Uçakta Taşınması Yasak Olan Eşya ve Maddeler

Oldukça fazla sayıda kişi tarafından son yıllarda en çok tercih edilen ulaşım yolu, havayolu olmaktadır. Kısa bir sürede istenilen yere gidilmesini sağlayan ve son derece de konforlu bir yolculuk imkânı sunan havayolunda kişilerin dikkat etmeleri gereken uçakta taşınması yasak olan konularda farklı husus da bulunmaktadır.

Kişilere sunulan avantajlı hakların yanı sıra yasak olan birtakım konular da olmaktadır. Kişilerin bu gibi yasaklara uymaları, hem kendileri hem de diğer yolcuların güvenlikleri açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu gibi yasaklara uyulmaması halinde, kişilerin uçuş haklarına izin verilmemektedir.

Uçakta Sıvı Kısıtlaması

Yolcu ve Kabin Bagajlarında Taşınması Kesinlikle Yasak Olan Maddeler

 • Herhangi bir alarma sahip olan çanta, evrak dosyası ya da diğer eşyalar
 • Lityum madde içerikli olan piller ve aydınlatma ürünleri
 • Havai fişek gibi patlayıcı maddeler
 • Kibrit, çakmak, çakmak gazı ve buna benzer her türlü yanıcı madde
 • Yanıcı ya da yanıcı olamayan spreyler
 • Radyoaktif ya da zehirleyici maddeler
 • Ucu sivri ve kesici olan kişiye zarar vererek etkisiz hale getiren eşyalar
 • Bu eşya ve maddeler el ve kabin bagajında yasaktır.

Bu gibi ürünlerin yolcu üzerinde ya da bagajında bulunması kesinlikle yasak olmaktadır. Kişilerin bu ürünlere dikkat etmesi ve uçuş esnasında üzerlerinde ya da bagajlarının içerisinde bulundurmaması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Böylelikle uçak içerisinde yer alan çalışanların ve de yolcuların can ve mal güvenlikleri koruma altına alınabilmektedir.

Uçakta Taşınması Yasak Olan Tüm Sıvı Maddeler ve Yiyecekler İçin Kısıtlamalar

Taşınacak EşyaKabin BagajıAlt Bagaj
Sıvı kozmetik ürünlerEvet (100 ml kadar)Evet
Parfüm, Losyonlar, Kolonya vs.Evet (100 ml kadar)Evet
Tıraş Köpüğü, Şampuan, Aseton, Saç SpreyiEvet (100 ml kadar)Evet
DeodorantEvet (100 ml kadar)Evet
Reçel, Kaymak, Bal, Sıvı Yağ, Zeytin Yağı Evet (100 ml kadar)Evet
Tam katı olmayan akabilecek olan ürünlerEvet (100 ml kadar)Evet
Akıcı makyaj ürünleriEvet (100 ml kadar)Evet
Saç ŞekillendiricilerEvet (100 ml kadar)Evet
 • Sıvılar için kabin bagajında taşımak istiyorsanız en fazla 100 ml ve hacimli şişe veya kutu içinde olması kaydıyla yanınıza alabilirsiniz.
 • İlaçlar için ise yanınızda reçete olmalı.
 • Bebek mamaları yalnızca bir yolculukta kullanılacak miktar kabul ediliyor.
 • Uçakta Sıvı kısıtlaması el bagajı ve kabin bagajı için geçerlidir.
Uçak Altı Bagaj

Uçak Altı Bagaj Sıvı Kısıtlaması

Uçak altı bagajlarda sıvı kısıtlaması bulunmamaktadır. Kısıtlamalar el bagajı ve kabin bagajı için geçerlidir.Örneğin jilet, neşter, örgü şişi veya tığ, çakı, makas, şırınga iğne ve mutfak bıçakları gibi eşyalar el bagajında yasaktır ancak uçak altı bagajda yasak değildir.

Özellikle el bagajı ve kabin bagajı yasakları uçak altı bagajlarda da geçerli olduğu sanılıyor.Yukarıda yasak olan tehlikeli ve patlayıcı maddelerin dışında olan diğer eşyaların uçak altı bagaj da taşınması yasak değildir.

Yasak olan bu sıvı maddeler, kişilerin mal güvenliği açısından zararlı olabileceği varsayılan maddelerdir. Bu gibi sebeplerden dolayı da havayolu firmaları tarafından kişilerin bu gibi ürünleri taşımalarında kısıtlamalar bulunmaktadır. Her geçen gün daha da fazla sayıda kişi tarafından havayolu büyük bir sıklık ile kullanılmaya devam etmektedir. Bu nedenle de firmalar, kişilerin üzerini ve de bagajlarını son derece kapsamlı bir şekilde incelemektedir.

Teknoloji ile birlikte hiçbir hata payına yer verilmeyen bu aramalarda, kısıtlanmış ya da kesinlikle yasaklanmış olan maddelerin taşınması halinde kişilerin bu ürünleri bırakmaları gerekmektedir. Bu ürünleri bırakmayan kişilerin, havayolu firması tarafından sunulan uçuş hizmetlerinden faydalanmasına ise izin verilmemektedir.

Her geçen gün çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başlayan bu konu, havayolu firmaları tarafından kişilerin can ve mal güvenliğini koruma altına alabilmek amacı ile hazırlanmış olsa da aynı zamanda bu firmaların itibarını da etkilememesi açısından en ince ayrıntısına kadar planlanmaktadır.

Uyarı : Burada yer alan ve yorumlarda cevapladığımız bilgiler havayolu firmasına göre farklılık gösterebilir.Bu yüzden uçakta taşınacak eşyalar hakkında kesin bilgiye uçuş yapacağınız havayolu firması ile görüşerek en net bilgiyi alabilirsiniz

Uçuş öncesi alışveriş rehberi olan Duty Free yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde uçakta sıvı kısıtlaması ve diğer uçakta taşınması yasak olan hususlar hakkında bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

73 YORUMLAR

  • Merhaba, aşındırıcı veya oksitleyici temizlik ürünleri kabul edilmiyor (Çamaşır suyu vs gibi.) Toz deterjan bu durumun dışında kalıyorsa taşınabilir.

  • Kabin bagajında toplam 100ml taşıyabilirsiniz. Yani 100ml bir su şişesi veya herhangi bir sıvı ile hakkınız dolmuş olur.

  • Uçakta tohum taşıma konusunda bazı bitkilerde izin verilirken bazılarında verilmiyor. Bu konuyu uçuş yapacağınız havayolu firması ile görüşüp en net bilgiyi alabilirsiniz.Uçakta meyve götürebilirsiniz.

 1. Yanımda götürmeyi düşündüğüm tost makinesi Türk kahvesi makinesi ve ketıl var bunların hepsi elektirikli Kıbrısa gideceğim yanımda götürwbilirmiyim hava alanında el koyarlar ı???

 2. Merhabalar Sabiha Gökçen havalimanından yarın Konya’ya Anadolujet ile yolculuk yapacağım valizime kalp rahatsızlığım İçin aldığım 3 Adet ALIÇ ekstre sıvı bitkisel ilaç 125 ml Parfüm 3 Adet 750 ml köpüklü sıvı sabun kilitli poşet içerisinde çamaşırlar arasına güvenlice saracağım valizime yerleştireceğim alt bagajda gidecek sorun olurmu Teşekkürler

  • Merhaba,

   Uçak altı bagajda belirttiğiniz eşyaları taşıyabilirsiniz, herhangi bir sorun olmayacaktır.Sıvı kısıtlaması uçak altı bagajda bulunmuyor.(tehlikeli madde sınıfında olmadığı sürece.)

 3. Merhaba alt bagaj hakkımı hepsini yiyecek taşıyabilirmişim.. bal zeytin salça nutella . Zeytin şişesin içinde sulu.

  • Merhaba, bagaj altı hakkınızı belirttiğiniz şekilde kullanabilirsiniz.Kısıtlamalar içerisinde belirttiğiniz ürünlere bir yasak veya sınır bulunmuyor.

 4. merhaba,
  ben yurt dışından ayaklı lamba getirmek istiyorum. gövde kısmı de-monte halde (yaklasık 20cm boyunda cubuklar x 4 tane) ve cam şapkası olacak. cam kısmı sorun olmaz ama sap kısmı için problem çıkar mı emin olamadım, kırılgan olduğundan kabine almam gerekecek çünki.

  • Merhaba, boyut olarak sorun olmasa bile çubuk kısmı sorun çıkarabilir.İyi bir paketleme ile uçak altı bagajda (kayıtlı bagaj) taşıyabilirsiniz.

  • Boyut sınırlarını aşmadığınız taktirde (25x45x56 cm, havayolu firmasına göre farklılık gösterebilir) taşıyabilirsiniz.

 5. Merhaba ben istanbuldan yurt dışına 60/50 cm boyun da saçtan yapılmış harfler getirecem acaba alt bagajda gelmesinde sorun yaşarmıyım?

  • Merhaba, uçakta kayıtlı bagaj (uçak altı bagaj) taşıma kurallarında firmalara göre farklılıklar bulunuyor. Ölçü olarak maksimum 75 cm x 55 cm x 35 cm gibi bir boyutta bagaj kabul edilebiliyor ve maksimum 32 kg ağırlığında olabiliyor.Ancak havayolu firmalarına göre farklılık olabilir bu yüzden taşıyacağınız bagaj maksimum boyuta yakınsa uçuş yapacağınız firmaya danışılmalı.Saçtan harfleri taşımanız boyut dışında sorun teşkil etmeyecektir.

 6. Merhaba ben thy yurtiçi uçuş yapıcam kabin çantası götürmek istemiyorum, bundan dolayı powerbank i yanıma mı alıcam yoksa kayıtlı bagaja mı koyucam ?

  • Merhaba, Kayıtlı bagajda ve kabin bagajında taşımanızda sorun yok.Yanınıza alabilirsiniz.

   *Genel olarak powerbank için bir yasak yok ancak bazı havayolu firmaları kendi uygulaması olarak almayabilir.Bildiğimiz bir firma yok ancak bilgi amaçlı belirtmek istedim.

 7. Merhabalar, yurtdisina ucusumda 6’li bicak seti veya 84 parca kasak catal bicak seti goturmeyi planliyorum sizce havaalanina ve ucaga kayitli bagajda alinir mi ?

 8. Merhaba
  Ucakta sac boyasi ve oksidan yasinabiliyor mu? ( kutu sac boyalarinda bu aktivator krem hazie olaral bulunuyor)

  • Merhaba,
   Saç Boyası 5.2 kodu ile tehlikeli madde sınıfına giriyor.Taşınması yasak olan eşyalar arasında olabilir.Bu durumda uçuş yapacağınız havayolu firması ile iletişim kurmanızı tavsiye ediyorum.

  • Merhaba, Ampul taşıyabilirsiniz. Saç boyası konusunda uçuş yapacağınız havayolu firması ile görüşmeniz gerekiyor.

  • Merhaba, Vakumlu olarak taşınabiliyor.Eğer vakumsuz ise net bilgiyi uçuş yapacağınız havayolu firmasından almalısınız.Kısa ve uzun uçuşa göre vakumsuzu alma durumları değişebilir.

  • Kayıtlı bagajda taşıyabilirsiniz.Kabin bagajında en fazla 100 ml olarak taşınabilir.Kayıtlı bagajda her biri 500 ml geçmemek kaydı ile max 2 kg saç spreyi taşıyabilirsiniz.

  • Uçak altı bagajda taşıyabilirsiniz ancak ambalajına göre kabul edilmeme durumuda var.Havayolu firmalarının farklı uygulamaları olabiliyor, direk almayan firmalarda olabilir.Bu yüzden uçuş yapacağınız havayolu firması ile görüşmeniz daha doğru olacaktır.

  • Merhaba izmirden istanbul aktarmalı türk hava yoluyla warsaw/poland a gidicem bagajımda 5 lt toz tavuk bulyon götürebilirmiyim?

  • Turşu konusunda havayolu firmalarının farklı uygulamaları olabiliyor.Bu yüzden uçuş yapacağınız havayolu firması ile görüşmeniz daha doğru olacaktır.

  • Merhaba, Uçakta yumurta taşıyabilirsiniz. Yumurtaları kırılmasını ve akmasını önleyecek şekilde ambalajlayarak kayıtlı bagajınızda taşıyabilirsiniz.

  • Merhaba,
   Boyut ve ağırlık sınırını geçmediğiniz takdirde “Düdüklü Tencere” taşıyabilirsiniz.(25x45x56 cm, havayolu firmasına göre farklılık gösterebilir)

  • Merhaba, 23x40x55 cm boyutunu ve 8kg ağırlık sınırı bulunuyor.Bunun dışından kesin değil ancak bir ihtimal “Ucu sivri ve kesici olan kişiye zarar vererek etkisiz hale getiren eşyalar” sınıfında değerlendirilme ihtimali var.Böyle bir durumda uçak altı bagajda taşıyabilirsiniz.

 9. Merhaba tr de amcam guvenlikci ona kendini korumasi icin elektrikli tazer goturmem lazim alt bagaj olarak gidebilir mi almanya veya fransadan polis gecis sirasknda sorun olur mu olmaz mi ? Ve alt bagaj olarak icinde neler yasak ? Tskler

  • Merhaba,

   Sarılı ambalajında bir kabloyu ve yine kutusunda buji parçanızı kayıtlı bagajınızda taşıyabilirsiniz.Kesin bilgi ve farklı parçalarla ilgili THY çağrı merkezi ile iletişim kurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.