PAYLAŞ
İztuzu plajı

Dalyan’a oldukça yakın bir konumda bulunan İztuzu plajı 4,5 kilometre uzunluğuna sahiptir. Caretta carettaların yumurtalarını bıraktıkları bölge olduğundan dolayı kaplumbağa plajı olarak da adlandırılıyor. Her ne kadar bizlerin denize rahatça girdiği bir yer olsa da kaplumbağa yumurtalarına zarar gelmemesi için yumurtaların olduğu bölgeler işaretlenmiştir ve saat 20:00 den sabah 08:00’e kadar plaj halka kapanmaktadır. Bu saatler aralığında gürültü yapmak ve ışık yakmakta yasaktır burada. Doğal güzelliği ile Dalyan’da denize girilebilecek yerler arasında yer alan İztuzu plajında tertemiz bir denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Dünyada doğallığını koruyan ikinci plaj olma ödülüne sahip plaj, tam bir doğa harikasıdır. Bir tarafı tatlı su, diğer bir tarafı ise Akdeniz olan bu kumsalın bir benzeri daha olmadığı söyleniyor. İztuzu antik çağlarda kaunoslar tarafınca kullanılan bir liman olduğu biliniyor. İztuzu’nda bulunan bir yazıttan antik çağlarda buranın bir gümrük kapısı olduğu ve kaunosluların, köle, tuz, ve tuzlu balık sattıkları belirlenmiştir.

Plajda sizleri bekleyen başka bir sürprizde denizle kumsalın dansı oluyor. Denizin etkisi ile oluşan görüntü doğada yaratıcılığın sınırsız olduğunun bir kanıtı oluyor. Plajın uzunluğu yaklaşık olarak 5400 metre, soyunma kabinlerinin dışında ise hiç bir şekilde yapılaşmaya izin verilmiyor burada. Ayrıca caretta carettaların yumurtalarına zarar gelmemesi açısından sahile kedi, köpek gibi evcil hayvanlarda sokulmuyor. Ayrıca işaretli yerlere şemsiye yerleştirmekte yasaklanmıştır.

İztuzu Plajı Resimleri

İztuzu Plajı Kumu ve Denizi Nasıl?

Denize dikey olarak uzanan dağların dibinden başlayarak, Dalyan deltasının ağzını kapatan plajın kumları altın sarısı ve inceciktir. Deniz ise adeta bir kristal berraklığında. Sığ bir yapıya sahip olan İztuzu plajı yürürken ayaklarınızın altında kadifemsi bir tat bırakacaktır. İztuzu plajı üreme alanı olduğundan sahilin orta kısmında güneşlenmek yasak. İztuzu sahilinin denizi sığ olduğundan dolayı hemen derinleşme olmuyor, bu nedenle küçük çocuklu aileler içinde oldukça idealdir. Sahilde güneşlenirken arada bir susuzluğunuzu gidermek için kafeteryada bir şeyler içmekte ayrı bir keyifli.

Göz At : Muğla’da gezilecek yerler

İztuzu Plajı Giriş Ücreti

İztuzu plajına aracınızla gelirseniz eğer sadece 5 TL otopark ücreti ödemeniz gerekiyor. Ayrıca İztuzu plajında pansiyon, otel yada motel gibi konaklama tesisleri bulunmuyor. En yakın konaklama tesisi 12 kilometre uzaklıkta bulunan Dalyan bölgesindedir.

İztuzu Plajı Nerede ve Nasıl Gidilir?

İztuzu Plajı, Muğla‘nın Ortaca ilçesinde yer almaktadır.İztuzu plajına iki şekilde ulaşılıyor. Dalyan İztuzu plajı aracınız ile yaklaşık olarak 12 kilometre. Dalyan rıhtımından kalkan kalkan tekneler ile 35 40 dakikalık keyifli bir yolculuğun ardından ulaşıyorsunuz bu güzel plaja. İkinci yol ise Dalyan postanesinin hemen yanından kalkan minibüslerdir. Sulungur gölünü dolaşarak çam ağaçlarının arasından gelinen bu yolcukta son derece keyiflidir. Fakat bize soracak olursanız eğer, tekneleri tercih etmelisiniz. Hem plaja çıkılan nokta güzel, hemde yolculuk tekneler ile İztuzu’na çok daha keyifli oluyor. Doğa harikası olan bu plajda dolaşırken gölgenizi bile kıskanacaksınız.

İztuzu Plajı Haritası

Sizlerde İztuzu Plajı gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here