Burdur Nerede

Akdeniz Bölgesi’nin son zamanlarda yıldızı parlayan şehirlerinden biri olan Burdur, özellikle Salda Gölü’nün güzelliği ile dikkat çekiyor. Zaten şehir, Göller Yöresi olarak ifade edilen alanın odak noktasında bulunuyor. Bucak, Yeşilova, Kemer başta olmak üzere on ayrı ilçeye sahip olan Burdur’un güncel nüfusu yaklaşık olarak 260 bin civarındadır. Buna rağmen sene boyunca yerli ve yabancı ziyaretçiler şehirde varlığını hissettirir. Kış aylarında yoğun bir kar yağışı ile karşılaşan Burdur’da nüfus büyük ölçüde şehir merkezinde toplanmıştır. 

Burdur İlçeleri Haritası
Burdur İlçeleri Haritası

Salda Gölü, kendine has güzelliği ile çoğu zaman Maldivler’e benzetilir. Derinliği 200 metreye yakın olan Salda Gölü, şehrin sembolleri arasındadır. Diğer yandan İnsuyu Mağarası, Bakibey Konağı, Saat Kulesi, Burdur Müzesi, Kibyra Antik Kenti, mutlak suretle görülmesi gereken yerler arasında gösterilebilir. Burdur’un yüzölçümü 6.887 km² şeklindedir. Senenin her mevsiminde turist ağırlayabilen Burdur, doğal güzellikleriyle ve ferahlatıcı havasıyla öne çıkıyor. Bu özel şehrin tam olarak nerede olduğuna, bölgeye ne şekilde gidebileceğinize, gelin birlikte bakalım.

Burdur Nerede? 

Burdur, yukarıda da belirttiğimiz üzere Göller Yöresi şeklinde ifade edilen bölgede yer alıyor. Komşuları arasında Afyon, Isparta, Antalya, Muğla ve Denizli’yi sıralamak mümkündür. Burdur ve Isparta arasında yaklaşık olarak 32 kilometrelik bir mesafe söz konusudur. Antalya’ya otomobille 1 saat 45 dakika içinde ulaşmak mümkündür.

Burdur Hangi Bölgede? 

Burdur güneyde, Akdeniz Bölgesi içinde yer alır.

Burdur’a Nasıl Gidilir?

Burdur’a dilerseniz kara yolu dilerseniz de hava yolu ile ulaşmak mümkündür. Bunun dışında alternatif olarak demir yolunu da kullanabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve Antalya yolunun hemen üstünden olması Burdur’a ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştırır. Bu güzergahta Burdur tabelalarını takip ederek şehre ulaşmanız kolaylaşacaktır. Günümüzde pek çok otobüs firması, Burdur’a düzenli olarak sefer düzenlemektedir. Eğer Burdur’a hava yolu ile ulaşmak istiyorsanız doğrudan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’nı kullanabilirisiniz. Bu havalimanı ile şehir arasında yaklaşık olarak 24 km’lik bir mesafe söz konusudur. 

Burdur Karayolu Haritası
Karayolu Haritası

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’nda hem iç hem de dış hatlar aktif durumdadır. Burdur’a ulaşmanın bir diğer opsiyonu olan demiryolunu tercih ederseniz, karşınıza pek çok seçenek çıkacaktır. İstanbul, Kocaeli, Konya, Denizli, Balıkesir, Kütahya ve İzmir gibi şehirlerden bölgeye demiryolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Senenin her dönemi Burdur’a tren seferleri devam etmektedir.  Burdur’a kendi özel otomobilinizle İstanbul’dan gelmeyi düşünüyorsanız toplamda 6.5 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor. Şimdiden güzel vakit geçirmenizi dileriz. 

Haritası ve Konumu

Ulaşım ve navigasyon için harita seçenekleri;

Sizlerde ulaşım ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz