Kocatepe Camii Ankara

Kocatepe Camii, Ankara ilinin Kocatepe ilçesinde yer alan ve yapımına 1967 yılında başlanan, Cumhuriyeten sonraki dönemde Ankara’da yapılan en büyük camidir.

Kocatepe Camii Hakkında Bilgi

Caminin yapımı için öncelikle bir yarışma düzenlendi ve bu yarışmayı kazanan en iyi mimari çizimin yapılmasına karar verildi.Yarışmayı Mimar Vedat Dalokay kazandı.Projesi modern bir tarz içeriyordu.Caminin ilk temeli bu projeye göre atıldı ancak projenin fazla modern olduğu gerekçesi ile Hüsrev Tayla ve Fatin Uluengin tarafından çizilen projenin uygulanmasına karar verildi.Yeni proje kapsamında tekrardan bu projeye uygun bir temel atılarak caminin inşaasına 1967 yılında başlandı.Yeni proje de Mimar Sinan‘ın tarzından etkilenilmiştir.

Ankara Kocatepe Camii

Caminin yapımı oldukça uzun bir süreç aldı.Geçen zaman içerisinde cami, 1981 yılında Türkiye Diyanet Vakfı tarafından devralındı.Sonrasında ise 1987 yılında caminin yapımı tamamlandı.Dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından caminin açılışı yapılmıştır.

Kocatepe Camii Özellikleri

Caminin mimari özelliklerine değinecek olursak, cami 4500 m2 alan üzerine inşaa edilmiştir.Kubbesi 25.5 metre çapındadır ve yüksekliği ise 48.5 metredir.Caminin 4 adet minaresi bulunmaktadır ve minare uzunluğu 88 metredir.

Kocatepe Camii İçi
Kocatepe Camii İçi

Ana kubbesinin etrafında 4 yarım kubbe bulunmaktadır.Bu yarım kubbelerin etrafıda 12 yarım kubbe ile genişletilmiştir. Kubbelerin üzeri kurşun ile kaplanmıştır.Bir taç ve 4 adet de yan kapısı bulunur.Cami oldukça geniş bir avlıya sahiptir.2400 m2’lik bir alana sahip avluda ise 26 adet kubbe yer alır.

Kocatepe Camii Avizesi

Kocatepe Camii Avizesi

Caminin özellikleri arasında avizesi oldukça ilgi çekmektedir.Kocatepe Camii avizesi, camiye ilk girişte en çok dikkat çeken detay oluyor.Diğer camilerde yer alan avizelerden çok daha farklı bir tasarıma sahip olan avize ışıkları yandığında da oldukça dikkat çekici.

Avizenin ağırlığını merak edenler için Kocatepe Camii avizesi 9.5 ton ağırlığındadır ve 5.5 metre çapındadır.Avizenin çevresinde her biri 60 santimetre çapında 32 adet küçük avize yer almaktadır.Büyük olan merkezdeki avize Hz. Muhammed’i (SAV) temsil ederken etrafında yer alan 32 küçük avizede islamın 32 farzını temsil etmekte.Avizeler ayrıca Allah’ın adını 33 kere zikredilmesini de simgeliyor.

Camide şu bölümler yer almaktadır; konferans salonu, otopark, market, idari bürolar, kütüphane, gasilhaneleri ve selsebilleri bölümleri bulunmaktadır.

Kocatepe Camii Kubbesi

Kocatepe Camii Kaç Kişilik?

Oldukça büyük bir alana inşaa edilen cami, Cumhuriyet tarihi içerisinde ülkemizde yapılan en büyük camilerden biri olma özelliğine sahiptir.Cami’nin kapasitesi 24.000 kişiliktir.Caminin kapasitesi ile ilgili aldığımız kaynak ise şurasıdır.

Kocatepe Camii Nerede

Cami, Ankara ilinin Kocatepe ilçesinde yer almaktadır.Ankara şehir merkezinde yer alan cami için ulaşım oldukça kolaydır.Kızılay Meydanına yaklaşık 1 km uzaklıkta olan camiye yürüme veya toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Camiye ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Bölgede yer alan gezilecek ve görülecek yerler listesi olan Ankara’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.