Kızkumu Plajı

Kızkumu Plajı, son derece ilginç yapısı ile dikkat çekiyor. Burada adeta denizin üzerinde yürümeniz mümkün hale geliyor. Bölgeye ilk gelen turistler biraz yukarıdan bakınca sanki insanları denizin üzerinde yürüyormuş gibi görüyorlar. Bu durum ise son derece büyük bir şaşkınlık yaratıyor.

Doğanın ortasında harika ve duru bir suya sahip olan bu bölgede denizin ortasında yer alan bu yürüyüş alanı aslında yükselen kumlardan oluşuyor. Bu yürüme alanı ise yaklaşık 600 metre uzunluğunda. Burası adeta bir doğa harikası. Ülkemiz, çok farklı doğa oluşumlarına birçok bölgede ev sahipliği yapmaktadır. Fakat burası gerçekten yapısı ve sakinliği ile diğer tüm bölgelerden ayrılıyor. Eskiden bu bölge bir Rum köyü imiş. Bölgenin adı da zaman ile değişmiş. Kızkumu olmadan önceki ismi ise Kırvasilmiş.

Köy nereden baksanız yaklaşık olarak 2.000 yaşındadır. Hem tarihi açıdan hem de doğal güzellikler açısından oldukça zengin olan bölge tüm misafirleri kendine çekmek konusunda üstün bir başarı sağlamaktadır. Köyün günümüzdeki nüfusu geçmişe göre son derece az. Bölge, tekne ile seyahate çıkanlar için son derece ideal ve hoş bir durak olarak da bilinmektedir.

Köy, çeşitli portakal ve limon bahçelerine de ev sahipliği yapmaktadır. Buradan yemek istediğiniz tüm meyveleri kendiniz ağaçlardan toplayarak yeme özgürlüğüne de sahipsiniz. Burası yaz ayları için gerçekten son derece ideal bir yer. Bir gelen bir daha dönmek istemiyor da denebilir aslında.

Tepelerin ve yeşilliklerin arasında bir deniz ve bu denizin tam ortasında kumdan bir yol. Adeta ayağı suda kumsalda yürümek isteyenler için yapılmış denizin ortasında bir mucize. Biraz sakinleşmeyi biraz ise doğayı sevenler için son derece ideal bir yer. Portakal ve limon bahçelerinden gelen eşsiz kokular ve durgun denizin tadını çıkartmak isteyenler için harika bir tatil beldesi.

Kızkumu Plajı Resimleri

Kızkumu Plajı Hikayesi

Uzun yıllar önce burada yaşayan toplumun kralının güzeller güzeli bir kızı varmış. Kralın bu kızı bir balıkçı çocuğa aşık olmuş. Fakat kral kızının bu oğlan ile evlenmesine şiddet ile karşı çıkmış ve kesinlikle izin vermemiş. Fakat kralın bu tepkisi gençlerin buluşmalarına engel olmamış ve onlar gizliden gizliye buluşup görüşmelere devam etmişler. Kral bunu yakın bir zamanda fark eder ve kızını takip etmesi için birini görevlendirir. Söylentilere göre; çocuk balığa çıkarmış ve dönmesine yakın kız plajda onu beklermiş. Kız beklediği yeri belli etmek için bir ışık yakarmış. Bu ışığı gören oğlan ise kızın nerede olduğunu anlar ve yanına gidermiş. Gün doğana kadar zamanlarını beraber geçirirlermiş.

Gecelerden birinde kral bir emir vermiş ve kızını askerlerine yakalatmış. Daha sonrasında askerler kızın yerine geçmiş ve aynı kızın çocuğu beklediği gibi çocuğu beklemeye başlamışlar. Çocuğun gelmesine yakında aynı kız gibi bir ışık yakmışlar. Çocuk ışığı görmüş ve kızın orada olduğunu düşünerek kıyıya kürek çekmeye devam etmiş. Kız bunu fark edince son anda askerlerin elinden kurtulmayı başarmış ve denize doğru koşmaya başlamış. Ama çocuk diğer yakada olduğundan dolayı kızın oraya ulaşması imkansızmış. Kız kararlı bir şekilde denize koşmaya başlamış ve tam o sırada bir mucize olmuş. Denizin üzerinde çocuğun olduğu yere doğru bir yol oluşmuş. Bu yol kızın her adımında oluşmaya devam etmiş ve kızın attı her adım bir kumsal olmuş. Kız tam çocuğa ulaşmak üzereyken askerlerden bir tanesi bir ok savurmuş ve bu ok kıza isabet etmiş. Kızın ölü ölmediği bilinmiyor fakat yaralandığı kesin. O bölgenin kumlarının da o günden sonra kızın kanı ile kızıla boyandığına inanılıyor. Çocuk kızı da yanına alarak oradan uzaklaşıyor ve daha sonra kimse her ikisinden de haber alamıyor.

Kızkumu Plajı Denizi ve Kumu Nasıl? 

Plaj son derece sakindir ve birçok turiste kapılarını açmaktadır Kumların rengi hafif kızıl ve kahverengiye dönüktür. Deniz ise son derece duru ve berraktır. Plaj çok fazla dalga almamaktadır bu sebep ile denizde son derece temizdir. Kum ise yer yer hafif taşlı bir yapı alsa da bu taşların boyutları son derece ufaktır. Plajın etrafında ise eşsiz tepe manzaralarının keyfini çıkartabilirsiniz ki bu Marmaris’in genelinde görebileceğiniz bir özelliktir. Plaja çeşitli tur tekneleri ve turistlerin özel tekneleri de yanaşmaktadır. Aynı zamanda plajda develer ile gezinti de turistlere sunulan başka bir imkandır.

Kızkumu Plajı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Plaj, Muğla ilinin Marmaris ilçesine bağlıdır. Marmaris üzerinde plaja ulaşacak iseniz Datça yolunu tercih etmeniz sizin için en ideal güzergah olacaktır. Datça yoluna girdikten 15 kilometre kadar sonra Bozburun ayrımına ulaşırsınız. Buradan saptıktan 13 kilometre kadar sonra Kızkumu bölgesine ulaşırsınız. İçmeler bölgesinden de Kızkumu’na ulaşım mümkün olacaktır.

Kızkumu Plajı Haritası

Plaj için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Marmaris gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi bulunan Marmaris’te gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde Kızkumu Plajı gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizlerle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Kızkumu plajı için,önce Marmaris-Datça yoluna çıkmalısınız,sonra Bozburun sapağına girin.Bozburun yolunda birçok plaj-köy yer alıyor.Şahsen bu bölgenin manzarası için her daim gidiyoruz.Çevre yemyeşil,gizli plajlar var.Bu yarımadanın her yerini görsekte ben Orhaniye ve öncesi plajları seviyorum.Orhaniye’de yeni yapılan Park’ın manzarası güzel ve Piknik yapılıyor.Kızkumu plajı Orhaniye’de yer alıyor.Orhaniye pazarında alışveriş yapıp bu bölgeden zeytinyağı ve bal almışlığımız çoktur.Kızkumu önceden araç ile giriliyordu.Önceki yıl önü kapandı.Otoparklar dışarı alındı.Tekneler ile tekne tur yapılıyor.Buradan Orhaniye parkına doğru deniz çok sığ.Bu sığ kum üzerinden geçerken denizin üstünde yürüyormuş gibi görünüyor.Ancak çokda mana yüklemeyin.Bence Orhaniye-çevre-Deniz manzarası-Yol-Plajlar ana gaye olmalı.Selimiye ve Bozburun ise beklentilerimin çok altında kaldı.Orhaniye ve civarı,Marmaris yarımadası maceracılar için mutlaka görülmeli.Datça yoluda öyle.Datça yarımadasıda.Ancak nereye giderseniz gidin Marmaris merkez,heryerden çok daha güzel.Plajları harika.İçmeler plajı muhteşem.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz