecekseniz Paskalya kutlamalarına mutlaka katılmalısınız. Ermitaj Müzesi, Kazan Katedrali ve Peterhof Sarayı St. Petersburg’un gezilecek yerleri arasında sıralanıyor.

Sochi: Rusya tatilinizi yaz mevsimi için planlayacaksanız Sochi’yi kesinlikle rotanıza eklemelisiniz. Rusya’nın turizm merkezi konumunda olan Sochi’de Loosky Tapınağı, Macesta ve Michael Archangel anıtlarını gezebilirsiniz. Eğer plaj malzemelerinizi de yanınıza alırsanız Soçi’deki birbirinden güzel beachlerde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Yekaterinburg: Her ne kadar sanayi şehri olarak bilinse de Yekaterinburg’da gezilecek birçok destinasyon bulunuyor. Azizler Kilisesi, Yekaterinburg Hayvanat Bahçesi ve Galileo Harikalar Diyarı Parkı şehrin keşfedilmeye değer yerleri arasında öne çıkıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz