Ağrı Dağı

Ağrı dağı Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek, dünyanın da ikinci büyük volkanik dağıdır. Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içinde, Iğdır ilinin güneyinde Doğubayazıt’ın 15 km kuzey doğusunda yer alır. Efsaneleri ile de bilinen Ağrı dağı, kutsal kitaplarda Nuh’un gemisinin bulunduğu yer olması sebebiyle aynı zamanda kutsal bir dağ olarak da bilinir.

Ağrı Dağı Hakkında Bilgi

Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı dağı hem konumu ve özellikleriyle enlere sahipken aynı zamanda Nuh’un gemisinin bu dağda bulunması sebebiyle efsanevi bir dağdır.Dünyanın en büyük ikinci volkanik dağıdır.

Kayıtlara göre dağa ilk tırmanış 9 Ekim 1829 yılında Frederik Von Parat tarafından yapıldı.Bir sonraki tırmanış ise Bozkurt Ergör tarafından gerçekleşti.1990 Yılında dağa tırmanış yasaklandı ve Dağcılık Federasyonu tarafında 1998 yılında bu yasak kaldırıldı.Dağa çıkış ve inişler 4 gün sürmektedir.

Ülkemizde yer alan en yüksek dağların sıralamasının yer aldığı Türkiye’nin en yüksek dağları yazımıza da göz atamalısınız.

Ağrı Dağı Özellikleri

Ağrı dağı Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan 5.137 metre yüksekliğinde volkanik özellikleriyle de bilinen bir dağdır. Büyük Ağrı ve Küçük ağrı olarak iki dağdan oluşmuştur. Yaz kış karla kaplı olan dağ, karlarının hiç erimemesiyle de bilinir.Zirvede örtü buzul vardır.

Açık havalarda Ermenistan, Azerbaycan, İran topraklarından bile görülebilir büyüklükte bir dağdır. Diğer bir adı ise Ararat tır.Dağa en yakın merkez Doğubeyazıttır.

Yabancı dağcıların en çok tırmanmak istedikleri dağdan biridir. Tırmanan dağcıların grup halinde ve aklimatizasyon uygulanarak çıkılması gerekmektedir. Yani en yükseğe tırmanırken vücudun alışmasını sağlamak için belli aralıklarla kamp kurup tekrar tırmanma biçimi.

Ağrı Dağı Dünyada Kaçıncı Sırada

Ağrı dağı ülkemizin en yüksek dağıdır ve dünyada 43. sırada yer almaktadır.İnönü zirvesi ve Atatürk zirvesi olmak üzere iki adet zirvesi bulunuyor.Atatürk zirvesi 5.137 metre ile 3.898 metre olan İnönü zirvesinden daha yüksektir.

Ağrı Dağı Efsanesi

Ağrı Dağı Efsanesi

Ağrı dağının birkaç tane efsanesi vardır. Roman ve filmlere de konu olmuş en bilinen efsanesi, birbirine kavuşamayan iki gencin, Ahmet ile Gülbaharın yaşadığı büyük bir aşk hikâyesidir. Bir diğer efsane 4. Murat zamanında geçer. Padişahın canı bir gün geyik yoğurdu ister. O geyikler de sadece dağda vardır. Ancak o güne kadar dağa çıkıp geri dönen olmamıştır. Efsaneye konu olan Taşkın baba isminde yiğit bir adam dağa çıkar geyiklerden sütü sağar gelir ama çok büyük sıkıntılar yaşar her kesin umudunu yitirdiği sırada çıkagelir. Padişah ‘’dile benden ne dilersen ‘’deyince Taşkın Baba da şimdi Taşkın köyü olarak bilinen köyü istemiş padişahtan.

Taşkın baba da ölünceye kadar bu köyde yaşamış. Bir başka Ağrı Dağı Efsanesi ise birbirine beddua eden iki bacının dualarının kabul edilip iki dağa dönüşmelerinin hikâyesidir. Bu efsaneye göre küçük Ağrı ve büyük ağrı olarak bulunan dağlardan küçük olan küçük kız kardeş Büyük Ağrı ise abla olduğu söylenir. Bir diğer efsane ise, Sirbent ile Hacer’in hikâyesidir. Bu da bir aşk hikâyesidir. İki aşık Sirbent ile Hacer mutlu mesut yaşarken bahçelerine 3 geyik gelir. Sirbent geyiklerden birini vurur. Geyiği kesmeye çalışırken geyik bir boynuz darbesiyle Sirbenti kayalardan aşağı yuvarlar. Sirbent bir ağacın dalına batarak ölür. Buna dayanamayan Hacer de kendini aynı kayadan atarak başka bir dala da o takılır ve ikisi de orada ölürler. İki sevgili orada birleşirler.

Ağrı Dağı Nerede ve Hangi İlde ?

Ağrı dağı, Iğdır ve Ağrı ili sınırları içerisinde bulunmaktadır.Büyük kısmı Iğdır ilinde kalan dağın yüzde 35lik bir kısmıda Ağrı ilinde kalmaktadır.

Ağrı Dağına Nasıl Gidilir

Ağrı dağına gitmek için öncelikle takip edilecek güzergâh, Trabzon Erzurum kara yoludur. Eğer araçla seyahat edecekseniz. Bunun dışında havayolu, demiryolu da tercih edilebilir. Ağrı dağına en yakın merkez Doğubayazıt’tır. Buraya ulaşmak için de Ağrı ve Erzurum’dan ulaşılabilir.

Gezi amaçlı seyahatlerde kent merkezi ve çevresinde konaklanabilecek oteller, yemek yenilebilecek lokantalar mevcuttur. Küçük Ağrı dağına çıkmak isterseniz şayet, kuzeybatı yönünü tercih etmeniz gerekmektedir. Dağcılar için ise önemli bir bilgi, Ağrı dağının doruğuna çıkmak isterlerse güney yönünü takip etmeleri gerekmektedir.

Ağrı Dağı Haritası ve Konumu

Ağrı’da yer alan ve görmeniz gereken yerler arasında bulunan İshak Paşa Sarayı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerle yazımıza yorumda bulunarak paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz