Uçakta Taşınması Yasak Olan Eşya ve Maddeler

Oldukça fazla sayıda kişi tarafından son yıllarda en çok tercih edilen ulaşım yolu, havayolu olmaktadır. Kısa bir sürede istenilen yere gidilmesini sağlayan ve son derece de konforlu bir yolculuk imkânı sunan havayolunda kişilerin dikkat etmeleri gereken uçakta taşınması yasak olan konularda farklı husus da bulunmaktadır.

Uçakta Bagaja Alınmayan Eşyalar

Kişilere sunulan avantajlı hakların yanı sıra yasak olan birtakım konular da olmaktadır. Kişilerin bu gibi yasaklara uymaları, hem kendileri hem de diğer yolcuların güvenlikleri açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu gibi yasaklara uyulmaması halinde, kişilerin uçuş haklarına izin verilmemektedir.

Uçakta Sıvı Kısıtlaması

Yolcu ve Kabin Bagajlarında Taşınması Kesinlikle Yasak Olan Maddeler

 • Herhangi bir alarma sahip olan çanta, evrak dosyası ya da diğer eşyalar
 • Lityum madde içerikli olan piller ve aydınlatma ürünleri
 • Havai fişek gibi patlayıcı maddeler
 • Kibrit, çakmak, çakmak gazı ve buna benzer her türlü yanıcı madde
 • Yanıcı ya da yanıcı olamayan spreyler
 • Radyoaktif ya da zehirleyici maddeler
 • Ucu sivri ve kesici olan kişiye zarar vererek etkisiz hale getiren eşyalar
 • Bu eşya ve maddeler el ve kabin bagajında yasaktır.

Bu gibi ürünlerin yolcu üzerinde ya da bagajında bulunması kesinlikle yasak olmaktadır. Kişilerin bu ürünlere dikkat etmesi ve uçuş esnasında üzerlerinde ya da bagajlarının içerisinde bulundurmaması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Böylelikle uçak içerisinde yer alan çalışanların ve de yolcuların can ve mal güvenlikleri koruma altına alınabilmektedir.

Uçakta Taşınması Yasak Olan Yiyecekler ve Sıvı Maddeler

Taşınacak EşyaKabin BagajıAlt Bagaj
Sıvı kozmetik ürünlerEvet (100 ml kadar)Evet
Parfüm, Losyonlar, Kolonya vs.Evet (100 ml kadar)Evet
Tıraş Köpüğü, Şampuan, Aseton, Saç SpreyiEvet (100 ml kadar)Evet
DeodorantEvet (100 ml kadar)Evet
Reçel, Kaymak, Bal, Sıvı Yağ, Zeytin Yağı Evet (100 ml kadar)Evet
Tam katı olmayan akabilecek olan ürünlerEvet (100 ml kadar)Evet
Akıcı makyaj ürünleriEvet (100 ml kadar)Evet
Saç ŞekillendiricilerEvet (100 ml kadar)Evet
 • Sıvılar için kabin bagajında taşımak istiyorsanız en fazla 100 ml ve hacimli şişe veya kutu içinde olması kaydıyla yanınıza alabilirsiniz.
 • İlaçlar için ise yanınızda reçete olmalı.
 • Bebek mamaları yalnızca bir yolculukta kullanılacak miktar kabul ediliyor.
 • Uçakta Sıvı kısıtlaması el bagajı ve kabin bagajı için geçerlidir.
Uçak Altı Bagaj

Uçak Altı Bagaj Sıvı Kısıtlaması

Uçak altı bagajlarda sıvı kısıtlaması bulunmamaktadır. Kısıtlamalar el bagajı ve kabin bagajı için geçerlidir.Örneğin jilet, neşter, örgü şişi veya tığ, çakı, makas, şırınga iğne ve mutfak bıçakları gibi eşyalar el bagajında yasaktır ancak uçak altı bagajda yasak değildir.

Özellikle el bagajı ve kabin bagajı yasakları uçak altı bagajlarda da geçerli olduğu sanılıyor.Yukarıda yasak olan tehlikeli ve patlayıcı maddelerin dışında olan diğer eşyaların uçak altı bagaj da taşınması yasak değildir.

Yasak olan bu sıvı maddeler, kişilerin mal güvenliği açısından zararlı olabileceği varsayılan maddelerdir. Bu gibi sebeplerden dolayı da havayolu firmaları tarafından kişilerin bu gibi ürünleri taşımalarında kısıtlamalar bulunmaktadır. Her geçen gün daha da fazla sayıda kişi tarafından havayolu büyük bir sıklık ile kullanılmaya devam etmektedir. Bu nedenle de firmalar, kişilerin üzerini ve de bagajlarını son derece kapsamlı bir şekilde incelemektedir.

Teknoloji ile birlikte hiçbir hata payına yer verilmeyen bu aramalarda, kısıtlanmış ya da kesinlikle yasaklanmış olan maddelerin taşınması halinde kişilerin bu ürünleri bırakmaları gerekmektedir. Bu ürünleri bırakmayan kişilerin, havayolu firması tarafından sunulan uçuş hizmetlerinden faydalanmasına ise izin verilmemektedir.

Her geçen gün çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başlayan bu konu, havayolu firmaları tarafından kişilerin can ve mal güvenliğini koruma altına alabilmek amacı ile hazırlanmış olsa da aynı zamanda bu firmaların itibarını da etkilememesi açısından en ince ayrıntısına kadar planlanmaktadır.

Havayolu Firmalarının Bagaj Kısıtlamaları

Tüm havayolu firmalarının uyduğu kısıtlamların dışında uçuş yapacağınız havayoluna ait bilgilere firmaların altta yer alan sayfalarından ulaşabilirsiniz.

 • Türk Hava Yolları (THY) uçakta taşınması yasak olan eşyalar için tıklayın.
 • Anadolu Jet bagaj kuralları, boyut ve kg ağırlık bilgileri ile taşınması yasak olan eşya ve maddeler için tıklayın.
 • Sunexpress havayolu firması için kabin, el ve uçak altı bagaj kısıtlamaları için tıklayın.
 • Pegasus havayolu firması genel kuralları için tıklayınız. Bagaj hakkı ve detayları için tıklayın.

Uyarı : Havayolu firmasına ve işletmeye göre bazı kurallar değişiklik gösterebilir. Bu sebeple mağduriyet yaşanmaması adına, yorumlara yazılan tüm cevapları ve yazıda yer alan bilgileri havayolu firmanızdan da onay alarak uygulayınız. Aksi durumda yaşabileceğiniz sorunlardan sorumluluk kabul etmiyoruz.

Uçuş öncesi alışveriş rehberi olan Duty Free yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde uçakta sıvı kısıtlaması ve diğer uçakta taşınması yasak olan hususlar hakkında bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

157 YORUMLAR

  • Merhaba, aşındırıcı veya oksitleyici temizlik ürünleri kabul edilmiyor (Çamaşır suyu vs gibi.) Toz deterjan bu durumun dışında kalıyorsa taşınabilir.

  • Uçakta tohum taşıma konusunda bazı bitkilerde izin verilirken bazılarında verilmiyor. Bu konuyu uçuş yapacağınız havayolu firması ile görüşüp en net bilgiyi alabilirsiniz.Uçakta meyve götürebilirsiniz.

 1. Yanımda götürmeyi düşündüğüm tost makinesi Türk kahvesi makinesi ve ketıl var bunların hepsi elektirikli Kıbrısa gideceğim yanımda götürwbilirmiyim hava alanında el koyarlar ı???

 2. Merhabalar Sabiha Gökçen havalimanından yarın Konya’ya Anadolujet ile yolculuk yapacağım valizime kalp rahatsızlığım İçin aldığım 3 Adet ALIÇ ekstre sıvı bitkisel ilaç 125 ml Parfüm 3 Adet 750 ml köpüklü sıvı sabun kilitli poşet içerisinde çamaşırlar arasına güvenlice saracağım valizime yerleştireceğim alt bagajda gidecek sorun olurmu Teşekkürler

 3. merhaba,
  ben yurt dışından ayaklı lamba getirmek istiyorum. gövde kısmı de-monte halde (yaklasık 20cm boyunda cubuklar x 4 tane) ve cam şapkası olacak. cam kısmı sorun olmaz ama sap kısmı için problem çıkar mı emin olamadım, kırılgan olduğundan kabine almam gerekecek çünki.

  • Merhaba, boyut olarak sorun olmasa bile çubuk kısmı sorun çıkarabilir.İyi bir paketleme ile uçak altı bagajda (kayıtlı bagaj) taşıyabilirsiniz.

  • Merhaba, uçakta kayıtlı bagaj (uçak altı bagaj) taşıma kurallarında firmalara göre farklılıklar bulunuyor. Ölçü olarak maksimum 75 cm x 55 cm x 35 cm gibi bir boyutta bagaj kabul edilebiliyor ve maksimum 32 kg ağırlığında olabiliyor.Ancak havayolu firmalarına göre farklılık olabilir bu yüzden taşıyacağınız bagaj maksimum boyuta yakınsa uçuş yapacağınız firmaya danışılmalı.Saçtan harfleri taşımanız boyut dışında sorun teşkil etmeyecektir.

 4. Merhaba ben thy yurtiçi uçuş yapıcam kabin çantası götürmek istemiyorum, bundan dolayı powerbank i yanıma mı alıcam yoksa kayıtlı bagaja mı koyucam ?

  • Merhaba, Kayıtlı bagajda ve kabin bagajında taşımanızda sorun yok.Yanınıza alabilirsiniz.

   *Genel olarak powerbank için bir yasak yok ancak bazı havayolu firmaları kendi uygulaması olarak almayabilir.Bildiğimiz bir firma yok ancak bilgi amaçlı belirtmek istedim.

 5. Merhabalar, yurtdisina ucusumda 6’li bicak seti veya 84 parca kasak catal bicak seti goturmeyi planliyorum sizce havaalanina ve ucaga kayitli bagajda alinir mi ?

  • Merhaba,
   Saç Boyası 5.2 kodu ile tehlikeli madde sınıfına giriyor.Taşınması yasak olan eşyalar arasında olabilir.Bu durumda uçuş yapacağınız havayolu firması ile iletişim kurmanızı tavsiye ediyorum.

  • Merhaba, Vakumlu olarak taşınabiliyor.Eğer vakumsuz ise net bilgiyi uçuş yapacağınız havayolu firmasından almalısınız.Kısa ve uzun uçuşa göre vakumsuzu alma durumları değişebilir.

  • Uçak altı bagajda taşıyabilirsiniz ancak ambalajına göre kabul edilmeme durumuda var.Havayolu firmalarının farklı uygulamaları olabiliyor, direk almayan firmalarda olabilir.Bu yüzden uçuş yapacağınız havayolu firması ile görüşmeniz daha doğru olacaktır.

  • Turşu konusunda havayolu firmalarının farklı uygulamaları olabiliyor.Bu yüzden uçuş yapacağınız havayolu firması ile görüşmeniz daha doğru olacaktır.

  • Merhaba, Uçakta yumurta taşıyabilirsiniz. Yumurtaları kırılmasını ve akmasını önleyecek şekilde ambalajlayarak kayıtlı bagajınızda taşıyabilirsiniz.

  • Merhaba,
   Boyut ve ağırlık sınırını geçmediğiniz takdirde “Düdüklü Tencere” taşıyabilirsiniz.(25x45x56 cm, havayolu firmasına göre farklılık gösterebilir)

  • Merhaba, 23x40x55 cm boyutunu ve 8kg ağırlık sınırı bulunuyor.Bunun dışından kesin değil ancak bir ihtimal “Ucu sivri ve kesici olan kişiye zarar vererek etkisiz hale getiren eşyalar” sınıfında değerlendirilme ihtimali var.Böyle bir durumda uçak altı bagajda taşıyabilirsiniz.

 6. Merhaba tr de amcam guvenlikci ona kendini korumasi icin elektrikli tazer goturmem lazim alt bagaj olarak gidebilir mi almanya veya fransadan polis gecis sirasknda sorun olur mu olmaz mi ? Ve alt bagaj olarak icinde neler yasak ? Tskler

  • Merhaba,

   Sarılı ambalajında bir kabloyu ve yine kutusunda buji parçanızı kayıtlı bagajınızda taşıyabilirsiniz.Kesin bilgi ve farklı parçalarla ilgili THY çağrı merkezi ile iletişim kurabilirsiniz.

  • Merhaba,

   İzin veriliyor, ancak kontrolde açılması istenebilir.Bu sebeple açıldıktan sonrasında size sorun çıkarabilirler.Net bilgi için havayolu firmasını aramalısınız.

  • Merhaba,

   Kabin bagajında Ekonomi için 23x40x55 cm Business içinse 40x30x15 cm.Boyutları aşmadığınız sürece taşıyabilirsiniz ancak yinede bu konuyu net cevap için THY ile görüşmelisiniz.

 7. Merhaba turkiyeden yurtdısına göcedecegim yeni aldım bir televizyonu götürmek istiyorum 127 ekran. Bu mümkünmü ve ayrı bir ödemesi varmı varsa ne kadar. Teşekürler

  • Merhabalar,

   Havayolu firmasına göre farklılıklar olabilir.

   THY için şu şekilde;
   Kabin bagajı olarak Economy sınıfı için 23x40x55 cm ebatlarında, 8 kg ağırlığında 1 el bagajı ile 1 adet kişisel eşya taşınabilir.Kişisel eşya içinde kullanabilceğiniz çanta maksimum 40x30x15 cm ölçülerinde olabilir. Business Class için ise maksimum 23x40x55 cm ve her bir parça 8 kg olacak şekilde toplam 16 kg ağırlığında 2 parça el bagajı ile 1 adet kişisel eşyanızı taşıyacağınız çanta. Kişisel eşyalar için kullanacağınız çanta maksimum olarak 40x30x15 cm ölçülerinde olabilir.

   Burada yer alan boyut ve kiloyu geçiyorsa ücret talep edilecektir.Ancak ne kadar bir ücret olacağı konusunda net bilgili uçuş yapacağınız havayolu firmasını telefon ile arayarak bilgi net bilgi alabilirsiniz.

  • Merhaba,

   Boyut ve kilo sınırını geçmiyor ve kesici bir durumu yoksa taşınabilir.

   Ancak net ve detaylı bilgiyi uçuş yapacağınız havayolu şirketinden alabilirsiniz.

  • Uçakta altın veya gümüş taşıyabilirsiniz.Kabinbagajında belirtilen kilo ve hacmi aşmadığınız sürece yanınızda taşıyabilirsiniz.Uçak altı bagajda taşımanız önerilmiyor.Havayolu firmasına göre değişebilir ancak 8 kg’a kadar taşıyabilirsiniz.

   Mağdur olmamak için net bilgiye havayolu firmasından almanızı öneriyoruz.

  • Merhaba,

   Uçak altı bagajda taşımanız gerekiyor.

   Ancak uçuş yapacağınız havayolu şirketi kabul edebilir, bu yüzden net bilgili onlardan alabilirsiniz.

 8. Merhaba. Istanbuldan hollandaya yolculuk yapacagim. Kitchenaid hamur makinami ( stand mikser) goturebilir miyim ucak alti bagajimda ? Bu arada kirilmasindan korkuyorum valizimde. Ne yapabilirim?

  • Uçak içi ölçü sınırı 55x40x23 cm ve ağırlık olarak 8 kg sınırı bulunuyor. Göze çarpması veya kontrol durumunda uçak içine alınmayabilir.

 9. Merhaba. Uçağa ilk defa binecegim için aklımda bir soru işareti oluştu. Yanımda ‘toz’ çamaşır deterjanı götürmeyi istiyorum. Uçağa toz çamaşır deterjanı kabul oluyor mu?

  • Toz deterjan için uçuş yapacağınız havayolu şirketine danışmanızda fayda var. Aşındırıcı temizlik malzemeleri uçağa alınmıyor.

 10. Merhaba
  Türkiye’den Avusturya ya porselen takımı götürmek istiyorum. El bagajına koyunca 20 kilo oluyor. Diğer bagaj hakkımda da kırılmasından korkuyorum . Ne yapabilirim ?

  • Bir kısmını el bagajına koyabilir ve kalan kısmınıda kırılmasını önleyecek havalı poşet veya köpükler ile koruyarak uçak altı bagaja verebilirsiniz.

 11. 1 adet kahve makinesi 1 adet fritöz 1 de 20’li tencere takımı getireceğim Almanya’ dan THY ile, uçak altı bagajda taşıyabilir miyim? Bu aldıklarım için herhangi bir gümrük vergisine tabii tutulur muyum?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 12. Merhaba,
  küçük kablolu seyahat ütüsü (gerçek ütünün küçük boyutlusu, şok buhar verenden değil) yurtiçi veya yurtdışı kabin bagajına alınıyor mu?

 13. Merhabalar;
  Antrenman amaçlı kullanılan ve kesme özelliği olmayan “kelebek bıçağı” uçak altı bagajda taşıyabilir miyim? Ya da öncesinde Almanya/Köln havaalanı girişinde valizdeki bu keskin olmayan kelebek bıçağının bulunması nedeniyle sıkıntı yaşar mıyım?

  • Merhaba, evet getirebilirsiniz. Ancak uçuş yapacağınız havayolu firmasının boyut sınırına uymanız gerekecektir. Halınızı ona uygun ölçülerde paketleyebilirseniz, sorun yaşamazsınız.

 14. Merhaba
  Bagajımda olan yasak bir eşya varsa, hava yolları tarafından (ben orada olmadan) çıkartıp almaları yasalmıdır? Dava açmayı düşünüyorum şu an, ben olmadan bagajımı açmaları kanunen haklarından değildir her halde, ama emin olamadım.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz