Lut Gölü

Dünya’da deniz seviyesinden en aşağıda olan göl ünvanına sahip Lut gölü hakkında bilgiler ile tüm detaylara yer verdik.Dünya’da pek çok denizden bile daha çok bilinen gölün özellikleri, hikayesi ve mucizesi ile diğer detaylara birlikte göz atalım.

Lut Gölü Özellikleri

Afrika ve Suriye ayrımında yaklaşık 600 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Lut Gölü, 422 metre ile deniz seviyesinden en aşağıda olan göl olma unvanına sahiptir. Lut Gölü derinliği 376 metreyi bulmaktadır.Ortalama derinliği ise 146 metredir.Lut gölü %30 tuz oranı ile dünyanın en tuzlu üçüncü göldür.Tuz oranının yüksek olmasının sebebi olarak da Şeria nehrinin yatağı boyunca getirdiği maddelerin göle akması ile aynı zamanda güneş sebebi ile aşırı buharlaşmanın etkisi bulunuyor.

Dünya’nın en tuzlu üçüncü gölü olması nedeniyle de neredeyse hiç kıpırdamadan bel hizasının biraz üzerinde bir yere kadar batmadan suda durabilmek mümkündür. Gölün sıklıkla kullanılan adı ise Dead Sea, yani Ölü Deniz’dir.

Lut Gölü Yüzmek

Ölü Deniz’in tuz oranı nedeniyle burada yüzmek oldukça ilgi çekici bulunur. Bunun yanı sıra buradaki çamurun ve göl suyunun ise birçok cilt sorununa iyi geldiği ve şifalı olduğu söylenir. Hatta birçok kozmetik firması buradaki çamuru bazı ürünlerinin içeriğine karıştırmaktadır.

Lut Gölü Hikayesi

Göle Lut Gölü isminin verilmesinin nedeni ise; Hz. Lut’un peygamber olarak gönderildiği Lut Kavmi’nin yaşadığı Sodom ve Gomore şehirlerinin, bu gölün altında kaldığına dair olan inançtır.Kuran’-ı Kerim’de Araf ve Hicr Sureleri’nde bu konu hakkında şu ayetler yer almaktadır;

Hani Lut da kavmine şöyle demişti: “Sizden önce alemlerden hiç kimsenin yapmadığı hayasız-çirkinliği mi yapıyorsunuz? “Gerçekten siz kadınları bırakıp şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz. Doğrusu siz, ölçüyü aşan (azgın) bir kavimsiniz.”… Ve onların üzerine bir (azab) sağanağı yağdırdık. Suçlu-günahkarların uğradıkları sona bir bak işte. (Araf Suresi, 80-84)

Anında (yurtlarının) üstünü altına çevirdik ve üzerlerine balçıktan pişirilmiş taş yağdırdık. Elbette bunda ‘derin bir kavrayışa sahip olanlar’ için gerçekten ayetler vardır. O (şehir de) gerçekten bir yol üstünde (hala) durmaktadır. Elbette, bunda iman edenler için gerçekten ayetler vardır. (Hicr Suresi, 74-77)

Bu şehirlerin sular altında kaldığı ile ilgili tam olarak netleşmiş veriler yoktur. Ancak Kuran-ı Kerim’de yazılanlardan ve tarih bilgilerinden yola çıkılarak bölgede yer alan volkanik kalıntılar, deprem izleri, çoraklaşmış toprak ve kraterlerin oluşumu gibi birçok detay incelenmiş ve şehrin bu gölün altında yer aldığına kanaat getirilmiştir.

Lut Gölü Resimleri

Lut gölünden görüntüler ile hazırladığımız resim galerisi;

Lut Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Lut Gölü, İsrail, Batı Şeria ve Ürdün arasında kalmış bir sınır hattı. İsrail ve Batı Şeria üzerinden göle girmek vize işlemleri ve izinler nedeniyle biraz sıkıntılı olabilir. Bu yüzden göle gitmek için en doğru tercih Ürdün üzerinden olacaktır. Amman Merkez’inden yaklaşık yarım saatlik bir minibüs ve ardından da 15 dakika taksi yolculuğu ile göle ulaşabilirsiniz. Ya da Ürdün Turu yapan bir çok firmanın gezi planında Lut Gölü olduğu için bu turlarda birisine de katılabilirsiniz. Göl yakınlarında konaklama imkanları oldukça rahat olduğu için de burada birkaç gününüzü burada geçirmeniz de mümkün olabilir.

Haritası ve Konumu

Sizlerde Lut Gölü gezilerinizi ve bilgilerinizi, yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Turizm şirketinin düzenlediği tur ile Ürdün’e gittim 21-23 .2019. son gün Dead Sea Spa Hotel’ de kaldık , Lut gölünün şifalı çamuru ve sularından yararlandık. Denizde yüzememek, batamamak, boy verememek ne demek anladım. Unutulmaz bir deneyim, anlatılmaz yaşanır…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz