Dünyanın En İyi 10 Yürüyüş Rotası

Dünya üzerinde yürüyüş yapabileceğiniz birbirinden güzel yerler ile hazırladığımız yürüyüş yolları listesi ile farklı deneyimler yaşamaya hazır olun.

İnka Yolu – Peru

İnka Yolu Peru Trekking

Inkalar, Mayalar ve Azteklerin ve geçmişte bir çok medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklarda yürüyüş rotası çok fazla ilgi görmektedir.Yaklaşık 49 km uzunluğunda olan yürüyüş yolu Kutsal vadiden başlayıp Machu Picchu‘da bitiyor.Uzun ve zorlayıcı bu yolculukta çadırlarda konaklama yapılıyor.Yürüyüşünüz boyunca 3 adet yüksek geçitten geçiliyor.İnka Yolu, UNESCO dünya mirasları listesinde de yer almaktadır.İnka döneminde taş döşenen yollarda harika bir yolculuk sizleri bekliyor.

Annapurna Rotası – Nepal

Annapurna Yürüyüş Rotası Nepal

Himalayalar‘da en çok ilgi gören yürüyüş rotalarından biri olan Annapurna, dünyanın en yüksek dağları arasında oldukça zorlu bir parkur sizleri bekliyor.Yürüyüş esnasında 5.400 m yükseliğe kadar çıkıyorsunuz.Yürüyüşler rotası için 14 ila 23 günlük turlar bulunuyor.

Kungsleden – İsveç

Kungsleden Trekking Rotası İsveç

İsveç’te yer alan bu rota oldukça uzun.440 km uzunluğunda bir yürüyüş rotası Avrupa’nın en eski yürüyüş rotalarında birisidir.Yürüyüş yolu, Kralın Yolu “The King’s Trail” olarak anılmaktadır.Yol boyunca her 20 km‘de bir dağ kulübeleri ile karşılaşıyorsunuz.Dört bölümden oluşan rotayı tamamlamak yaklaşık bir ay sürüyor.

Kalalau Rotası – Amerika

Kalalau Yürüyüş Rotası Amerika

Dünyanın en iyi yürüyüş yolları arasında yer alan Kalalau rotası ise yine tehlikeli ve zor yollardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.Yaklaşık 30 km uzunluğunda olan parkur 2 gün sürüyor.Muhteşem doğa manzarası içerisinde bir yürüyüş parkuru sizleri bekliyor.

Meteora – Yunanistan

Meteora Trekking Yunanistan

Dünyanın en iyi yürüyüş yolları listemizde bir sonraki durağımız Yunanistan.Gökteki Manastır Meteora’ya ulaşımda yer alan trekking rotaları bulunuyor.Manastıra kadar olan yürüyüş rotası dik ve dar.

Likya Yolu – Türkiye

Likya Yolu Trekking Türkiye

Ülkemizde yer alan ve Fethiye‘den Antalya‘ya uzanan yaklaşık  bulunan Likya yolu 535 km’lik bir rotadır.Yerli ve yabancı pek çok yürüyüş tutkunu tarafından tercih edilen Likya Yolu, dünyanın en iyi ilk 10 uzun mesafe yürüyüş yollarında birisidir.

Tongariro Northern Circuit – Yeni Zellanda

Tongariro Northern Circuit Trekking Yeni Zellanda

Tongariro Dağı ve Ngauruhoe Dağı etrafında muhteşem volkanik manzaralar eşliğinde yaklaşık 43 km olan ve 3 ila 4 gün arasında süren bir yürüyüş.

Overland Yolu – Avusturalya

Overland Tazmanya Yürüyüş Yolu Avusturalya

Tazmanya‘nın dünya mirasları listesinde yer alan vahşi yaşamın kalbinde bir yürüyüş.Cradle Dağı’ndan St Clair Gölü’ne uzanan 65 km‘lik harika bir trekking rotası.Bu zorlu rota 6 gün sürüyor.Yürüyüş için Kasım ile nisan ayları arası en iyi zaman olarak belirtiliyor.

Haute Yolu – Fransa

Haute Trekking Yolu Fransa

Fransa ve İsviçre arasında olan yürüyüş rotası, Fransa tarafında yer alan Chamonix’den başlayarak İsviçre tarafında ise Zermatt’a kadar uzanıyor.Yaz aylarında yapılan yürüyüşlerde yol boyunca karşınıza çıkan kulübeleri kiralayarak konaklayabilir ve harika manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Baltoro K2 – Pakistan

Baltoro K2 Yürüyüş Yolu Pakistan

25 gün süren yürüyüş dünyanın en yüksek yürüyüş noktalarından biri olan Baltoro Buzulu rotasında 8.611m yüksekliğe kadar çıkılıyor.Hızlı akarsular ve nehirler ile dünyanın en uzun buzullarından birinde muhteşem manzara eşliğinde harika bir trekking sizleri bekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.