Efteni Gölü Düzce

Efteni Gölü, tektonik oluşumlu bir tatlı su gölüdür. 2005 senesinde gölün çevresine yaban hayatı geliştirme sahası kurulmuştur. Göl çevre sularını kendine toplamaktadır. Orman bakanlığı tarafından koruma altına alındığından dolayı gölde ve gölün çevresinde avlanmak yasaktır. Göl çevresinde yapı bulunmamaktadır. Bir iskele ve izleme kulesi ile aslında muhteşem bir manzara yaratmaktadır. Gölün çevresindeki odunsu ve otsu yapı genellik ile turistlerde bir resim çekme sevdası yaratmaktadır.

Gölde daha çok bataklığımsı bir yapı hakimdir. Gölün üzerine dökülen polen ve çiçekler son derece hoş bir manzara yaratmaktadır.

Efteni Gölü Efsanesi

Efteni Gölü

Gölün hikayesi Bizans dönemine dayanmaktadır. Bir gün Bizans ordusu savaştan dönerken yolda gölün kıyısında bir konaklama alanı oluşturmuşlar. Yanlarında bulunan prenses Eftalya’nın vücudunda ve suratında yaralar varmış. Prenses gölün suyu ile yıkandıkça ve suyu cildine sürdükçe yaraları iyileşmeye başlamış. Gölün suyu prensesi gün geçtikçe daha güzel bir hale getirmiş. Bunun üzerine Bizans kralı, göl kenarına bir hamam inşa edilmesini emretmiş ve prenses ile bakıcıları burada bırakarak şehre dönmüş.

Efteni Gölü Manzara

Bir gün prenses kayık ile gölde gezinirken karşı ki dağın eteklerinde gördüğü bir delikanlıya aşık olmuş. Bu delikanlı Osmanlı topraklarında yaşamaktaymış. Genç de prensese aşık olunca buluşmaya başlamışlar. Prenses yine bir gün genç ile buluşmaya giderken kayığı su almış ve batmış. Prenses gölün içerisinde boğularak yaşamını kaybetmiş. Bunun üzerine göl o günden beri Efteni gölü olarak anılmaktaymış

Efseni Gölü Nerede? Nasıl Gidilir?

Efteni gölü, Düzce ilinde yer almaktadır. Düzce merkezine yaklaşık olarak 10 kilometre kadar uzaklıktadır. Aracınız ile bölgeye ulaşmanız mümkündür. İstanbul bölgesinden gölü ziyaret edecek olan kişiler Hendek çıkışından Tem otoyolundan ayrılabilir ve yolu takip ederek göle ulaşabilirler. Ankara yönünden gelecek olan ziyaretçiler ise Düzce çıkışından Tem otoyolundan ayrılmalı ve Gölyaka istikametine doğru ilerleyerek göle ulaşabilirler.

Haritası ve Konumu

Sizlerde Efseni Gölü gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizlerle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Toplu taşıma aracı bulunmaz demişsiniz ama Düzceden ilçelere kalkan otobüsler var.2 şekilde gidilebilir.
    1. Golyaka/gölorman köyünden geçen otobüslere binilir. Aydınpınar alabalık tesislerinden sonra yaklasık 10 dk dır ki alabalık tesisleri de görülesi be tadılası lezzetler sunar
    2. Önce direkt Gölyakaya gidin, oradan terminalde inip Gölormandan Düzceye giden otobüslere binerek yolda içebilirsiniz
    Efteni gölünden saatte bir Düzce Gölyaka otobüsleri geçmektedir

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz