Tatsız bir durum olsa da bazen cenazenin en hızlı şekilde ulaşımı ancak uçakla sağlanabiliyor ve istisnai durumlar dışında çok fazla karşılaşılan bir durum olmadığı için hakkında çok fazla bilgi sahibi olmak da mümkün olmuyor.

Uçakla cenaze taşımak en hızlı ulaşım yollarından birisi olsa da bu konuda bilinmesi gereken birkaç önemli prosedür var.

Yurtiçi Uçakla Cenaze Nakli

Havayolu firmalarının bu konuda en çok dikkat ettiği konu tabutun sağlamlığı, sızdırmazlığı ve tabutta kırık ve çatlakların olmaması. Ayrıca tabutun kapağının da kesinlikle sabitlenmiş olması gerekmekte.

Uçakla Cenaze Nakli için istenilen Belgeler

Yurtiçi cenaze nakillerinde ölüm raporu ve defin belgesi istenmektedir. Bu belgeler olmaksızın kabul mümkün değildir.

Yurtdışı Uçakla Cenaze Nakli

Yurtdışı cenaze nakillerinde yolculuğun süresi göz önüne alınarak genelde metal çinko, kurşun tabut ya da kanvas ile sarılmış tahta tabutlarda cenaze kabul edilir.Yurtiçi cenaze naklinden farklı olarak giriş ve çıkış rezervasyonlarının yaptırılmış olması, navlun bedelinin ödenmiş olması ve konsolosluk belgesi istenmektedir.Ancak yurtdışındaki nakillerde prosedürler ülkeye ve hatta firmaya göre oldukça farklılık göstermektedir. Bu nedenle en doğru bilgi firmalardan alınabilecektir.

Uçakta cenaze

Uçakla Cenaze Taşıma Fiyatları

Yurtiçinde THY ve Pegasus’un cenaze nakil hizmetleri var. THY bir cenaze için 300 TL isterken, Pegasus 0-12 yaş arası için 250, yetişkinler içinse 500 TL ücret talep etmektedir. Ayrıca yakınlar da indirimli olarak aynı uçaktan bilet alabilmektedir.
Yurtdışı nakillerse gidilecek ya da cenazenin alınacağı ülkeye göre farklılık göstermekte. Bu konuda en net bilgi havayolu firmalarından alınabilir.Ayrıca firmaların cenazeyi muhafaza etmek için özel bir alanlarının olmaması nedeniyle genelde son ana kadar cenazeyi teslim almadıklarının unutulmaması gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz