Green Card Başvuru

Son yıllarda yurtdışında yaşamak isteyenlerin sayısı giderek artıyor. Özgürlükler ülkesi Amerika bu ülkelerin başında yer alıyor. Ve şüphesiz Amerika’ya göç etme yollarının başında ise kolay ve hesaplı olması sebebi ile Green Card geliyor.

ABD de yaşamanın bir anahtarı olan bu karta sahip olabilmek sadece bi kaç dakikalık bir çekiliş ile mümkün. İnanılması güç ama işlemler de gerçekten çok basit. Üstelik bu çekiliş için her sene şansınızı denemeye devam edebilirsiniz.  Hazırsak en temel sorulara cevap olabilecek “Green Card” yazımıza başlıyorum. Dünya genelinde her sene dört gözle beklenen Green Card hakkında tüm merak edilenleri bu yazı da topladım.

Green Card Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri, her yıl Amerika’ya en az göç veren ülkeler arasında bir çekiliş yaparak, ülkesinden ABD ye göçmek, burada yaşayıp çalışmak isteyen insanlara özel göçmenlik izni sağlıyor. Bu çekilişe, GREEN CARD yani YEŞİL KART deniyor.

Green Card, aslında bir çekiliş. Yani tam anlamıyla şans meselesi. Amerikan Kongresi tarafından yapılan ‘ Göçmen Vize Programı. ‘ Bu program her yıl yapılıyor ve Amerika’ya en az göç veren ülkelerin vatandaşları katılabiliyor. Her yıl tekrarlanan bu çekiliş sonunda ise 55.000 göçmen vize alıyor.

Kartın Avantajları Neler?

Green Card çekilişini kazanan kişi Amerika’da ömür boyu yaşama ve çalışma hakkı kazanıyor. Kazanan kişi aynı zamanda eşine ve 21 yaşının altında ki bekar çocuklarına da ABD de ömür boyu oturma ve çalışma izni veren resmi bir kimlik kartı kazanıyor. Daimi Oturma İzni yani ‘ Permanent Resident Card ‘ adı ile anılan bu kimlik kartı kişinin göçmenlik statüsünü de belirliyor. Bu kişi sadece oturma izni almakla kalmıyor, Amerika da isterse ev sahibi de olabiliyor. Çalışıp vergisini ödüyor ancak oy kullanamıyor.

Green Card Başvuru Tarihleri

Her yıl Ekim ayında Green Card başvuruları için çekiliş sistemi açılıyor. Bu sene ki başvuruların 5 Ekim tarihinde başladığını da burada belirtmek isterim. Başvuru sonuçları başvurduğunuz yıldan bir sene sonra Mayıs da açıklanıyor. Yani aslında bir sonra ki yıl için başvuru yapmış oluyorsunuz.

2022 yılı için başvuru tarihleri 5 Ekim ve 8 Kasım tarihleri arasında. DV – 2024 başvurunuzu bu tarihler arasında ücretsiz yapabilirsiniz. Başvuru sonuçları 6 Mayıs 2023 tarihinde açıklanacak.

Green Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

Green Kart Başvuru Şartları

Sıra geldi en çok merak edilen konuya. Green Card başvurusu için gereken şartlara. Eskiden başvuru yaparken pasaport gerekliydi ancak 2022 yılında gelen güncelleme ile artık bu şart değil. Başvuru yapmadan önce yönergeleri mutlaka dikkatlice okumalısınız. Çünkü her sene bir kere başvurma şansınız var. Sisteme gireceğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Yanlış ve eksik bilgi sebebi ile her yıl milyonlarca kişinin daha çekiliş aşamasına gelemeden diskalifiye olduğunu belirtmek istiyorum.

Kimler Alabilir?

Green Card için öncelikle başvuruya uygun ülkelerden birinin vatandaşı olmanız gerekiyor ki Türkiye bu ülkelerden birisi. Evli, bekar, öğrenci fark etmeksizin başvuru yapabilirsiniz. Sadece eğer lise ve dengi bir okuldan mezun değil iseniz, son beş yıl içinde bir iş tecrübesi ya da uzmanlık gerektiren bir alanda en az iki yıl çalıştığınızı belgelemeniz gerekiyor. 

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır
 1. Green Card başvurusu yapmak için ABD resmi çekiliş sayfası olan https://dvprogram.state.gov/ adresinden başvuru yapman yeterli. BAŞVURULAR ÜCRETSİZ. 
 2. Açılan sayfa da üç ana bölüm var. İlk bölüm başvuru ile ilgili açıklamalar. 2. Bölüm de fotoğraf yükleme kuralları var. Son bölüm ise başvuru formunun kendisi. Açıklamalar kısmından başvuru süreci ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Fotoğraf bölümü ise fotoğrafınızı test etmenizi sağlayan kısım. Çünkü çekiliş için fotonuzu belirli bir ölçü ve formatta yüklemeniz gerekiyor. Doğru ölçüde foto yüklediğinize mutlaka emin olun çünkü bu çekilişten elenme sebebi. Fotoğrafçıya Amerikan vizesine uygun bir fotoğraf çektirdikten sonra bu fotonun digital halini sisteme yüklemeniz en sağlıklısı olacaktır.
 3. Başvuru işlemleri için kişisel bilgilerinizi mutlaka kimliğinizde yazdığı şekilde girin.
 4. Formu doldurduktan sonra ‘ devam ‘ sekmesine basıp gelen ekranda mutlaka bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edin.
 5. Sonuç ekranına geçtiğinizde sistem size bir başvuru numarası verecek. Bu numara çok önemli çünkü çekiliş sonucunuzu bu kodu girerek öğreneceksiniz. Bu numarayı mutlaka not alın.
 6. Başvuru formunda sırasıyla:

*isim

*cinsiyet

*doğum tarihi

*doğduğunuz şehir

*doğduğunuz ülke

*fotoğraf yükleme

*posta adresi

*telefon numarası

*e – posta adresi

*eğitim seviyeniz gibi temel bilgileriniz var.

Aynı bilgileri evli iseniz eşiniz ve çocuklarınız için de doldurmanız gerekiyor.

Başvuru Video Anlatımı

Green Card Başvuru Ücreti Ne Kadar

Green Card başvurusu ücretsiz. Sisteme girerek en fazla beş dakikanızı alacak bir form doldurma işlemi ile çekilişe katılabilirsiniz. 

Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanı ?

Başvuru sonuçları her yıl Mayıs ayı içinde açıklanıyor. 

Green Card Sonuçları Nasıl Öğrenilir ?

 1. DV Lottery web sitesine girin
 2. Gelen sayfada ‘ check ‘ butonuna basın
 3. Yeni açılan ekranda dört ana bilgi istenecek. Bunlar sırası ile çekilişe katıldığınızda verilen ve saklamanız gereken kod, soyadınız, doğum yılınız ve ekranda ki doğrulama kodu.
 4. Bilgileri girdikten sonra gelen sayfa da ise kazanıp kazanmadığınızı öğreneceksiniz. 

Kazanamazsanız seneye şansınızı tekrar deneyebilirsiniz. 

Eğer kazanırsanız ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİNE HOŞ GELECEKSİNİZ : )

Başak Aygün

Yazar : Başak Aygün
Web Sitesi : https://ayakizlerimitakipet.blogspot.com/
Instagram Hesabı : @basak.wanderlust

1 Yorum

 1. Çok net ve anlaşılır bir biçimde konuyu ele almışsınız.Daha önce hiç bilgi sahibi olmadığım bir konuydu.Teşekkürler aydınlattığınız için

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz