Erzincan'da gezilecek yerler

Yaşı kesin olarak bilinmeyen Erzincan M.Ö 1050’li yıllarda Urartular ve Hititlilere ev sahipliği yapmıştır. Birinci derece deprem kuşağı üzerinde yer alan Erzincan ili, bu nedenle çok büyük afetler görmüştür.Bunların içinde ise en acısı ve akıllarda kalanı 1939 yılında meydana gelmiş büyük depremdir.Büyük yıkımın ardından kent kendini toparlamış, ancak 1992 yılında bir büyük deprem daha yaşamıştır. Ancak bu sarsıntılar Erzincan halkını daha dik ve sağlam kılmıştır.Erzincan’da gezilecek yerler listesi ile hem tarihi hemde doğal güzellikleri hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Erzincan’da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Erzincan’a tatile gitmek isterseniz eğer gezi rehberimizi yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ediyoruz.İşte Erzincan’da gezilecek yerler listesi.

Munzur Dağları

Munzur Dağları Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan’da gezilecek yerler listemize Munzur Dağları ile başlıyoruz.Toros dağlarının bir uzantısı olan bu dağlar, Erzincan’ın güneyi ile Tunceli’nin kuzeyinde yer almaktadır. Volkanik kayalardan oluşan bu dağ, 3 bin metreyi aşan toplam 10 adet zirveye sahiptir. Bu özellikleri ile Munzur dağları Doğu Anadolu bölgesinin batı kısmındaki en yüksek dağ zinciri olma özelliğini taşımakta.Munzur dağının yüksek kayalık yapısı, alana geçit vermediği için, burası tamamen insan eline uzak bir bölge. Munzur dağlarının yüksek olan kesimlerinde dağ çayırları ve kaya habitatları bulunuyor. Ovacık ilçesine yakın olan kalıntılar ise Munzur dağlarının sahip olduğu doğal zenginliklerden sadece bir tanesi.

Altıntepe Ören Yeri

Altıntepe Ören Yeri Erzincan Gezilecek Yerler

Türkiye’nin zengin tarihine ışık tutmuş, şehirlerden birisidir Erzincan. Turistler tarafınca pek yoğun ilgi görmese de gezilip keşfedilesi yerlerden biridir.

Üzümlü ilçesi sınırları içinde bulunan bu yer, tarihte bir çok büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bizans, Urartu ve Osmanlı’nın hüküm sürdüğü bu eski yerleşim yeri 1938 ve 1956 yılında iki mezarın soyulması ile adını duyurmuştur.Özellikle de Urartu döneminin kalıntıları bu alanda gün yüzüne çıkarılmıştır.Çıkarılan kalıntıların arasında, kale duvarları, iç kale, saray kompleksi ve mezarlar bulunuyor.

Aygır Gölü

Aygır Gölü Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan’da gezilecek yerler listesinde bir sonraki durağımız Aygır Gölü.Erzincan’da keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerden biridir burası. Aygır gölü, Üzümlü ilçesinde bulunuyor ve şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Aygır gölünün önemli bir özelliği bulunmaktadır. Ülkemizin en büyük krater göllerinden biridir. Aygır gölünde kamp ve kaya inişleri yapabilirsiniz. Aynı zamanda gölde bot gezisi ve dağ yürüyüşleri de yapılan aktiviteler arasındadır.

Erzincan’da en keyifli gezilerden biri olan burası, geziniz sırasında sizlere güzelliklerini sunacağına eminiz. Üzümlü ilçesinde gezilebilecek bir diğer yer ise Altıntepe Ören Yeridir.

Ergan Kayak Merkezi

Ergan Kayak Merkezi Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan merkeze 13 km mesafede yer alan Ergan kayak merkezi, ülkemizin en uzun liflerinden oluşan teleferik ve telesiyej tesislerine ev sahipliği yapmaktadır. Ergan dağı kış sporları turizm merkezi 1800 metre, 2662 metre ve 2450 metre uzunluklarına sahiptir. Türkiye’nin en yeni kayak merkezi özelliğini taşıyan kayak merkezi, saatte 2750 kişi taşıma kapasiteli yeni teknoloji telesiyej sistemi ve saatte 100 kişi taşıma kapasiteli teleferik sistemi bulunmakta.

Ergan kayan merkezinde konaklama yapılacak tesislerde bulunuyor. Arpalık mevkinden 8 kişilik, 22 adet gondol, teleferik hattı ile Ardıçlı gölünde kurulu olan kayak alanının başlangıç noktasına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz buraya ulaşmak için kara yolunu da tercih edebilirsiniz. Ayrıca Erzincan havalimanına sadece 10 dakikalık uzaklıkta yer alıyor.Devamını Okuyun

Ekşisu Kaplıcaları

Ekşisu Kaplıcaları Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan doğal ve tarihi güzellikleri yanı sıra kaplıca ve içmeleri ile oldukça zengin bir ildir. Erzincan Ekşisu kaplıcası suları yaklaşık olarak 30 derece sıcaklığındadır.Şehir merkezine 15 km uzaklıkta olup, Erzincan ve Erzurum kara yolu üzerinde yer almaktadır. Kaplıcanın sularında, sodyum, magnezyum, ve karbondioksit bulunuyor. Kaplıcanın özellikle, solunum, mide ve romatizma hastalıklarına şifa olduğu biliniyor.

Kemah Kalesi

Kemah Kalesi Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan’ın Kemah ilçesinde bulunan ve bulunduğu yerin adını taşıyan kale, şehrin tarihi yerlerinden biridir.Çok eski bir yerleşim yeri olan Kemah’ta bulunan kale, tarihte bir çok medeniyet görmüştür. İlçeye ayrı bir güzellik katan bu kale özellikle kara savaşlarında önemli bir savunma alanı olmuştur. Aynı zamanda Evliya Çelebi Seyahatname adlı kitabında kaleden bahsetmiştir.

Gülabibey Camii

Gülabibey Camii Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan’da gezilecek yerler listemizde sonraki durak Gülabibey Camii.Erzincan bölgesinin tarih kokan yerlerinden biridir Kemah ilçesi. Eğer yolunuz bir gün düşerse Kemah ilçesine, Gülabibey camisini mutlaka ziyaret etmeniz gerekir.

Cami, Emir Gülabibey 1454 yılında inşa ettirilmiştir. Caminin üç adet kitabesi bulunmaktadır. Kitabenin biri yapılış dönemine, biri onarım yapıldığı döneme aittir. Son kitabesi ise cami ile alakası olmayıp, başka bir yerden getirilmiştir. Caminin yapısı kare planlı olup, yapımında kesme taş ve moloz taşlar kullanılmıştır.

Hıdır Abdal Sultan Türbesi

Hıdır Abdal Sultan Türbesi Erzincan

Erzincan’ın mistik atmosferini oluşturan yapılardan biridir burası. Büyük bir evliya olarak bilinen Hıdır Abdal Hacı Bektaşi Veli’den oldukça etkilenmiştir. Evliyanın doğum ve ölüm yılları tam olarak bilinmese de Ocak köyünde yaklaşık olarak 700 yıl önce tekke kurmuştur.

Günümüze kadar gelmiş olan türbe Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin izlerini taşımaktadır. Türbenin ise hangi yıl yapıldığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Karanlık Kanyon

Karanlık Kanyon Kemah Erzincan Gezilecek Yerler
Görsel sahicikten.com

Erzincan ilinin coğrafyasını güzelleştiren ve en etkileyici noktalardan biridir karanlık kanyon.

Kemaliye ilçesinde yer alan bu kanyon, aynı zamanda dünyanın en büyük kanyonları arasında yer almaktadır. Gelen turistler ise bir buçuk saatlik bir bot yolculuğunun ardından kanyona ulaşmaktadır. Ayrıca kanyonda bir çok doğa sporu yapılabiliyor.

Erzincan Müzesi

1986 tarihinde kurulmuş olan müze, içinde bulunan koleksiyonlar ile şehre glen turistlerin ziyaret noktalarından biridir.
Erzincan müzesinin yapıldığı ilk yıllarda il halk kütüphanesinin binasında ziyaretlere açıldı ve sonraki yıllarda 75. yıl kültür merkezinde yerini aldı. Arkeolojik eserler arasında, sikkeler, madeni eserler, pişmiş topraklar, koç ve koyun heykelleri ve mermerler bulunuyor. Ayrıca eserler arasında şehrin yöresel kıyafetleri ve halı, kilim örnekleri de bulunuyor.

Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi Erzincan Gezilecek Yerler

Kayaların üzerinden parça parça dökülen Girlevik şelalesi, il merkeze 35 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Aynı zamanda çevresinde bir çok keşif noktaları sunar şelale.
Şelalenin bulunduğu alanda piknik yapabilir yada çevreyi keşfetmek için doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Mama Hatun Türbesi

Mama Hatun Türbesi Erzincan gezilecek yerler

Erzincan’da gezilecek yerler listemizin sonraki durağı Mama Hatun Türbesi.Erzincan ilinin Tercan ilçesi tarihi kalıntılar açısından oldukça önemli bir yerdir. Bu ilçede bir çok tarihi kalıntıları keşfetme imkanı bulabilirsiniz. Mama Hatun türbesi ise büyük bir külliyenin sadece küçük parçasıdır. Saltuklu Prensi Mama Hatun adına yaptırılmıştır. Türbe kitabesi okunamamakla birlikte sadece mimarının ismi okunmuştur. Mimarı ise Ahlatlı Ebu’n Nema Bin Mufaddal’dır. Türbe ise yapılmış olan tahminlere göre 1192 yada 1202 yılları arası inşa edilmiştir.

Erzincan Ilıcası

30 derecelik sıcaklığa sahip olan Erzincan ılıcası, bir çok hastalığa şifa kaynağı oluyor. Erzincan ılıcasının 12 adet kapalı havuzu vardır ve her yıl şehre gelenlerin yoğun ilgi odağı olmaktadır.

Mama Hatun Kervansarayı

Mama Hatun Kervansarayı Erzincan gezilecek yerler

Kervansaray, Mama Hatun türbesinin çok yakınında yer almaktadır. Yapım tarihi kesin olmamakla beraber, XII. yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği düşünülüyor.
Yapı zaman zaman bazı onarımlar geçirdiği için orijinalliğinden biraz uzaklaşmıştır. Büyük bir mimariye sahip olmakla birlikte, yapım sırasında sarı kesme taşlar kullanılmıştır. Ayrıca dört köşesine silindir şekilde kuleler inşa edilmiştir.

Sakaltutan Kayak Merkezi

Erzincan il merkeze 45 kilometre uzaklıkta olan kayak merkezi, kış tatilini için tercih edebileceğiniz bir yerdir. Zor ve orta düzeyde pistlere sahip olan kayak merkezinde 60 kişilik yatak kapasiteli olan bir kayak evi bulunuyor ve 1025 metre uzunluğunda 115 askılı bir teleski bulunuyor.

Kayak evinde 100 kişilik restoran, sauna ve spor odaları bulunmaktadır. Sezon aralık ayında başlayıp mart atının sonlarına doğru bitmektedir. Kar kalınlığının 100 cm kalınlığına ulaştığı kayak merkezine otobüs veya aracınız ile ulaşabilirsiniz.

Otlukbeli Gölü

Otlukbeli Gölü Erzincan gezilecek yerler

Erzincan bölgesinin en merak edilen yerlerinden biridir burası. Aynı adı taşıdığı ilçede bulunan göl özellikle yaz aylarında turistlerin ve yerli halkın ilgisini çekmektedir. Göl ilçe merkeze 6 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yüz ölçümü 6500 m2’dir ve derinliği yaklaşık olarak 15- 20 metredir. 1994 yılında doğal sit alanı olarak ilan edilmiştir. Ayrıca gölde bol miktarda maden suları bulunmaktadır.

Beytahtı Mesire Alanı

Karasu nehrinin kenarında tüm güzellikleri ile gözlere hitap eden, hem gezginlerin ilgi odağı olmuştur, hemde özellikle yaz aylarında halk tarafından sık tercih edilen bir bölgedir Beytahtı.

Kara yolunun 6. kilometresinde yer alan mesire alanı, soğuk su kaynaklarına sahiptir. Yeşilin çok fazla olduğu bu yerde küçük gölün kenarında sizlere piknik yapma imkanları sunuyor.

Köroğlu Mağarası

Köroğlu mağarası, Erzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı olan, Altıköy bölgesinde bulunuyor. Mağaraya taş merdiven yardımıyla çıkılmakta olup, mağara içinde kesilmiş taşlar ile oturma yerleri bulunmaktadır. Mağara ismini Köroğlu’nun atına ait olduğu düşünülen mağara içindeki izlerden almıştır.

Terzibaba Mezarlığı

Terzibaba mezarlığı Erzincan gezilecek yerler

Erzincan’da gezilecek yerler listemizde son durağımız ise Terzi baba mezarlığı.Mezarlıkta birçok islam alimi ve büyüğü yatmaktadır.

Erzincan’da gezilecek yerler listemizin sonuna geldik.Sizlerde Erzincan gezilerinizi, tecrübelerinizi ve görülmesini düşündüğünüz farklı yerleri, bizlerle yazımıza yorumda bulunarak paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz