Malatya Gezilecek Yerler

Malatya şehrini gezmeyi düşünenler için hazırladığımız Malatya gezilecek yerler listesi ile seyahat öncesi şehrin merkezinde ve çevresinde yer alan görülecek en güzel yerleri bu yazımız ile keşfedebilir ve gezi listelerine ekleyebilirler.

Malatya Gezilecek Yerler Listesi

Malatya merkezinde ve çevresinde yer alan tarihi ve doğal güzellikler ile şehrin gezilecek ve görülmesi gereken en güzel yerlerini sizler için listeledik.İşte Malatya gezilecek yerler listesi;

Arslantepe Höyüğü

Arslantepe Höyüğü Malatya

Malatya gezilecek yerler listemize Arslantepe Höyüğü ile başlıyoruz.Türkiye’nin en büyük höyüklerinden olan bu höyük Malatya, Orduzu‘da bulunuyor. Höyük Kara kaya barajı gölünün batı kısmında bulunuyor.Bölgede ilk arkeolojik olarak kazılar 1932 yılında Fransız arkeologlar tarafınca başlanmıştır. 1960 yılında ise İtalyan ve Roma La Sapianz üniversitesi arkeologları kazılara devam etmiştir. Bu kazı çalışmaları ise Arslantepe höyüğünün tarihini çok daha erken dönemlere taşımıştır. Gün yüzüne çıkartılan iki aslan ve bir kral heykeli Ankara’da bulunan Anadolu medeniyetleri müzesinde sergilenmektedir. Bu heykellerin ise yanı sıra mühür baskıları, kerpiç saray, kaliteli metal eserler, M.Ö 3600-3550 yıllarına ait bir tapınak ortaya çıkartılmıştır. Eğer Malatya’ya bir ziyaret gerçekleştirmek isterseniz, gezinize Arslan tepe höyüğünden başlayabilirsiniz.

Melik Sunullah Camii

Melik Sunullah Camii Malatya

Malatya’nın önemli ibadet mekanlarından biri olan cami, Malatya Ulu caminin batı kısmında yer almaktadır.Cami, Vaiz baba ve Koca Vaiz isimleri adlarıyla da anılıyor. Cami orijinal mimarisinden uzaklaşmış olsa da minaresi hala özelliğini korumaktadır. Cami minaresine ait olan kitabeye göre, M. 1393 yılı ile tarihlendirilmiş.

Levent Vadisi

Levent Vadisi Malatya

Levent vadisi Malatya’nın doğal güzelliklerini oluşturan önemli bir parçadır. Vadide bulunan mağaralar, ilginç yüzey şekilleri ve derin uçurumları keşfettikçe hem keyifli anlar yaşayacaksınız, hemde çok şaşıracaksınız.Akçadağ ilçesinde bulunan vadinin yüzey araştırmaları tamamlanmıştır. Yapılan araştırmalarda ise bölgede bulunan kabartmaların Genç Hitit Çağı dönemlerine ait olduğu bilgisi ortaya çıkmış. Levent vadisinde trekking yapabilir ve motor sporlarına dahil olabilirsiniz.

Yusuf Ziya Paşa Camii

Yusuf Ziya Paşa Camii Malatya

Yusuf Ziya Paşa camii, Malatya, Mücelli caddesi üzerinde bulunuyor. Cami, il merkezinde yer aldığından kolay bir ulaşım yoluna sahiptir. Caminin kitabesine göre 1793 tarihinde ismini aldığı Yusuf Ziya Paşa tarafınca yaptırılmıştır. Cami yapımında moloz taş ve kesme taşlar kullanılmış. Cami minaresi ise sonraki yıllarda eklenmiştir.

Kara Kaya Baraj Gölü

Kara Kaya Baraj Gölü Malatya

Atatürk barajından hemen sonra Türkiye’nin ikinci en büyük barajı olan Kara kaya Malatya il sınırları içinde bulunuyor.Barajın yapımı sırasında meydana gelmiş olan Kara kaya baraj gölü ise yakın bir tarihte kültür ve turizm bölgesi olarak kabul edilmiştir. Kara kaya barajı gölünün çevresinde turistik eserler ile birlikte feribot işletmesi çalışmaları da yapılıyor. Ayrıca Türkiye’nin en uzun demir yolu köprüsü de baraj gölünün üzerinde bulunuyor. Eğer sizde Malatya’da bir kaç gün geçirmek isterseniz baraj gölüne uğramayı ihmal etmeyin diyoruz.

Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi Malatya

Malatya ilinin Darende ilçesinde bulunan şelale, hem yüksekten düşen suların, görkemi ile hemde çevresini sarmalayan ağaçların ve doğanın en benzersiz yüzleri arasındadır.
Günpınar çayından oluşan bu şelale yıl içinde oldukça fazla ziyaretçi akınına uğramaktadır. Su zerrelerinin kayaların üzerinden kaydığı sırada görüntüleri görülmeye değer, bir güzellik sunacak sizlere. Günpınar şelalesini ziyaret ettikten sonra, Sulu mağarayı da ziyaret edebilir ve doğanın en güzel yerlerinde yaşama fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yusuf Paşa Bedesteni

Yusuf Paşa Bedesteni Malatya

Malatya’da bulunan Yusuf Ziya Paşa Bedesteni, klasik Osmanlı kapalı çarşı mimarisine sahiptir. Zaviye mahallesinde ki mezarlığın içinde yer alan bedesten, dikdörtgen bir yapıya sahiptir. İnşaatı sırasında ise kesme taş ve moloz kullanılmıştır. İç duvarlarda kesme taşlar, örtü sisteminde ise molozlar kullanılmış. Bedesten, 1997 yılında temizlik çalışmaları, 2005 yılında ise restorasyon çalışmaları yapılmıştır.
Oldukça kolay bir ulaşıma sahip olan bedesten, Darende’ye yolu düşen herkesin mutaka görmesini istiyoruz.

Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi

Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Malatya

Etkiliyici mimari yapısı ve külliyenin çevresinin size sunduğu doğal güzellikler ile huzur bulabileceğiniz harika bir atmosfer sizleri bekliyor.Somuncu Baba Külliyesi Malatya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Tohma Kanyonu

Tohma Kanyonu Malatya

Somuncu Baba Türbesi gezilerinizde Tohma Kanyonun da harika bir yürüyüş yapabilir ve doğal güzellikler ile sus sesleri arasında güzel bir zaman geçirebilirsiniz.Kanyon boyunca yürüyüş parkurları bulunurken aynı zamanda yüzme alanlarıda mevcut.

Battalgazi Ulu Camii

Battalgazi Ulu Camii Malatya

Battalgazi ulu cami, I. Alaaddin Keykubat döneminde yapılmıştır. 1220‘lü yıllarda yapılan caminin mimarı, Yakub Bin Ebubekir‘dir. Yapının hat işlerini ise Ahmed Bin Yakub yapmış olup, taş kısımları ile Üstad Hüsrev El- Benna ilgilenmiştir.Cami, yapıldığı ilk dönemlerden sonra yenileme ve ilaveler ile orjinalliğinin çok değiştiği bilinmekte.

Beşkonaklar Etnografya Müzesi

Beşkonaklar Etnografya Müzesi Malatya

Yakın bir tarihte açılan müze, Malatya’nın şehir merkezinde bulunuyor. Sinema caddesi üzerinde olan Beşkonaklar müzesi, yöre halkının geçmiş zamanlarda kullandığı eşyalar, geleneksel kıyafetler, mankenler üzerinde sergileniyor. Yüzükler, tespihler, cep saatleri, ağırlık ölçü aletleri, kazanlar, çakmaklar, ve aydınlatma araçları sergilenen diğer parçalar arasındadır.Beşkonaklar müzesine girdiğiniz zaman ahşap bir merdiven sizi yukarı davet ediyor. Şehrin geleneksel eşyalarının sergilendiği bu müzeyi kesinlikle gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Malatya Atatürk Evi

Malatya Atatürk Evi

Eski halkevi binası olarak bilinen Atatürk evi, 1981 yılında düzenlenerek ziyaretlere açılmıştır. Atatürk Malatya’ya ilk geldiği zamanlarda bir gece konakladığı Eski Türk Ocağı ve halkevi binasının giriş kısmında bulunan iki oda, 1981 yılında Atatürk Evi olarak düzenlenmiştir. Bina girişinde sağ tarafta bulunan ilk odada Atatürk’ün halkevini ziyaret ettiği sırada kullanmış olduğu masa, işlemeli sehpa ve bir koltuk bulunuyor. Girişin solunda ise Atatürk kitapları sergilenmektedir.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı Malatya

Malatya gezilecek yerler listemizin sonraki durağı Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı.Tipik bir Osmanlı kervansarayı özelliğini taşıyan bu kervansaray, IV. Murat zamanında Bosnalı Silahtar Mustafa Paşa tarafınca inşa ettirildi. Adını ise yaptırdığı kişiden alan kervansaray, Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bulunuyor.Evliya Çelebi ise Seyehatname isimli kitabında kervansaraydan bahsetmiştir. Uzmanların ise yaptıkları araştırmalarda kervansarayın dış mekanları dükkan olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır. 12 odası ise misafirlere ayrılmış ve bu şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca kervansarayda bir adet havuz ve bir adet hancı odası da bulunuyor.

Orduzu

Orduzu Malatya

Burası Malatya’da bulunan küçük bir kasabadır. Kayısı bahçeleri ve lahanaları ile ünlü olan Orduzu, Malatya Kayısı festivaline ev sahipliği yapmasının sayesinde ülke çapında ismini duyurmayı başarmıştır.Buranın en önemli mahallesi ise Aslantepe’dir. Aslantepe’de bulunan Höyük geçmiş yıllarda 7 medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Buda Orduzu’nun tarihsel bir boyuttan oldukça önemli olmasının sebeplerinden biri oluyor. Ayrıca Orduzu ve Pınarbaşı mesire alanları eşsiz bir güzelliğe sahiptir.

Malatya Müzesi

Malatya Müzesi

Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Malatya’da yapılmış olan arkeolojik kazılar sonrası bir çok tarihi eser gün yüzüne çıkmıştır. Şehirde yapılan kazıların devam ettiğinden dolayı 1930 – 1937 yıllarında çıkan eserler için bir müze yapımı düşünüldü. İlk olarak 1970 yılında İnönü parkında bulunan bina müzeye dönüştürüldü. Müze, 1979 yıllarında ise Kernek meydanında yeni binasında hizmete açıldı. 15.000‘den fazla eserlerin sergilendiği müzede bir çok uygarlıklara ait eserler sergilenmektedir.

Abdurrahman-ı Erzincani Camii

Abdurrahman-ı Erzincani Camii Malatya

Modern camii mimarisi örneklerinden birisi olan Abdurrahman-ı Erzincani Camii Malatya ilinin Darende ilçesinde yer alıyor.Tamamı kesme taştan yapılmış olan cami Malatya’da gezilecek yerler arasında.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı Malatya gezilecek yerler

Şayet Malatya’ya yaz dönemlerinde gidecekseniz eğer, mutlaka görmeniz gereken bir yer daha var, oda Nemrut dağı. Malatya ve Nemrut arası yaklaşık olarak 95 kilometredir. Araç ile ulaşım oldukça kolaydır. Dünyaca ünlü olan Nemrut milli parkı şahit olacağını gün batımı ve gün doğumunu hayatınız boyunca unutamaya bilirsiniz.Detaylar Nemrut Dağı yazımızda.

Malatya Kalesi

Malatya kalesi, il merkeze 10 kilometrede olup, Battalgazi ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Kale yapımına M.S 78 yılında başlanmıştır. Ancak uzun zaman bitirilememiştir. Titus Livius’un başlattığı kale, Bizans imparatoru, Justianus döneminde tamalanmıştır. Kale zamanla harap olmuş, Danişmentliler döneminde ise bir onarım geçirmiş. Günümüze ise çok az sayıda kalıntıları gelebilmiştir. Malatya kalesi il merkezine yakınlığı ile şehrin en kolay gezilecek yerleri arasındadır.

Arapgir Kalesi

Malatya’nın tarihini gözler önüne seren yapılardan biridir Arapgir kalesi. Aynı ismi taşıdığı Arapgir ilçesinde yer alıyor.Kale hakkında maalesef pek fazla bilgi bulunmamaktadır. XIV. yüzyılda yapılmış olduğu tahmin edilen kalenin günümüze sadece duvar kalıntıları gelmiştir. Yapımında ise molozlar kullanılmıştır. Ayrıca kalenin kendi döneminde stratejik bir önemi olduğu biliniyor.

Malatya ilinin haritası ve ulaşım bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Malatya gezilecek yerler listemizin sonuna geldik.Sizlerde listede yer alması gerektiğini düşündüğünüz Malatya’da görülmesi gereken yerleri yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Görülecek yerler arasında Hekimhan ilçesindeki GİRMANA KANYONU ve tarihi Taşhan da yer almalı. Bu kanyon fazla tanınmasa da ülkemizin önemli doğa harikalarından biri.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz