Son Yazılar
27 Ekim 2016 Perşembe

Garipçe Köyü Nerede, Nasıl Gidilir ve Kahvaltı

24 Kasım 2015 Salı, 14:23

Garipçe Köyü Hakkında Bilgi

İstanbul’un Sarıyer ilçesine 10 km. mesafede bulunan Rumeli feneri ile Rumeli kavağı arasında yer alan köy, Garipçe köyüdür. Garipçe köyünde yaşayanların gelir kaynağı, nadir olarak hayvancılık, genellik ile balıkçılıktır. Tercih edilmesinin en büyük nedeni, şehir gürültüsünden uzak sesiz ve sakin bir ortam olmasıdır. Köy, Sarıyer ilçesine bağlı olan sekiz köyden bir tanesi olmak ile birlikte, yeni yapılmakta olan üçüncü boğaz köprüsü yüzünden ismi sık sık gündeme gelmektedir.

Yapı itibari ile bir sahil kasabasından çok bir köy havasını barındıran Garipçe, rahat nefes alınabilecek, huzur bulunacak, sessiz ve sakin bir ortam olarak görülmektedir. Köyün muhafazakar yapısı ilk girişte plaj kıyafetleri ile dolaşılmasının yasak olduğu yazısından anlaşılmaktadır. Yaşayan halkın geneli Karadeniz’den buraya göç eden kesimlerden meydana gelmektedir. Meydanında Pazar yerinin bulunduğu, özellik ile kahvaltı servisleri açısından müthiş lezzetlerin sunulduğu restaurantlar, sahilde yer alan balıkçı tekneleri göze çarpan önemli özellikleridir.

Garipçe Köyü Kahvaltı Yerleri

Sessiz, sakin ve huzurlu bir ortamda eşsiz bir manzara karşısında kahvaltı etmek için, Garipçe köyünde bulunan, Garipçe aydın balık ile asma altı balık ve kahvaltı evi imkanlarından faydalanmak mümkündür. Kahvaltı seçeneğinin yanında, taze balık yemenin keyfine de varılabilir. Enfes lezzete sahip olan kalamar, mısır ekmeği, damak zevkinize hitap edebilecek şakşuka, semizotu ve roka salatası ile balık çeşitleri Garipçe köyünde tadılabilecek lezzetler arasında yer almaktadır. Ayrıca, kahvaltıda sunulan ev yapımı reçeller, salçalar, kurabiyeler ya da turşular mutlaka tadılması gereken enfes lezzetler arasında yer almaktadır.

Garipçe Köyü Resimleri

Garipçe Köyü

Denize sıfır konumda bulunan Garipçe köyünde, deniz manzarası eşliğinde kahvaltı edebilir, öğle ya da akşam yemeğinde çeşit çeşit deniz ürünlerinden oluşan bir ziyafet çekebilir ve şehir gürültüsünden uzak bu şirin köyde güzel vakit geçirebilirsiniz.

Çam ağaçları ile denizin buluştuğu mütevazi ve şirin köyde, köy meydanında dolaşabilir, ev yapımı ürünlerden satın alabilir ve tepeye çıkarak muhteşem boğaz manzarasını seyredebilirsiniz. Köyde yer alan ve Cenevizlilerden kaldığı bilinen ancak bakımsız bir halde bulunan kaleyi de ziyaret etme şansına sahip olabilirsiniz. İstanbul ilinde gezilecek ve görülmesi gereken yerler arasında bulunan Garipçe köyü, yoğun geçen hafta içinin ardından, rahat bir nefes almak maksadı ile ziyaret edilen huzur dolu rahatlatıcı bir ortam olarak görülmektedir. Deniz ile doğanın iç içe geçtiği bu köy, sıcak insanları ile de yoğun ilgi görmektedir.

Garipçe Köyü Nerede ve Nasıl Gidilir

Garipçe köyüne, özel aracı ile gitmek isteyenler, Sarıyer merkeze ulaşarak oradan Şehit Mithat Yılmaz caddesini takip etmeleri, koç üniversitesi kavşağından Garipçe köyü rotasına dönmeleri gerekmektedir. Otobüs ile köye ulaşmak isteyenler ise, yaklaşık 30 dakika süren ve Sarıyer ile Rumeli feneri arasında çalışan halk otobüslerinden faydalanabilirler.

Garipçe Köyü Ulaşım Haritası

Sizlerde Garipçe Köyü gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir