Türkiye'nin En Yüksek Dağları

Türkiye engebeli toprak yapısı ile yurdun farklı yerlerinde çoğunlukla doğu-batı çevresinde uzanan büyük ve engebeli dağlara sahip bir konumda bulunuyor. Türkiye’nin en yüksek dağı 5.137 metre yüksekliği ile Ağrı Dağı oluyor. 

Ağrı Dağı, Ağrı

Ağrı Dağı En Yüksek Dağ
Ağrı Dağı

Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı 5137 metre yüksekliğinde bulunuyor. Dağa ilk tırmanan kişi ise 1829 yılında Frederik Von Parat olmuş. Nuh’un gemisinin bu dağ üzerinde oluştuğu birçok kişi tarafından bir efsane olarak düşünülüyor.Dağ hakkında efsaneler ve diğer detaylar Ağrı Dağı yazımızda yer alıyor.

Cilo Dağı, Hakkâri

Cilo Dağı Hakkari
Cilo Dağı

4134 metre yüksekliğindeki Cilo Dağı Türkiye’nin ikinci en yüksek dağıdır. Hakkâri doğu sınırına yakın olan bu dağ Güneydoğu Toros Dağları’nın en doğuda kalan parçası olarak biliniyor.

Süphan Dağı, Bitlis

Süphan Dağı Bitlis
Süphan Dağı

Rakım olarak 4058 metrelik bir yüksekliğe sahip olan bu dağ eteklerinden birbirinden eşsiz doğal kaynak sularına sahip. Van Gölü’nün kuzeyinde bulunan bu dağ zirvesinde 40 adet şehit mezarı bulunuyor. Aynı zamanda dağda bir krater gölü de bulunuyor.

Kaçkar Dağı, Rize

Kaçkar Dağı Türkiye'nin En Yüksek Dağları
Kaçkar Dağı

Rize’de Karadeniz Sınırlarında yer alan bu dağ 3.932 metrelik bir rakımda bulunuyor. Her yıl binlerce dağcı tarafından tırmanış yapılan bu dağ tam anlamıyla bir doğa harikası. Granit ve siyanit olmak üzere farklı tatlardan oluşan bu dağ etrafındaki yemyeşil ormanları ile eşsiz bir doğa manzarasına sahip.

Erciyes Dağı, Kayseri

Erciyes Dağı, Kayseri
Erciyes Dağı

3.916 metre yükseklikte bulunan Erciyes Dağı, Kayseri şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ve kış turizmi açısından üzerinde birçok otel, tesis ve kayak merkezi bulunduruyor. Dağ yaklaşık 1.100 kilometrelik bir alan genişliğinde ve sönmüş bir volkan dağı özelliği taşıyor.Eğer bir gezi planlıyorsanız Erciyes Kayak Merkezi yazımıza göz atabilirsiniz.

Küçükağrı Dağı, Ağrı

Küçükağrı Dağı, Ağrı
Küçükağrı Dağı

3.896 metrelik rakımda bulunan Büyük Ağrı Dağı ile Küçük Ağrı adında iki adet doruğa ev sahipliği yapıyor. Her yıl binlerce dağcının tırmanış yaptığı bu dağ andezit türündeki sönüş volkanit dağ özelliği taşıyor.

Kızılkaya Dağı, Niğde

Kayseri, Niğde, Adana il sınırları arasında bulunan 3.794 metrelik Kızılkaya Dağı, Toros Dağları’nın en yüksek dağı olarak bilinmektedir. 

Demirkazık Dağı, Niğde

3.767 metre rakıma sahip olan bu dağ Aladağlar bölgesi mevkiinde bulunuyor ve Niğde ilinde yer alıyor. Dağa ilk tırmanan kişi ise 1927 yılında Veli Çavuş isminde zirveye çıkan ilk Türk vatandaşı diyebiliriz.

Artos Dağı, Van

Artos Dağı, Van

Van ilinde yer alan 3.550 metre yüksekliğindeki Artos Dağı, içerisinde kükürt madeni başta olmak üzere birbirinden değerli doğal maddeleri barındırıyor. Aynı zamanda bu dağda nesli tükenmekte olan birçok hayvan yaşamını sürdürüyor. 

Mercan Dağları, Erzincan

Mercan Dağları, Erzincan

Eski ismi ile Munzur Dağları olarak bilinen Mercan Dağları, 3.300 metre rakımda yer alıyor ve 5 milyon yıldır var olduğu düşünülüyor. Tunceli ve Erzincan illeri arasında yer alan bu dağ üzerinde birbirinden fazla bitki çeşidi ve yabani hayvan bulunduruyor.

Aydos Dağı, Konya

Konya ilinin Halkapınar ilçesinde yer alan 3.430 metre yüksekliğindeki bu dağ zengin bir bitki örtüne sahip. Aynı zamanda dağcılar tarafından oldukça ilgi çeken bu dağ düz bir yapıda olan Konya’ya farklı bir hava katıyor.

Medetsiz Dağı, Adana

Medetsiz Dağı, Adana
Medetsiz Dağı

3.723 metre rakıma sahip olan ve Adana, Konya, Niğde ve Mersin illeri arasında geniş bir alana yayılan bu dağ tektonik bir dağ özelliği gösteriyor.

Kösedağ, Sivas

Sivas’ın Zara ile Suşehri ilçeleri arasında yer alan ve 3.711 metrelik yüksekliğe sahip olan u dağ bozkır bitki örtüsü ve karasal bir iklimin hâkim olduğu bir bölgede bulunuyor. Aynı zamanda 1243 yılında meydana gelen Kösedağ’ ı savaşı ise bu dağda gerçekleşmiş. 

Hasan Dağı, Aksaray

Hasan Dağı Türkiye'nin En Yüksek Dağları

Toros Dağları’nın devamı olarak kabul edilen ve Aksaray ile Niğde sınırları arasında yer alan Hasan Dağı, 3.688 metrelik bir rakıma sahiptir. Volkanik bir dağ olarak bilinen Hasan Dağı meşe ormanları ile kaplı doğal güzellikleriyle oldukça güzel bir bitki örtüsüne sahip.

Kısır Dağı, Kars

Kars’ın Çıldır ilçesi sınırları arasında bulunan 3.684 metrelik rakıma sahip olan bu dağ, Kars’a yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklığında bulunuyor. Dağ çevresinde ise irili ufaklı akarsu yatakları geçiyor.

Palandöken Dağı, Erzurum

Palandöken Dağı, Erzurum

3.670 metre yüksekliğindeki Palandöken Dağı, Erzurum için oldukça popüler bir kayak merkezi ve turizm merkezi olarak yer alıyor. Tektonik özelliklere sahip olan bu dağ diğer dağlara oranla genişlik olarak daha az yer kaplamaktadır. Türkiye’deki en uzun kayak pistinin bulunduğu Palandöken dağı, dağcılar tarafından da oldukça ziyaret edilen bir dağ.Eğer bir gezi planlıyorsanız Palandöken Kayak Merkezi yazımıza göz atabilirsiniz.

Berit Dağı, Kahramanmaraş

Kahramanmaraş’ da Ceyhan Nehri’nin batısında yer alan Berit Dağı, 3.654 metre yüksekliğinde bulunuyor. Dağ hem Akdeniz hem de karasal iklime sahip.

Nurhak Dağı, Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde yer alan 3.630 metrelik bir rakımda bulunan Nurhak Dağı, halk arasındaki ismiyle Nur Dağı olarak da biliniyor. Dağın eteklerinde aynı isimle kurulmuş Nurhak ilçesi bulunuyor.

Sematepe, Aladağlar

Aladağlar’ da bulunan 3.623 metre yüksekliğindeki Sematepe, halk arasında Akkale Dağı olarak da bilinmektedir. Yılın çoğu döneminde karla kaplı olan bu dağ Demirkazık Dağı’nın karşında bulunuyor.

Çağalın Başı, Aladağlar

Kayseri , Niğde, Adana illeri arasında bulunan Aladağlar dağ sırasında bulunan Çağalın Başı, 3.612 metre rakıma sahip. Dağcılar tarafından tırmanış olarak oldukça tercih edilen bu dağ yılın çoğu zamanı kar kaplı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz