Uçakta Taşınması Yasak Olan Eşya ve Maddeler

Uçak yolculukları sırasında, havayolu şirketlerinin belirlediği kurallar çerçevesinde belirli eşyaların taşınması bazen kısıtlanabilir veya yasaklanabilir. Bu kurallar, güvenlik standartlarını sağlamak ve seyahat deneyimini iyileştirmek amacıyla uygulanır. Türk Hava Yolları (THY), AnadoluJet ve diğer havayolu şirketlerinin belirlediği uçağa alınmayan eşyalar listesi, yolcuların seyahat öncesinde bilmesi gereken önemli bilgileri içerir. Bu yazıda, uçağa alınmayan eşyaların detaylarına ve havayolu şirketlerinin kurallarına genel bir bakış sunulacaktır.

Uçakta El Bagajına Alınmayan Eşyalar

Uçakta El Bagajına Alınmayan Eşyalar
El Bagajı
EşyaEl BagajıUçak Altı Bagaj
PeynirHayırEvet
ÜtüHayırEvet
Cam KavanozHayırEvet
Saç SpreyiHayırEvet
TelevizyonHayırEvet
MakasHayırEvet
YumurtaHayırEvet
SalçaHayırEvet
TereyağıHayırEvet
Kahve MakinesiHayırEvet
BlenderHayırEvet
TurşuHayırEvet
TencereHayırEvet
TığHayırEvet
ŞişeHayırEvet
JiletHayırEvet
DeterjanHayırEvet
BalHayırEvet
ZeytinyağıHayırEvet
NargileHayırEvet
TopHayırEvet
KolonyaHayırEvet
SabunHayırEvet
YağHayırEvet
TohumHayırEvet
Cam Kavanoz HayırEvet
Kırılabilir EşyalarHayırEvet
Powerbank100 Wh max160 Wh max
KonserveHayırEvet

Yolcu ve Kabin Bagajlarında Taşınması Kesinlikle Yasak Olan Maddeler

 • Herhangi bir alarma sahip olan çanta, evrak dosyası ya da diğer eşyalar
 • Lityum madde içerikli olan piller ve aydınlatma ürünleri
 • Havai fişek gibi patlayıcı maddeler
 • Kibrit, çakmak, çakmak gazı ve buna benzer her türlü yanıcı madde
 • Yanıcı ya da yanıcı olamayan spreyler
 • Radyoaktif ya da zehirleyici maddeler
 • Ucu sivri ve kesici olan kişiye zarar vererek etkisiz hale getiren eşyalar
 • Bu eşya ve maddeler el ve kabin bagajında yasaktır.

Bu gibi ürünlerin yolcu üzerinde ya da bagajında bulunması kesinlikle yasak olmaktadır. Kişilerin bu ürünlere dikkat etmesi ve uçuş esnasında üzerlerinde ya da bagajlarının içerisinde bulundurmaması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Böylelikle uçak içerisinde yer alan çalışanların ve de yolcuların can ve mal güvenlikleri koruma altına alınabilmektedir.

Uçakta Taşınması Yasak Olan Yiyecekler ve Sıvı Maddeler

Taşınacak EşyaKabin BagajıAlt Bagaj
Sıvı kozmetik ürünlerEvet (100 ml kadar)Evet
Parfüm, Losyonlar, Kolonya vs.Evet (100 ml kadar)Evet
Tıraş Köpüğü, Şampuan, Aseton, Saç SpreyiEvet (100 ml kadar)Evet
DeodorantEvet (100 ml kadar)Evet
Reçel, Kaymak, Bal, Sıvı Yağ, Zeytin Yağı HayırEvet
Tam katı olmayan akabilecek olan ürünlerHayırEvet
Akıcı makyaj ürünleriHayırEvet
Saç ŞekillendiricilerEvet (100 ml kadar)Evet
 • Sıvılar için kabin bagajında taşımak istiyorsanız en fazla 100 ml ve hacimli şişe veya kutu içinde olması kaydıyla yanınıza alabilirsiniz.
 • İlaçlar için ise yanınızda reçete olmalı.
 • Tam katı olmayan eşyalar alt bagaja alınıyor.
 • Bebek mamaları yalnızca bir yolculukta kullanılacak miktar kabul ediliyor.
 • Uçakta Sıvı kısıtlaması el bagajı ve kabin bagajı için geçerlidir.

Uçak Altı Bagaj Sıvı Kısıtlaması

Uçak Altı Bagaja Alınmayan Eşyalar
Uçak Altı Bagaj

Uçak altı bagajlarda sıvı kısıtlaması bulunmamaktadır. Kısıtlamalar el bagajı ve kabin bagajı için geçerlidir. Örneğin jilet, neşter, örgü şişi veya tığ, çakı, makas, şırınga iğne ve mutfak bıçakları gibi eşyalar el bagajında yasaktır ancak uçak altı bagajda yasak değildir.

Özellikle el bagajı ve kabin bagajı yasakları uçak altı bagajlarda da geçerli olduğu sanılıyor.Yukarıda yasak olan tehlikeli ve patlayıcı maddelerin dışında olan diğer eşyaların uçak altı bagaj da taşınması yasak değildir.

Yasak olan bu sıvı maddeler, kişilerin mal güvenliği açısından zararlı olabileceği varsayılan maddelerdir. Bu gibi sebeplerden dolayı da havayolu firmaları tarafından kişilerin bu gibi ürünleri taşımalarında kısıtlamalar bulunmaktadır. Her geçen gün daha da fazla sayıda kişi tarafından havayolu büyük bir sıklık ile kullanılmaya devam etmektedir. Bu nedenle de firmalar, kişilerin üzerini ve de bagajlarını son derece kapsamlı bir şekilde incelemektedir.

Teknoloji ile birlikte hiçbir hata payına yer verilmeyen bu aramalarda, kısıtlanmış ya da kesinlikle yasaklanmış olan maddelerin taşınması halinde kişilerin bu ürünleri bırakmaları gerekmektedir. Bu ürünleri bırakmayan kişilerin, havayolu firması tarafından sunulan uçuş hizmetlerinden faydalanmasına ise izin verilmemektedir.

Her geçen gün çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başlayan bu konu, havayolu firmaları tarafından kişilerin can ve mal güvenliğini koruma altına alabilmek amacı ile hazırlanmış olsa da aynı zamanda bu firmaların itibarını da etkilememesi açısından en ince ayrıntısına kadar planlanmaktadır.

Havayolu Firmalarının Bagaj Kısıtlamaları

THY, Pegasus, Anadolujet Uçağa Alınmayan Eşyalar
THY, Pegasus, Anadolujet Uçağa Alınmayan Eşyalar

Tüm havayolu firmalarının uyduğu kısıtlamların dışında uçuş yapacağınız havayoluna ait bilgilere firmaların altta yer alan sayfalarından ulaşabilirsiniz.

 • Türk Hava Yolları (THY) uçakta taşınması yasak olan eşyalar için tıklayın.
 • Anadolu Jet bagaj kuralları, boyut ve kg ağırlık bilgileri ile taşınması yasak olan eşya ve maddeler için tıklayın.
 • Sunexpress havayolu firması için kabin, el ve uçak altı bagaj kısıtlamaları için tıklayın.
 • Pegasus havayolu firması genel kuralları için tıklayınız. Bagaj hakkı ve detayları için tıklayın.

THY Uçağa Alınmayan Eşyalar

TaşınabilirÜstünüzde taşıyabilirsinizKabin bagajınızda taşıyabilirsinizKayıtlı bagajınızda taşıyabilirsinizNot
Saç spreyleri, parfümler, kolonyalar, alkol içeren ilaçlar vb.Kabinde maksimum 100 ml taşınabilir.
Evde ve spor karşılaşmalarında kullanılan yanıcı, zehirli ya da yan etkisi olmayan spreylerXX
Oyuncak silahlar, silah şeklinde çakmaklarXXEmniyet birimleri tarafından uygun görülürse yer personeli tarafından uçağa yüklenir.
Bir küçük paket emniyetli kibrit veya bir adet çakmak (sıvılaştırılmış gaz dışında, absorbe edilmemiş sıvı yakıt içermeyen çakmaklar)XXMavi alev veren çakmaklar taşınamaz.
Tekerlekli sandalyeler, sızdırma yapmayan akülü hareket cihazları (elektrikli-şarjlı bisiklet, Segway vb. hariç)XX

Türk Hava Yolları (THY), yolcularının güvenliğini ve rahatını en üst düzeyde tutmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, uluslararası uçuş kurallarına uygun olarak belirli eşyaların taşınması kısıtlanmaktadır. Örneğin, saç spreyleri, parfümler, kolonyalar ve alkol içeren ilaçlar gibi sıvılar kabin bagajında maksimum 100 ml olarak taşınabilirken, evde veya spor etkinliklerinde kullanılan yanıcı veya zehirli spreyler kabul edilmemektedir.

THY’nin kısıtlamaları arasında oyuncak silahlar, silah şeklindeki çakmaklar ve mavi alev veren çakmaklar da bulunmaktadır. Ancak, emniyet birimleri tarafından uygun görülmesi durumunda, bu tür eşyalar yer personeli tarafından uçağa yüklenebilir.

Tekerlekli sandalyeler, sızdırmayan akülü hareket cihazları ve lityum akülerin kabul edilebilirliği farklılık göstermektedir. Ayrıca, lityum metal, lityum iyon piller veya bataryalar içeren cihazlar ile sızdırmayan akü içeren taşınabilir elektronik cihazlar kabin bagajında taşınabilirken, içten yanmalı veya yakıt hücre motorları kabul edilmemektedir.

Alkollü içeceklerin taşınması da belirli kısıtlamalara tabidir. Örneğin, yolcu başına en fazla 5 litre içki taşınabilirken, alkol oranı %70’i geçmemelidir. Ayrıca, kabin bagajında taşınan içkilerin Duty-Free Shop’tan alınan ürünler için geçerli olduğu unutulmamalıdır.

Yolcuların, seyahatleri öncesinde THY’nin resmi web sitesinden veya yetkili kaynaklardan güncel bilgilere erişmeleri ve bu bilgilere dikkat etmeleri önemlidir. Bu şekilde, seyahatlerinin sorunsuz ve güvenli bir şekilde geçmesini sağlayabilirler.

AnadoluJet Uçağa Alınmayan Eşyalar

AnadoluJet’in uçuş kuralları ve politikaları, güvenliğiniz ve konforunuz için titizlikle belirlenmiştir. Bu nedenle, uçağa alınmayan eşyalar hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

AnadoluJet’in taşıma politikaları, belirli eşyaların uçağa kabul edilip edilmeyeceğini ve nasıl taşınması gerektiğini açıkça belirler. İşte AnadoluJet uçuşlarında kabul edilmeyen eşyalara dair detaylı bilgiler:

 1. Silahlar ve Ateşli Silahlar: Her türlü ateşli silahlar, yivli silahlar, av tüfekleri, pompalı tüfekler ve bunların taklitleri uçağa alınmaz. Ayrıca, oyuncak silahlar, kamufle edilmiş silahlar, işaret tabancaları ve elektrikli şok aletleri de yasaktır.
 2. Sivri / Keskin Uçlu Silah ve Eşyalar: Baltalar, ok ve dartlar, mızraklar, hançerler, bıçaklar, buz kıracakları, tıraş jiletleri, dalgıç bıçakları ve diğer kesici aletler uçağa kabul edilmez.
 3. Patlayıcılar ve Parlayıcı Maddeler: Patlayıcı maddeler, ateşleme fitilleri, el bombaları, havai fişekler, yangın söndürücüler, gazlar ve sıvı bataryalar uçağa alınmaz.
 4. Kimyasal Biyolojik Nükleer (NBC) ve Zehirli Maddeler: Radyoaktif maddeler, biyolojik tehlike içeren maddeler, kimyasal ajanlar, asitler ve diğer zehirli maddeler uçuşlarda kabul edilmez.
 5. Keskin ve Sivri Uçlu Olmayan Maddeler: Kaykaylar, balıkçılık malzemeleri, tırpanlar, sopalar ve kayaklar gibi keskin olmayan ancak tehlike potansiyeli taşıyan eşyalar da uçağa alınmaz.
 6. Uçak Altı Bagajlarda Taşınması Yasak Olan Maddeler: Fünye ve fitiller, patlayıcı sistemler, askeri patlayıcılar, duman çıkartanlar ve diğer yüksek riskli maddeler uçak altı bagajlarda taşınmaz.

AnadoluJet’in taşıma politikaları ve uçuş kuralları hakkında daha fazla bilgi almak için resmi web sitesini ziyaret edebilir veya müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Uyarı : Havayolu firmasına ve işletmeye göre bazı kurallar değişiklik gösterebilir. Bu sebeple mağduriyet yaşanmaması adına, yorumlara yazılan tüm cevapları ve yazıda yer alan bilgileri havayolu firmanızdan da onay alarak uygulayınız. Aksi durumda yaşabileceğiniz sorunlardan sorumluluk kabul etmiyoruz.

Türkiye’den uçakla yapabileceğiniz en uzun ve en kısa yolculukları keşfetmek için Türkiye’nin en uzun ve kısa uçuş süreleri yazımıza göz atın.

Sizlerde uçağa alınmayan eşyalar ve diğer uçakta taşınması yasak olan hususlar hakkında bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

158 YORUMLAR

  • Merhaba, aşındırıcı veya oksitleyici temizlik ürünleri kabul edilmiyor (Çamaşır suyu vs gibi.) Toz deterjan bu durumun dışında kalıyorsa taşınabilir.

  • Uçakta tohum taşıma konusunda bazı bitkilerde izin verilirken bazılarında verilmiyor. Bu konuyu uçuş yapacağınız havayolu firması ile görüşüp en net bilgiyi alabilirsiniz.Uçakta meyve götürebilirsiniz.

 1. Yanımda götürmeyi düşündüğüm tost makinesi Türk kahvesi makinesi ve ketıl var bunların hepsi elektirikli Kıbrısa gideceğim yanımda götürwbilirmiyim hava alanında el koyarlar ı???

 2. Merhabalar Sabiha Gökçen havalimanından yarın Konya’ya Anadolujet ile yolculuk yapacağım valizime kalp rahatsızlığım İçin aldığım 3 Adet ALIÇ ekstre sıvı bitkisel ilaç 125 ml Parfüm 3 Adet 750 ml köpüklü sıvı sabun kilitli poşet içerisinde çamaşırlar arasına güvenlice saracağım valizime yerleştireceğim alt bagajda gidecek sorun olurmu Teşekkürler

 3. merhaba,
  ben yurt dışından ayaklı lamba getirmek istiyorum. gövde kısmı de-monte halde (yaklasık 20cm boyunda cubuklar x 4 tane) ve cam şapkası olacak. cam kısmı sorun olmaz ama sap kısmı için problem çıkar mı emin olamadım, kırılgan olduğundan kabine almam gerekecek çünki.

  • Merhaba, boyut olarak sorun olmasa bile çubuk kısmı sorun çıkarabilir.İyi bir paketleme ile uçak altı bagajda (kayıtlı bagaj) taşıyabilirsiniz.

  • Merhaba, uçakta kayıtlı bagaj (uçak altı bagaj) taşıma kurallarında firmalara göre farklılıklar bulunuyor. Ölçü olarak maksimum 75 cm x 55 cm x 35 cm gibi bir boyutta bagaj kabul edilebiliyor ve maksimum 32 kg ağırlığında olabiliyor.Ancak havayolu firmalarına göre farklılık olabilir bu yüzden taşıyacağınız bagaj maksimum boyuta yakınsa uçuş yapacağınız firmaya danışılmalı.Saçtan harfleri taşımanız boyut dışında sorun teşkil etmeyecektir.

 4. Merhaba ben thy yurtiçi uçuş yapıcam kabin çantası götürmek istemiyorum, bundan dolayı powerbank i yanıma mı alıcam yoksa kayıtlı bagaja mı koyucam ?

  • Merhaba, Kayıtlı bagajda ve kabin bagajında taşımanızda sorun yok.Yanınıza alabilirsiniz.

   *Genel olarak powerbank için bir yasak yok ancak bazı havayolu firmaları kendi uygulaması olarak almayabilir.Bildiğimiz bir firma yok ancak bilgi amaçlı belirtmek istedim.

 5. Merhabalar, yurtdisina ucusumda 6’li bicak seti veya 84 parca kasak catal bicak seti goturmeyi planliyorum sizce havaalanina ve ucaga kayitli bagajda alinir mi ?

  • Merhaba,
   Saç Boyası 5.2 kodu ile tehlikeli madde sınıfına giriyor.Taşınması yasak olan eşyalar arasında olabilir.Bu durumda uçuş yapacağınız havayolu firması ile iletişim kurmanızı tavsiye ediyorum.

  • Merhaba, Vakumlu olarak taşınabiliyor.Eğer vakumsuz ise net bilgiyi uçuş yapacağınız havayolu firmasından almalısınız.Kısa ve uzun uçuşa göre vakumsuzu alma durumları değişebilir.

  • Uçak altı bagajda taşıyabilirsiniz ancak ambalajına göre kabul edilmeme durumuda var.Havayolu firmalarının farklı uygulamaları olabiliyor, direk almayan firmalarda olabilir.Bu yüzden uçuş yapacağınız havayolu firması ile görüşmeniz daha doğru olacaktır.

  • Turşu konusunda havayolu firmalarının farklı uygulamaları olabiliyor.Bu yüzden uçuş yapacağınız havayolu firması ile görüşmeniz daha doğru olacaktır.

  • Merhaba, Uçakta yumurta taşıyabilirsiniz. Yumurtaları kırılmasını ve akmasını önleyecek şekilde ambalajlayarak kayıtlı bagajınızda taşıyabilirsiniz.

  • Merhaba,
   Boyut ve ağırlık sınırını geçmediğiniz takdirde “Düdüklü Tencere” taşıyabilirsiniz.(25x45x56 cm, havayolu firmasına göre farklılık gösterebilir)

  • Merhaba, 23x40x55 cm boyutunu ve 8kg ağırlık sınırı bulunuyor.Bunun dışından kesin değil ancak bir ihtimal “Ucu sivri ve kesici olan kişiye zarar vererek etkisiz hale getiren eşyalar” sınıfında değerlendirilme ihtimali var.Böyle bir durumda uçak altı bagajda taşıyabilirsiniz.

 6. Merhaba tr de amcam guvenlikci ona kendini korumasi icin elektrikli tazer goturmem lazim alt bagaj olarak gidebilir mi almanya veya fransadan polis gecis sirasknda sorun olur mu olmaz mi ? Ve alt bagaj olarak icinde neler yasak ? Tskler

  • Merhaba,

   Sarılı ambalajında bir kabloyu ve yine kutusunda buji parçanızı kayıtlı bagajınızda taşıyabilirsiniz.Kesin bilgi ve farklı parçalarla ilgili THY çağrı merkezi ile iletişim kurabilirsiniz.

  • Merhaba,

   İzin veriliyor, ancak kontrolde açılması istenebilir.Bu sebeple açıldıktan sonrasında size sorun çıkarabilirler.Net bilgi için havayolu firmasını aramalısınız.

  • Merhaba,

   Kabin bagajında Ekonomi için 23x40x55 cm Business içinse 40x30x15 cm.Boyutları aşmadığınız sürece taşıyabilirsiniz ancak yinede bu konuyu net cevap için THY ile görüşmelisiniz.

 7. Merhaba turkiyeden yurtdısına göcedecegim yeni aldım bir televizyonu götürmek istiyorum 127 ekran. Bu mümkünmü ve ayrı bir ödemesi varmı varsa ne kadar. Teşekürler

  • Merhabalar,

   Havayolu firmasına göre farklılıklar olabilir.

   THY için şu şekilde;
   Kabin bagajı olarak Economy sınıfı için 23x40x55 cm ebatlarında, 8 kg ağırlığında 1 el bagajı ile 1 adet kişisel eşya taşınabilir.Kişisel eşya içinde kullanabilceğiniz çanta maksimum 40x30x15 cm ölçülerinde olabilir. Business Class için ise maksimum 23x40x55 cm ve her bir parça 8 kg olacak şekilde toplam 16 kg ağırlığında 2 parça el bagajı ile 1 adet kişisel eşyanızı taşıyacağınız çanta. Kişisel eşyalar için kullanacağınız çanta maksimum olarak 40x30x15 cm ölçülerinde olabilir.

   Burada yer alan boyut ve kiloyu geçiyorsa ücret talep edilecektir.Ancak ne kadar bir ücret olacağı konusunda net bilgili uçuş yapacağınız havayolu firmasını telefon ile arayarak bilgi net bilgi alabilirsiniz.

  • Merhaba,

   Boyut ve kilo sınırını geçmiyor ve kesici bir durumu yoksa taşınabilir.

   Ancak net ve detaylı bilgiyi uçuş yapacağınız havayolu şirketinden alabilirsiniz.

  • Uçakta altın veya gümüş taşıyabilirsiniz.Kabinbagajında belirtilen kilo ve hacmi aşmadığınız sürece yanınızda taşıyabilirsiniz.Uçak altı bagajda taşımanız önerilmiyor.Havayolu firmasına göre değişebilir ancak 8 kg’a kadar taşıyabilirsiniz.

   Mağdur olmamak için net bilgiye havayolu firmasından almanızı öneriyoruz.

  • Merhaba,

   Uçak altı bagajda taşımanız gerekiyor.

   Ancak uçuş yapacağınız havayolu şirketi kabul edebilir, bu yüzden net bilgili onlardan alabilirsiniz.

 8. Merhaba. Istanbuldan hollandaya yolculuk yapacagim. Kitchenaid hamur makinami ( stand mikser) goturebilir miyim ucak alti bagajimda ? Bu arada kirilmasindan korkuyorum valizimde. Ne yapabilirim?

  • Uçak içi ölçü sınırı 55x40x23 cm ve ağırlık olarak 8 kg sınırı bulunuyor. Göze çarpması veya kontrol durumunda uçak içine alınmayabilir.

 9. Merhaba. Uçağa ilk defa binecegim için aklımda bir soru işareti oluştu. Yanımda ‘toz’ çamaşır deterjanı götürmeyi istiyorum. Uçağa toz çamaşır deterjanı kabul oluyor mu?

  • Toz deterjan için uçuş yapacağınız havayolu şirketine danışmanızda fayda var. Aşındırıcı temizlik malzemeleri uçağa alınmıyor.

 10. Merhaba
  Türkiye’den Avusturya ya porselen takımı götürmek istiyorum. El bagajına koyunca 20 kilo oluyor. Diğer bagaj hakkımda da kırılmasından korkuyorum . Ne yapabilirim ?

  • Bir kısmını el bagajına koyabilir ve kalan kısmınıda kırılmasını önleyecek havalı poşet veya köpükler ile koruyarak uçak altı bagaja verebilirsiniz.

 11. 1 adet kahve makinesi 1 adet fritöz 1 de 20’li tencere takımı getireceğim Almanya’ dan THY ile, uçak altı bagajda taşıyabilir miyim? Bu aldıklarım için herhangi bir gümrük vergisine tabii tutulur muyum?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 12. Merhaba,
  küçük kablolu seyahat ütüsü (gerçek ütünün küçük boyutlusu, şok buhar verenden değil) yurtiçi veya yurtdışı kabin bagajına alınıyor mu?

 13. Merhabalar;
  Antrenman amaçlı kullanılan ve kesme özelliği olmayan “kelebek bıçağı” uçak altı bagajda taşıyabilir miyim? Ya da öncesinde Almanya/Köln havaalanı girişinde valizdeki bu keskin olmayan kelebek bıçağının bulunması nedeniyle sıkıntı yaşar mıyım?

  • Merhaba, evet getirebilirsiniz. Ancak uçuş yapacağınız havayolu firmasının boyut sınırına uymanız gerekecektir. Halınızı ona uygun ölçülerde paketleyebilirseniz, sorun yaşamazsınız.

 14. Merhaba
  Bagajımda olan yasak bir eşya varsa, hava yolları tarafından (ben orada olmadan) çıkartıp almaları yasalmıdır? Dava açmayı düşünüyorum şu an, ben olmadan bagajımı açmaları kanunen haklarından değildir her halde, ama emin olamadım.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz