İzmir Yolcusu Kalmasın

Bulunduğumuz coğrafya tarihi açıdan ve toprağın verimliliği açısından son derece önemli bir konuma sahiptir. Hemen her bölgesinde pek çok farklı medeniyetin hüküm sürmesi Dünya tarihi açısından ne derece önemli bir coğrafyaya sahip olduğumuzu göstermektedir. Önemli sulak alanlarının, verimli toprağın ve dört farklı mevsimin görülmesi topraktaki verimliliği artırmış, farklı tarım ürünlerinin yetişmesine imkân tanımıştır.

Üç kıta arasında geçiş görevini üstlenen ve Karadeniz’in geçişi için oldukça önemli bir konumda olan Türkiye, sahip olduğu bu özelliğiyle de oldukça dikkat çeken bir konumdadır. Coğrafyamızın bu tür özelliklere sahip olması geçmişten günümüze kadar çok sayıda savaşa tanıklık etmesine neden olmuştur. Ülkemizin sadece saydığım bu faktörlerle değil, sahip olduğu doğal alanlarla da oldukça önemli bir yere sahiptir. Yedi bölgesinin birbirinden güzel lezzetlere ve kültüre sahip olması şanslı olduğumuz bir diğer konudur. Ülkemizin önde gelen, gözde şehirlerinden biri olan İzmir şüphesiz saydığım bu özelliklerin hemen hepsini taşımaktadır.

Deniz, tarih, kültür, doğa, yemek ne ararsan bulabilirsin İzmir’de. Daha önce İzmir’e seyahat etmek gibi bir düşünceniz oldu mu? Olmadıysa artık olmalı diye düşünüyorum. Ülkemizde gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelen İzmir, ağırladığı hiçbir misafirini memnuniyetsiz bir şekilde uğurlamamıştır. Birbirinden güzel ilçelere sahip olan İzmir, her yaz milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Şu ana kadar İzmir’i ziyaret etmeyi planlamadıysanız şimdi tam sırası.

Hangi şehirde yaşarsanız yaşayın sadece birkaç işlemle satın alacağınız uçak bileti ile yolculuğunuzu kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Ankara’da yaşayan birisi iseniz, Ankara İzmir uçak bileti satın alarak kısa bir süre sonra kendinizi İzmir’de bulabilirsiniz. Ülkemizin önde gelen bu iki şehrinde gelişen havaalanı teknolojileriyle çok kısa süre içerisinde sorunsuz bir şekilde yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Adana İzmir Uçak Bileti İle Nerelere Gidebiliriz?

İzmir Uçak Bileti

Adana bulunduğu konum ve sosyokültürel hayatıyla ülkemizin önemli şehirlerinden birisidir. Birbirinden lezzetli mutfağı, yöresel lezzetleri, kültürel zenginlikleri ve tutkulu insanları ile ülkemizin renkli şehirlerinden birisidir.

Adana’ya yolunuz düşerse mutlaka dillere destan olan kebabını tatmalısınız. Baharatlarla yoğrulan kıyma farklı aşamalardan geçtikten sonra şişe takılır ve ateşte kızartılır. Lezzetli olan tek yemeği kebabı değildir elbette. Mutfağı o kadar zengin ki eğer yemek yemeyi seviyorsanız kısa bir süre Adana’da geçireceğiniz vakit kilolu bir şekilde eve dönmenize neden olabilir. Son yıllarda özellikle çevre şehirlerden yoğun bir turist akınına uğrayan Adana, misafirlerini son derece iyi bir şekilde ağırlayarak hayranlıklarını kazanmayı başarmışlardır. Özellikle sıcağıyla bilinen Adana, yazın kavurucu ve bunaltıcı bir sıcaklık görülmektedir. Sıcaktan bunalan Adana halkı yazı farklı şehirlerde geçirmeyi tercih etmektedir.

Ağırlıklı olarak Ege Bölgesini tavsiye etmeleri tatil sezonun da bu bölgeye çok sayıda Adanalı’nın ziyaret etmesine neden olmuştur. Ege’de gidebileceğiniz en önemli ve büyük şehir İzmir’dir. İzmir hemen her alanla gelişmişliğiyle yıl içerisinde farklı dönemlerde çok fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Adana’dan İzmir’e gitmeyi planlıyorsanız yapmanız gereken çok basit, Adana İzmir uçak bileti alarak bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. İzmir’de geçireceğiniz dönemde denizin keyfini çıkarıp, tarihi mekanlarını gezip, lezzetli yemeklerini tadabilirsiniz. Adana İzmir uçak bileti ile sadece İzmir’i değil İzmir’in birbirinden güzel ilçelerini de ziyaret edebilirsiniz. Çeşme, Selçuk, Urla, Seferihisar gibi her yıl milyonlarca turist çeken bu ilçeleri görmek ve güzel anılar biriktirmek için fazla beklemeyin derim.

Alacağınız Uçak Biletleriyle Nerelere Gidebilirsiniz?

Uçak Bileti ile Seyahat

Öncelikle şunu söylemekte fayda var, aklınızda olan ve gitmeyi hayal ettiğiniz bir yer varsa ilk olarak direkt orayı yazın listeye. Erteleyerek hiçbir yere gidemezsiniz. Bir şeyi ne kadar çok ertelerseniz olma olasılığı o kadar azalır.

Eğer aklınızda Moskova’ya gitmek varsa önceliğiniz gideceğiniz tarihleri netleştirmek ve hemen bilet satın almak. Saha sonra ise Rusya oldukça sert bir iklime sahip olduğu için yanınıza kalın giysiler almayı unutmamalısınız. Bavulunuz ve biletinizin yanı sıra kalacağınız yeri de ayarladınız mı yolculuk başlasın…

Moskova hakkında önce detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. Nereyi gezebilir ve nerelerden alışveriş yapabilirsiniz gibi. Bunları da yaptıktan sonra seyahat sizin için daha kolay bir hal alacaktır. Moskova turunuz bittikten sonra hemen dönmeyi düşünmüyorsunuzdur umarım. O kadar yol geldik ne bu acele? Daha gideceğimiz, göreceğimiz çok yer var.

Moskova gezinizi noktaladıktan sonra oraya yakın bir şehir seçin hemen. Yalnız unutmayın seyahat etmeden önce şehir hakkında iyice bilgi toplamaya çalışın. Çünkü toplayacağınız bilgiler sizin daha hızlı ve sistemli bir şekilde hareket etmenize imkan tanıyacaktır. Rusya turunuzu tamamladıktan sonra zamanınız ve maddiyatınız el veriyorsa; Ukrayna, Belarus, Polonya gibi şehirleri ziyaret etmek size çok fazla şey katacaktır. Tatil sonunda çekmiş olduğunuz fotoğraflar, almış olduğunuz hediyelik eşyalar ve geçirmiş olduğunuz güzel dakikalar sizin için özel anı olarak kalacaktır.

Bir Haftalık Orta Asya Turuna Çıkıyoruz

Tura Çıkın

Orta Asya iklim olarak oldukça sert bir coğrafyadır. Ülkemizde daha çok Erzurum, Ağrı yöresine benzer bir sert iklimi olduğunu söyleyebiliriz. Orta Asya özellikle Türk tarihi açısından son derece mühim bir bölgedir. Tarihe ilgisi olan hemen herkes tarafından ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Türklerin Anadolu’ya gelmeden önceki Anayurdu olan Orta Asya, kültürü, yemeği, yaşam tarzı ve iklimi ile insanın içini ısıtan bir özelliğe sahiptir. Her yaştan insanın gidip görmesi gereken Orta Asya, ne yazık ki ülkemizden gerektiği şekilde ilgi göremiyor. Bu durumun nedeni belki de o coğrafya halkında insanlarımızın çok fazla bilgisinin olmaması ve manevi anlamını bilmemesi olabilir. Orta Asya seyahati düşünmüyorsanız bence düşünmeye başlayın.

Biletinizi pasaportunuzu ayarladıktan sonra sadece bir haftalık bir tatil sizi bekliyor. Bir haftanız nasıl geçti anlamayacağınıza emin olabilirsiniz. Tek de gidebilirsiniz ama yanınızda birisinin olması gezdiniz yerler hakkında tartışmanıza, tattığınız lezzetleri yorumlamanıza yardımcı olacağı için arkadaşınız veya sevgilinizle gidebilirsiniz. Kendine has çalgısı, kıyafeti, kültürü ve lezzetleri olan Orta Asya Ortaçağ Dünyasın da önemli bir yere sahip olmuştur.

Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan gibi ülkeleri ziyaret etmeniz, atalarımızın yaşadığı coğrafya hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Ülkemizde çok sayı da Orta Asyalı soydaşlarımız bulunsa da onları en iyi yaşadıkları coğrafyada görerek anlayabiliriz. Önemli ticaret yollarının geçtiği Orta Asya bölgesi, geçmişte pek çok medeniyetin çatışma sahası olmuştur. Tarihte birçok Türk Devleti bu sahada kurulmuş, bu sahada yıkılmıştır.

Ülkemizin bu bölgedeki devletlerle ticari ve turizm anlamında önemli anlaşmaları bulunmaktadır. Bu fırsattan faydalanıp uçak bileti satın alarak, Orta Asya dağların da kımız içip, kopuz dinlemek sizin için unutulmaz bir anı olacaktır. Hiçbir dil bilmeseniz bile Türkçeyle az çok anlaşabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde Orta Asya ile ilgili özellikle devletimiz tarafından ne tür düzenlemeler yapılır bilmiyorum ama bu coğrafyayı ziyaret etmemiz gerekmektedir.

Günümüzün birçok popüler şehrini, atalarımızın yaşadığı coğrafyalara tercih etmemiz bazı konularda eksik olduğumuzu göstermektedir. Eğer gezmeyi ve okumayı seven bir yapınız varsa bu bölgeye giderek oradaki havayı bizzat soluyabilirsiniz. Eğer evliyseniz ve imkanınız varsa özellikle çocuklarınızla bu bölgeyi ziyaret etmeniz, onların ilerleyen dönemlerde milli duygularla yetişmesine neden olacaktır. Daha fazla bekleyip zaman kaybetmeye gerek yok. Hemen hazırlıklarını yap ve yola koyulmaya başla. Zaman geçiyor, erteledikçe bazı şeylerin gerçekleşme olasılığı azalır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz