Adile Sultan Sarayı

Günümüzde birçok organizasyona ev sahipliği yapan Adile Sultan Sarayı hakkında tarihi ve adını aldığı Adile Sultan hakkında da ayrıca bilgiler verdiğimiz yazımıza ilk olarak Saray ve tarihi ile başlıyoruz.

Adile Sultan Sarayı Hakkında Bilgi

Saray, Sarkis Balyan tarafından 1858 yılında yapılmıştır.Sarkis Balyan tarafından, Sultan Abdülmecit’in kız kardeşi olan Adile Sultan’a hediye niteliğinde yaptırmıştır. Sultan Abdülmecit’in vefatıyla tahta geçen kardeşi Sultan Abdülaziz kardeşinin vasiyet niteliğindeki hediyesini vermek için yola koyulmuştur. 1861 yılında harabeye dönen konağı yıktıran Sultan Abdülaziz konağı yıktırmıştır. Yıkılan konağın yerine şu anki görünen sarayı yaptırmıştır.

Adile Sultan Sarayı Resimleri

Adile Sultan şair olarak anılmaktadır. Osmanlı Hanedanındaki divan sahibi tek kadın şair olarak bilinmektedir. Şiire ilgi duyan Adile Sultan’ın eğitime çok önem gösterdiği söylenmektedir. Bunların yanı sıra Adile Sultan’ın oldukça yardımsever olduğu söylenir.Adile Sultan genç yaşlarında dört çocuğunu ve eşini kaybetmiştir. Artık anılarla dolu bu sarayda yaşamak istemeyen Adile Sultan, bu saraydan ayrılma istemiştir. 1868 yılında Adile Sultan, yıllarca yaşamış olduğu abisinin hediyesi olan bu güzel saraydan ayrılmıştır. Eğitime oldukça ilgili olan Adile Sultan, abisinin hediyesi olan Adile Sultan Sarayı’nı Milli Eğitim’e bağışlamıştır. Saray 1916 yılından sonra Kandilli Kız Lisesi adını almıştır.1986 yılında yaşanan bir yangın sonrası işadamı merhum Sakıp Sabancı tarafından yapılan bağışı ile restore edilmiştir ve bugünkü halini almıştır.

Adile Sultan Sarayı müthiş boğaz manzarasını görmektedir. 2007 yılında ise hizmete tekrar geçmiştir. Düğün, mezuniyet, gala yemekleri, toplantı, konferans, seminer, öğle ve akşam yemekleri organizasyonları yapılmaktadır. Adile Sultan Sarayı’nda toplantı ve ziyafet için kullanılan Oval Salon’un kapasitesi 500 kişiye yetecek durumdadır. Toplantı salonu 1 adet olup 200 kişi kapasitelidir. Seminer Solunu 17 adet olup sayıca oldukça fazladır. Her bir seminer salonu 30 ile 50 kişi kapasitelidir. Sergi ve kokteyl alanı 1300 m2’lik yer kaplamaktadır. Ayrıca Saray Bahçesi 1000 kişiye yetebilecek kapasitededir.

Düğün organizasyonu yapılan Adile Sultan Sarayı isteklere yönelik hizmetlerini genişletmektedir. Sarayda düğün organizasyonları oldukça sık olmaktadır. Yapılan yorumlara bakılacak olursa müşteriler durumdan oldukça memnun görünmektedir.

Adile Sultan Sarayı Kahvaltı

Adile Sultan Sarayı Kahvaltı

Eşsiz boğaz manzarası eşliğinde harika bir kahvaltı yapabilirsiniz.Mekanda manzara ön plana çıkıyor.Boğazda kahvaltı düşünenler için tercih edebilirler.Ayrıca akşam yemekleri içinde lezzetleri ile harika bir mekan.

Adile Sultan Sarayı Düğün

Adile Sultan Sarayı Düğün

Düğün organizasyonları için harika bir mekan.Manzarası ile ön plana çıkan mekan, yaz düğünleri için harika bir ortam sunuyor sizlere.Fotoğraf çekimleri içinde muhteşem bir mekan.Kışında sarayın içerisinde görkemli bir düğün veya özel bir gece planlayabilirsiniz.

Düğün veya farklı organizasyonlar için saraydan bilgi alabilirsiniz.Saraya 0216 332 23 33 nolu telefon numarasından veya şu web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Düğün için tercih edebileceğiniz bir başka sarayımız olan Çırağan Sarayı yazımıza göz atabilirsiniz.

Adile Sultan Sarayı Resimleri

Adile Sultan Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir

Adile Sultan Sarayı, İstanbul ilinin Üsküdar ilçesinin Kandilli Mahallesinde yer almaktadır. Sarayın bağlı olduğu ilçe Üsküdar’dır. Saraya ulaşım için en yakın toplu taşıma durağı Kız Lisesi Otobüs durağıdır. Buradan geçen hatlar; Çavuşbaşı-Üsküdar ile Şen evler-Üsküdar’dır.

Adile Sultan Sarayı Ulaşım Haritası

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz