Artvin'de Gezilecek Yerler

Heybetli dağları, fazlasıyla yeşil ormanları, birbirinden güzel yaylaları, krater gölleri ve 5000 yıllık tarihi mirası ile yeryüzünün cennetidir Artvin.Harika doğası ve güzellikleri ile gezilecek oldukça fazla yer bulunuyor ve Artvin’de gezilecek yerler listemizde oldukça geniş.

Bu cennet bölgemizi gezmeye karar verdiyseniz eğer, gezilmesi gereken yerler listemiz gezi öncesi veya gezi sırasında size yeni yerler keşfetmeye yardımcı olabilir.Şimdiden iyi tatiller.

Artvin’de Gezilecek Yerler Listesi

Artvin’de görülmesi gereken en güzel yerler listemiz;

Karçal Dağları

Karçal Dağları Artvin'de gezilecek yerler
Ülkemizin kuzeydoğu ucunda Artvin’de bulunmaktadır. Bu ihtişamlı olan dağ zinciri Karçal dağı olarak da isimlendiriliyor. Berta vadisi, Çoruh vadisi ve Gürcistan sınırlarına kadar uzanan Karçal dağlarının en yüksek noktası 3429 metredir.

İçinde buzul ve buzul göllerini de barındıran bu heybetli dağlar özellikle trekking sporuna gönül vermiş olan kişilerin yegane adreslerinden biridir. Bir kısmının Gürcistan sınırlarının içinde bulunan Karçal dağları biyolojik çeşitlilik olarak ülkemiz açısından oldukça önem taşıyor. Bitki türlerinin en iyi örneklerine sahip bu dağlarda zengin yaban hayatı da fazlasıyla ilgi çekiyor.

Tekkale Köyü

Tekkale Köyü
Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı olan büyüleyici bir köydür. Güzel, sulak bir vadiden sonra ceviz ve kiraz ağaçlarının adeta göz kırpıyor bu şirin köy bizlere. Köyün eski ismi ise Dörtkiliseymiş. Bunun nedeni ise köyün içinde dört adet kilise olması. Dört tanesi de sade ve çarpıcı yapılardan oluşmaktadır.10. yüzyıldan kalmalarına rağmen, oldukça modern yapılar olması dikkat çeken bir detay oluyor. Özellikle de Tekkale manastırı kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Eğer yolunuz Artvin’e düşerse mutlaka Tekkale köyünü ziyaret edin.

Barhal Çayı

Barhal Çayı
Artvin bölgesinin tertemiz havasında akan Barhal, Altıparmak çayı olarak da biliniyor. Yerli ve yabancı turisteler tarafından kano ve nehir kayağı yapmak için tercih ediliyor. Barhal çayı yüksek dağlarla çevrilidir ve Kaçkar dağlarının güney kısmında kalan yamaçlarından doğar. Bir vadi içinde akmakla beraber Yusufeli’nin 2 kilometre güneyinde bulunan Çoruh nehrine bırakır kendini.

Satlel Kalesi

Satlel Kalesi
Doğal güzellikleri kadar, tarihi mekanlarıyla da unutulmaz bir Karadeniz yolculuğu sunan Artvin, yerli turistler kadar yabancı turistler tarafından da yoğun ilgi görüyor. Kale Şavşat’ın 2 kilometre uzaklığında Söğütlü köyünde bulunuyor. Moloz taşlardan yapılan kale, Bagrat krallığı tarafından yapılmıştır.

Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, IX. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Evliya Çelebi ise Seyahatname adlı kitabında bu kaleden bahsetmiştir. Günümüzde ise harap bir halde olmasına rağmen bizce hala görülmesi gereken bir yapıdır.

Borçka Karagöl

Borçka Karagöl Artvin gezilecek yerler

Artvin merkeze 57 km, uzaklıkta bulunuyor. Dünyanın en güzel gölleri listesine kesinlikle girmesi gerektiğini düşündüğümüz bu göl Karadeniz’in saklı kalan cennetlerinin sadece bir tanesi. Borçka gölü aslında bir heyelan gölüdür. 1900’lü yılların başlarında Klaskur olarak bilinen yaylanın yakınlarında bulunan bir tepenin kayması sonucu Klaskur deresinin önünü kapatması ile meydana gelmiştir.Detaylar Artvin Borçka Karagöl yazımızda.

Porta Manastırı

Porta Manastırı
Artvin’de gezilecek yerler listemize Porta Manastırı ile devam ediyoruz.Doğu Karadeniz bölgesinin doğal güzellikleri arasında tarihe ışık tutan yapıları arasındadır. Artvin merkez ilçesinde bulunan manastır Pırnallı köyü sınırları içinde yer alıyor. Manastır 896-918 yıllarında Prens Khaouli tarafınca inşa ettirilmiştir. Son halini ise Kral Gürgen’in döneminde almıştır. Günümüze kadar gelen kalıntıları görülmeye değer özelliktedir.

Beyazsu Yaylası

Beyazsu Yaylası
Karadeniz bölgesinin muhteşem doğasında varlığını sürdüren yayla, Artvin’in Borçka ilçesinde bulunuyor. Doğal güzelliklerin içinde bir çok keşif noktaları sunan Beyazsu yaylası, Karçal Dağları eteklerinde sizleri bekliyor. Turizm için oldukça önemli bir bölgedir ve Yıldız gölüne oldukça yakındır. Ormanlık alandan ziyade çayırlık bir alanda bulunmaktadır. Yaylada bir kayadan köpürerek çıkan su aktığı için Beyazsu adını almıştır.

Ortacalar Çifte Köprü

Ortacalar Çifte KöprüArtvin ilçesine bağlı Ortacalar bölgesinde bulunan Çifte Köprü, Artvin’e gelen turistlerin ilk ziyaret noktalarından biridir.Köprüye ilçe merkezden araçla 15 dakikada kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ortacalar köprüsü kayıtlara göre 18. yüzyılda yapıldığına dair bilgiler bulunsa da 700 yıllık bir köprü olduğu tahmin ediliyor.

Hatila Vadisi

Hatila Vadisi
Çoruh nehrinin kollarından biridir burası. Artvin merkez ilçede bulunan bu tabiat güzelliğinin içinden bir çok dere akmaktadır.Hatila vadisi milli parkına merkezden 10 kilometre sonra ulaşıyorsunuz. Yol boyunca gözünüze değişik kayaçlar çarpıyor ve genç vadi özelliği taşıyan bölgeye hayran kalabilirsiniz.

İskenderpaşa Camii Ve Türbeleri

İskenderpaşa Camii Ve Türbeleri

Artvin Ardanuç ilçesinin Adakale bölgesinde bulunmaktadır. Hz. Osman döneminde yapılmış, Osmanlı döneminde 1553 yılında restore edilerek tekrar ibadete açılmıştır.

Ferhatlı Kalesi

Artvin’de gezilecek yerler listemizde bir diğer durağımız Ferhatlı Kalesi.Ferhat ile Şirin’in buluştukları kale olarak ünlenen bu kale, Artvin’in Ardanuç ilçesine sadece 5 kilometre uzaklıktadır.Kalmaklı olarak da bilinen Ferhatlı kalesi, şehrin gözde tarihi mekanlarından biridir. Kale günümüze kadar hiç onarım görmemiş olup, son yıllarda define avcıları tarafınca zarara uğratılmıştır. Kale 5. yüzyılda Kral Vahtang tarafınca inşa ettirilmiştir.

Otingo Kaplıcası

Artvin’de gezilecek yerler listemizde bulunan Otingo Kaplıcası.Artvin Borçka’nın 300 yıllık şifa kaynağı olan kaplıca, şehre gelen turistlerin mutlaka uğradığı yerlerdendir. İlçe merkeze yaklaşık olarak 8 kilometre mesafededir. Bilinen bir diğer adı da Otingo Ormanları Ilıcası’dır. Bu kaplıca da bulunan suların, özellikle romatizma ve halsizliğe iyi geldiği biliniyor.

Göz At : Giresun’da Gezilecek Yerler

Opiza Manastırı

Opiza Manastırı, Artvin’in merkez ilçesine bağlı olan Bağcılar köyünde bulunuyor. Tarihi kaynaklara göre, Ardanuç kalesini de İberya Krallığı merkezi haline getiren Kral Vahtang inşa ettirmiştir. Manastıra ulaşım oldukça kolaydır.

Çamburnu Tabiat Koruma Alanı

Eğer bu güzel memleketimize bir ziyaret yaparsanız, şehrin doğasına eşlik eden Çamburnu tabiat alanını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hopa ilçesinde bulunan Çamlıköy sınırları içinde olduğundan kolay bir ulaşıma sahiptir.

Mençuna Şelalesi

Şelale, Artvin Arhavi ilçesinde bulunuyor. Şehri keşfetmek isteyen turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri olan burası, doğal güzellikleri ve mesire yerleri ile görenlerin beğenisini kazanıyor. Mençuna şelalesini ziyaret ettiğinizde hem şelale ve çevresini keşfedebilir, hemde güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Camili Gorgit Tabiat Alanı

Artvin Borçka ilçesinde bulunan Camili Gorgit Tabiat Alanı, yemyeşil doğası ve huzur veren havasıyla şehrin en cezbedici yerlerindendir. Anıt ağaçlar ile çevrili olan alan, yaşlı orman ismiyle adlandırılıyor. Tabiat alanı, 490,5 hektarlık bir alanı kapsamakta olup, barındırmış olduğu bitkilerin yanında yırtıcı kuş türlerinin göç yolu üzerinde bulunuyor.

Tibeti Kilisesi

Artvin Şavşat ilçesine bağlı Cevizli köyünde bulunan Tibeti kilisesinin tarihi 899- 914 yıllarına kadar uzanıyor.Çatısının her yüzeyinde koç heykeli bulunmaktadır. Tibeti kilisesi özellikle XI. yüzyılda bir dini merkez haline gelmiş. Kilise içindeki havari figürleri ise dikkat çeken detaylar arasındadır.

Barhal Kilisesi

Artvin’de gezilecek yerler listemizde bir başka yer Barhal Kilisesi.Kiliseleriyle, camileriyle ve yaylaları ile tarihi birleştiren Artvin uzun ve keyifli bir yolculuk için sizleri bekliyor.Yusufeli ilçesinde bulunan kilise ilk olarak Gürcü manastırı olarak inşa edilmiştir. Manastırın ise günümüze gelebilen tek yapısı bu kilisedir. Barhal köyü sınırlarının içinde kalan Barhal kilisesi II. bagrat tarafından inşa ettirilmiş olup, 1677 yılında Hacı Şerif efendi tarafınca camiye çevrilmiştir.

Şavşat Kalesi

Artvin il merkezine 70 km uzaklıkta bulunan Şavşat ilçesinde bulunan kale, yoğun ilgi gören yerlerden biridir.Ulaşımı kolaydır, ilçe merkeze 3 kilometre uzaklıktaki iki derenin birleştiği vadide yer alıyor.

Atabarı Kayak Merkezi

Dört mevsimin yaşandığı Türkiye kış aylarında da yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği ülkeler arasındadır. Kayak turizminde önemli şehirlerin arasında ise Artvin geliyor. Doğu Karadeniz’in sunmuş olduğu güzellikleri ve tarihi mekanları gezerek, görmek istiyorsanız, kış aylarında tatil yapmak için Artvin’i tercih edebilirsiniz.

Maral Şelalesi

Doğu Karadeniz bölgesinin en dikkat çeken doğal güzelliklerinden biri olan Maral şelalesi sizlere hiç bilmediğiniz bir dünyanın kapılarını açmak için bekliyor. Maçahel vadisi içinde yer alan şelale, cennetin adeta yeryüzündeki yerlerinden biri. Maral şelalesine Camili köy merkezinden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Bilbilan Yaylası

Artvin bölgesinin birbirinden güzel yaylarından biridir. Ardahan ile sınır olan Bilbilan yaylasına meşe ve çam ormanları ile dolu bir bölgeyi geçerek gidiliyor. Bilbilan yaylasında haziranın ilk haftasında bir pazar kuruluyor ve eylül ayının sonuna kadar devam ediyor. Pazarda hayvan satışından her türlü alış verişi yapabilirsiniz.

Arsiyan Yaylası

Bol oksijen bir o kadar da huzurlu ve keyif dolu vakitler sunar Arsiyan. Şavşat ilçesi ile Ardahan’ın Posof arasında uzanan yaylanın görülmesi gereken bir çok köşesi vardır. Bu yaylada yürüyüşler yaparken yaylanın küçük gölleri ile karşılaşabilirsiniz.

Artvin Kalesi

Livane kalesi olarak da bilinen Artvin kalesi, Çoruh nehri üzerinde bulunan Artvin köprüsünün karşısında yer almaktadır.Artvin tarihi kalıntıları arasında bulunan kale bölgenin tarihi turistik alanlarının başında gelir. Artvin Livane kalesinin içinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunmaktadır. Geziniz sırasında Artvin kalesini ziyaret ederek Karadeniz’in bu eşsiz şehrindeki tarihi kalıntılara şahitlik etme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yaylalar Köyü

Artvin’de gezilecek yerler listemizde bir başka yer Yaylalar Köyü.Hem tarihsel bir değere, hemde her köşesinde doğal bir güzelliğe sahip olan Yaylalar köyü, Artvin’in bir çok yaylasını içinde barındıran bir yerdir. Yusufeli ilçesine bağlıdır ve ilçe merkezine 50 km uzaklıktadır. Eğer uzun bir tatil yapmak isterseniz, köyde konaklama tesisleri bulunmaktadır.

İbrikli Kilisesi

Bizans döneminde inşa edilen İbrikli Kilisesi, önemli tarihi yapılar arasındadır. Günümüze kadar onarım görmediği için harap bir halde olan yapının kitabesi bulunmuyor. Borçka’nın İbrikli ilçesinde bulunduğu için adı İbrikli kilisesi olmuştur. Ağaçlar ile çevrilidir, adeta gizlenmiş gibi.

Gevhernik Kalesi

Artvin’in tarihsel dokularından biri olan, Gevhernik kalesi, Ardanuç ilçesinde bulunuyor. İlçeye bağlı olan Adakale bölgesinin sınırları içinde bulunan kale, yapılış tarihi tam olarak bilinmiyor ancak, M.Ö yıllarına ait olduğu tahmin ediliyor. Şehrin önemli kaleleri arasında olan kale, etrafı surlarla çevrili olan tek kale özelliği taşıyor.

Papart Vadisi

Şavşat ilçesine bağlı olan Meydancık beldesinden kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz bu vadiye. Papart vadisi her tarafında farklı bir güzellik sunuyor bizlere. Vadide , hem çeşitli bitki örtüsü vardır, hemde çeşitli kuş türlerini barındırmaktadır. Özellikle de yaban hayatıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

İşhan

Yusufeli ilçesinde bulunan ahşap ve şirin bir köy İşhan. Ceviz koruları, dutluklar ve yemyeşil çayırları arasında Karadeniz’in en güzel manzaralarını gözlerimizin önüne seren İşhan, aynı adı taşıyan beyaz ve kırmızı kubbeli kilisesi ile de dikkatleri çekiyor. 32 metrelik yükseklikteki, kilise nefesleri kesecek bir güzelliğe sahiptir.

Macahel

Borçka ilçesine bağlı altı ayrı köyden oluşmaktadır. Ülkemizin dokunulmamış nadir ormanlık alanlarından biri olması nedeniyle Macahel, özellikle de doğa aşıkları için değişmez bir rotadır. Camili ismiyle bilinen Macahel böylesine el değmemiş bir doğaya sahip oluğundan bölgeye ulaşım oldukça zordur. Kar bir kez yağdığı zaman altı ay yerden kalkmaz burada.

Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin’de gezilecek yerler listemizi Cehennem Deresi Kanyonu ile bitiriyoruz.Artvin bölgesinin en görülesi yerlerinden biridir burası. Çok fazla bilinmediği için keşfedeni pek fazla yoktur.Kanyon aynı zamanda dünyada bulunan ender kanyonlar arasındadır. Ardanuç ilçesinin 7 km kuzey batısında Artvin Ardanuç kara yolunun 25 kilometresinde karşınıza çıkacaktır. Dik patikalarla dolu, olan kanyon Amerika’nın Arizona eyaletine bağlı olan Grand Canyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu özelliğini taşıyor.

Sizlerde Artvin Gezilecek Yerler hakkındaki fikirlerinizi veya gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz