Kuzey Işıkları Aurora

Kuzey ışıkları (Aurora borealis) ve Güney ışıkları (Aurora australis) nedir, nasıl oluşur, nerede ve en iyi ne zaman izlenir gibi hakkında detaylı bilgilere yazımızda yer verdik.

Kuzey Işıkları Nedir? Nasıl Oluşur?

Kutup ışıkları olarakta bilinen bu ışıklar kuzey ve güney kutup bölgelerinde ve buraya yakın olan yerlerde görülmektedir. Güneşte yaşanan büyük elektromanyetik patlamalar sonrasında uzaya doğru salınan parçacıklar, dünyanın manyetik alanına takılırlar. Bu manyetik alan kutuplara doğru ilerler ve kutuplarda yer alan manyetik alanların çevresinde gazlar ile etkileşime girmesi sonucu aurora oluşur. Bu ışıklar Kuzeyde “Aurora borealis” yani kuzey ışıkları ve güneyde ise “Aurora australis” güney ışıkları olarak biliniyor.

Kuzey Işıkları Nerede Görülür?

Bu ışıkları kuzey ve güney yarımkürede görebilirsiniz. Neden sadece kutuplarda görülüyor diye düşünebilirsiniz. Eşsiz bir manzaraya sebep olan aurora dünyanın kuzey ve güney manyetik alanlarında karşımıza çıkıyor. Dünyanın etrafında yer alan manyetik alan çizgileri sayesinde Güneşten ve uzaydan gelen solar parçacıklar kutuplara doğru itiliyor. Bu parçacıklar kutup manyetik alanlarına geldiğinde burada belirli irtifalarda gazlar ile etkileşime girmesi sonucu bu görsel şölene tanık olabiliyoruz. Dünyanın manyetik alanı ile ilgili alttaki görseli inceleyerek konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.

Dünyanın manyetik alanı
Dünyanın manyetik alanı

Kutup manyetik alanları coğrafi kutup alanlarına göre farklılık gösteriyor. Her yıl bu alanların 40 km’ye varan yer değişimleri olduğu düşünülüyor.Aşağıda Aurora Ovali haritasını görebilirsiniz.

Kuzey Aurora Ovali Haritası

Kuzey Işıklarını İzlemek için En İyi Zaman Ne Zaman?

Kuzey ışıkları en iyi gece vakitleri görülebildiği için uzun ve temiz bir gökyüzü olan zaman dilimleri, bu ışıkları görebilmeniz için daha uygun bir zaman olarak karşımıza çıkıyor. Bu ışıkları oluşumunu sadece saatler öncesinden tahmin edilebiliyor. Bu sebeple önceden bir planlama ile bu kesin bir kuzey ışıkları turu mümkün değil. Ancak en iyi zaman olarak 23 Eylül ile 21 Mart arasını tercih edebilirsiniz. Bu zaman dilimi kuzey ışıklarını görme olasılığınızın en yüksek olduğu tarih aralığı diyebiliriz.

Kuzey Işıkları Hangi Renkte Görülüyor?

Birçok renkte karşımıza çıkan bu ışıklar genellikle yeşil rengin çok farklı tonlarıyla karşımıza çıkıyor. Bunun dışında mavi, kırmızı, sarı ve pembe gibi renklerdede oluyor.Parçacıkların rengini dünya atmosferinde hangi irtifada çarpıştıkları ve gazlarlar etkileşimi belirliyor.

Mavi veya mor renk oldukça az görünüyor. Bu renkler güneş aktivitelerinin yüksek olduğu zamanlarda ortaya çıkıyor. Atmosfere 60 mil veya daha yüksek bir konumda parçacıkların çarpışması sonucu ve Azot ile bir reaksiyonun oluşmasıyla ortaya çıkıyor.Şekil olarak genelde dalgalanma şeklinde görülürken farklı şekillerde de karşımıza çıkabiliyor.

Kuzey Işıkları Nerede İzlenir?

Kuzey ışıklarını izlemek için en iyi yerler şu şekilde;

Fairbanks, Alaska

Fairbanks, Alaska Kuzey Işıkları

Fairbanks, Auroral Ovalin doğrudan altında olduğu için en iyi izlenecek yerlerden birisidir. Burada 21 Ağustos ile 21 Nisan tarihleri arasında gelen ziyaretçiler beş gecelik bir konaklamada ortalama dört kez bu ışıkları görebiliyorlar.

Tromsø, Norveç

Tromsø, Norveç Kuzey Işıkları

Tromsø, Eylül ayının sonu ile mart ayının sonuna kadar karanlık kalıyor. Kutup bölgesinde yer alan Tromsø, ışıkları görmek için en iyi yerlerden birisi.

Laponya, Finlandiya

Laponya, Finlandiya Kuzey Işıkları

Laponya, Kutup Dairesinde hemde Kuzey Avrupa’da yer almaktadır.Işıklar bu bölgede yılda yaklaşık 200 gece görülebilmektedir. Ziyaretçiler Laponya’yı Eylül ile Mart ayları arasında ışıkları görmek için tercih edebilirler.

Yellowknife, Kanada

Yellowknife, Kanada Kuzey Işıkları

Yellowknife, Kanada’nın kuzeybatı bölgesinde yer almaktadır. Bölge Auroral Ovalinin ortasında bir konumda yer alıyor. Ocak ve Mart ayları arasında ışıkları görmek için en iyi zaman diyebiliriz. Dilerseniz

Tazmanya ve Yeni Zelanda

Tazmanya ve Yeni Zelanda Güney Işıkları
Güney Işıkları

Daha çok kuzey ışıkları biliniyor ancak güney ışıklarıda var.Ancak izleme alanı açısından kuzey bölgesinin daha çok yer sunmasından dolayı güney ışıkları (aurora australis), kuzeye göre daha az biliniyor. Tazmanya bölgesi güney manyetik alana oldukça yakındır. Bu sebeple bu ışıkları izleyebileceğiniz en iyi yerlerin başında geliyor.

Reykjavik, İzlanda

Reykjavik, İzlanda Kuzey Işıkları

Reykjavik, Aurora borealis’i izlemek için yine en iyi bölgelerden birisi. Burada Eylül ve Nisan ayları arasında ışıkları en net görebileceğiniz zaman aralığı diyebiliriz.

Kola Yarımadası, Rusya

Kola Yarımadası, Rusya Kuzey Işıkları

Bu bölgede Ağustos ayından Nisan ayına kadar ışıkları izlemek için en iyi zaman olarak biliniyor. Kutup dairesinin içinde olması sebebi ile en iyi izlenecek yerler arasında yer alıyor.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynakça;

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz