PAYLAŞ

Rumeli Hisarı Hakkında Bilgi

Boğazkesen hisarı olarak da isimlendirilen Rumeli Hisarı, İstanbul iline bağlı Sarıyer ilçesinde ve Boğaziçi’nde yer almaktadır. Rumeli hisarı, boğazın kuzey kesiminden gelecek saldırıların engellenmesi amacı ile İstanbul’un fethinden önce, Fatih Sultan Mehmet tarafından Anadolu hisarının tam karşısına yaptırılmıştır. Hisarın bulunduğu alan, boğazın en dar kesimidir. Hisarın yapımı 90 gün sürmüştür. Dünyanın en büyük kale burçlarına sahip olan hisarda, 3 adet büyük kule bulunmaktadır.

Yapımına 1452 yılında başlanılan hisarın inşası bir paşanın denetimine verilmiş olmak ile birlikte, deniz tarafında kalan kısmın inşası ise, bizzat Fatih Sultan Mehmet tarafından denetlenerek yaptırılmıştır. Hisarda bulunan 3 adet kule, yapımlarına nezaret eden paşaların isimleri ile adlandırılmıştır. Deniz açısından bakıldığında sol taraftaki kuleye Zağanos paşa, sağ taraftaki kuleye Saruca paşa, kıyı kesiminde kalan kuleye ise Halil paşa isimleri verilmiştir.

15 Nisan 1452 yılında yapımına başlanan Rumeli Hisarı, 31 Ağustos 1452 yılında tamamlanmıştır. Kerestelerin Karadeniz Ereğlisi ile İznik’ten getirilmesi, kireçler ile taşların Anadolu’nun değişik bölgelerinden ve o civarda bulunan Bizans yapılarından temin edilmesi ilginç bir detaydır. Günümüzde her yıl yaz mevsiminde düzenlenen konserler ile anılmaktadır.

Rumeli Hisarı Resimleri

Rumeli Hisarı Kahvaltı Yerleri

Günümüzde Rumeli Hisarı’nda Floripa, sade kahve, nar cafe, lokma, kale kafe, doğatepe cafe, pruva hisar, gümüşlük limon gibi kahvaltı mekanları ve kafeler bulunmaktadır.

Rumeli Hisarı Nerede?

Rumeli Hisarı, İstanbul ilinin Sarıyer ilçesinde ve kendi adını taşıyan Rumeli semtinde yer almaktadır. Hisar Anadolu yakasında yer alan Anadolu hisarının tam karşı konumunda bulunmaktadır.

Rumeli Hisarı Nasıl Gidilir?

Rumeli Hisarı’na gitmek için, toplu ulaşım araçlarından faydalanmak mümkündür.Rumeli Hisarı otobüs durağı, Aşiyan otobüs durağı, Rumeli hisar üstü otobüs durağı, Boğaziçi üniversitesi istasyonu metro durağı ile ayrıca Etiler metro istasyonu metro durağı aracılığı ileRumeli Hisarı’na ulaşmak mümkündür.

Rumeli Hisarı Ulaşım Haritası

Sizlerde Rumeli Hisarı gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here