İzmir'de Az Bilinen Yerler

İzmir denildiğinde genellikle akla Kordon, Alsancak, Alaçatı ve Şirince geliyor. Ayrıca ünlü Efes Antik Kenti ve Saat Kulesi de İzmir’in bilinen noktalarından. Ancak İzmir’in size sunduğu birçok başka keşif noktası mevcut. Özellikle İzmir’in saklı doğal güzellikleri İzmir’in az bilinen gezi noktaları arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Antik Çağ’dan kalma birçok antik kent yine gezinize dahil edebileceğiniz noktalar arasında yer alıyor. İzmir’de gezilecek yerler arasında az bilinen noktaları sizler için derledik.

1- Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti İzmir
Teos Antik Kenti

İzmir, özellikle Antik dönemde birçok büyüklü küçüklü kente ev sahipliği yaptı. Sığacıkta yer alan Teos Antik Kenti az bilinen ancak görülmesi gereken noktaların başında geliyor. İyon Medeniyeti’nin önemli bir kenti olan Teos’u ziyaret edebilir, ayrıca Seferihisar’ın doğasını ve masmavi denizi keşfedebilirsiniz. 

2- Karaburun Yarımadası

İzmir Az Bilinen Yerler Karaburun Yarımadası
İzmir’de Az Bilinen Yerler: Karaburun Yarımadası

İzmir’in en uç noktası olan Karaburun, doğal güzellikleriyle öne çıkan bir lokasyon. Karaburun Yarımadası, kristal berraklığında suları ve oldukça sakin olan koylarıyla ünlü. Mimoza Koyu, denize girmek için mükemmel bir yer olarak biliniyor. Ayrıca Karaburun Yarımadası çevresinde keyifli bir araç yolculuğu yapabilirsiniz. Böylece Ege’nin eşsiz zeytinliklerini ve küçük köylerini keşfedebilirsiniz.

3- Birgi

İzmir Az Bilinen Yerler Birgi
İzmir Az Bilinen Yerler: Birgi

İzmir’in Ödemiş ilçesinde yer alan Birgi, adeta zamanın durduğu bir yer. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini barındıran Birgi’de birçok Osmanlı dönemi konağını da ziyaret edebilirsiniz. Çakırağa Konağı ve Aydınoğlu Mehmet Bey Camii gibi tarihi yapılar Birgi’de görmeniz gereken noktaların başında geliyor. Ayrıca dar sokaklarda kaybolmanız da Birgi geziniz boyunca öneriliyor.

4- Urla Sanat Sokağı

İzmir’deki Urla, şirinliği ile dikkat çekse de İzmir’e özgü birçok lezzeti keşfedebileceğiniz noktaların yanı sıra sanatseverler için de özel bir alan sunuyor. Urla Sanat Sokağı, yerel sanatçıların atölyelerini, sanat galerilerini ve butik kafelerini barındırıyor. Burada, el yapımı seramikler, resimler ve tekstil ürünlerini dilerseniz inceleyebilir veya satın alabilirsiniz. 

5- Çeşmealtı

İzmir’in Urla ilçesine bağlı Çeşmealtı, deniz kenarında huzurlu bir tatil sunan sahil kasabası. Sakin bir tatilin yanı sıra Çeşmealtı sokaklarında yer alan balık restoranları, taze deniz ürünleri ve ziyaretçilerine unutulmaz akşam yemekleri yeme imkanı sunuyor. Ayrıca, Çeşmealtı’nın su altı zenginliklerini keşfetmek isteyen dalgıçlar için de güzel fırsatlar barındırıyor. Sakin koylarda tüplü dalış yapma imkanına sahipsiniz.

6- Yeşilova Höyüğü

İzmir, Antik Döneme ait sergilediği antik kentlerin yanı sıra tarih öncesi döneme damgasını vuracak bir alana da sahip. Bornova’da yer alan Yeşilova Höyüğü, 8500 yıllık bir geçmişe sahip. Höyüğü ziyaret edebileceğiniz gibi müzeyi de ziyaret ederek o dönemdeki insanların neleri kullandığını inceleyebilirsiniz. 

7- Gölcük Yaylası

İzmir Ödemiş’te yer alan Gölcük Yaylası, doğaseverler için keşfedilmeyi bekleyen bir yer. İzmir’in merkezine 130 km’lik bir mesafede bulunan Gölcük Gölü ve yayla ziyaretçilere muhteşem doğa manzaraları sunuyor. Yayla, özellikle sonbaharda, gölün çevresindeki ağaçların sarı ve kızıla büründüğü zaman ziyaret etmek için ideal. Ayrıca göl çevresinde dilediğiniz gibi yürüyüş yapabilirsiniz. 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz