Malta Köşkü

1871 yılında sedir köşkü olarak inşa edilen yıldız parkı içerisinde yer alan iki köşkten bir tanesi Malta köşkü ya da Çadır Köşkü olarak bilinmektedir. Malta’dan getirilmiş olan taşlar ile Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Malta köşkü tarihte önemli olaylar ile birlikte anılmaktadır. Sultan V. Murat tahta çıkarılmak istendiğinde ve başarısız bir işlem ile karşılaşıldığında bir müddet güvenlik sebebi ile bu köşkte misafir edilmiştir.

Malta Köşkününde içerisinde yer aldığı Yıldız Parkı Korusu hakkındaki detaylı yazımızı Yıldız Parkı inceleyebilirsiniz. Ayrıca parka gelenler için gezilecek yer tavsiyesi olarak tarihi saray olan Yıldız Sarayı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İstanbul’da yer alan diğer köşklere ve mutlaka görülmesi gereken yerlere, İstanbul’da Gezilecek Yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Malta Köşkü Hakkında Bilgiler

Ali Suavi Sultan V. Murat’ı tahta çıkarmaya çalışmış, bu maksatla tarihte Çırağan baskını olarak bilinen olayı tertiplemiş ancak başarılı olamamıştır. Bu başarısız girişimden sonra Sultan V. Murat Malta köşkünde saklanmak zorunda kalmıştır. Ayrıca; Köşkün arda kısmında zamanında yer alan çadırda Mithat Paşa’nın yargılanması yapılmıştır. Bu olaylar nedeni ile tarihte önemli bir yere sahip olan Malta köşkü özellik ile tavan süslemeleri ve altın varaktan oluşan aynası ile mutlak suret ile görülmesi gereken tarihi değerler arasında yer almaktadır.

Malta Köşkü Resimleri

Abdülhamit sürgün edildikten sonra köşk 40 yıl süresince kullanılmamış ve boş kalmıştır. 1941 yılında deniz kısmında yer alan boşluğa yıldız parkı adı verilmiş ve aynı yıl içerisinde Maliye Bakanlığınca köşkün İstanbul Büyükşehir Belediyesine devredilme işlemleri yapılmıştır.

1949 ile 1960 yılları arasında Avadis Çakır isimli bir pastane işletmecisi tarafından Markiz Pastanesi olarak kullanılmaya başlanılmıştır. 1960 ihtilalinden sonra ise, köşk, Tanzimat Müzesi kurularak hizmete açılmıştır.

Malta Köşkü Dışı

1982 yılında, işletme ve kullanım hakları Türkiye Turing ve Otomobil Kurumuna verilmiş ve işletilmeye başlanmıştır. 1995 yılından İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınmış ve büyük bir restorasyon işlemine tabi tutulmuştur. 1997 yılından itibaren Beltur tarafından lokanta hizmetleri sunmak maksadı ile hizmete açılmıştır.Yıldız park olarak alanda yer alan tarihi iki adet köşk günümüzde enfes kahvaltı seçeneklerin sunulduğu bir mekan olarak hizmet vermektedir.

Malta Köşkü Resimleri

  • Malta Köşkü Resimleri
  • Malta Köşkü Dışı

Malta Köşkü Kahvaltı

Malta Köşkü İstanbul Beşiktaş’ta Yıldız parkı içerisinde bulunan ve açık büfe olarak da hizmet veren 80’e yakın çeşidin sunulduğu mükemmel kahvaltı hizmeti vermektedir. Hem tarihin dokusunu hissetmek, hem de nefis menülerden seçim yaparak sessiz, sakin huzurlu bir ortamda kahvaltı keyfini yaşamak isteyenlerin kaçırmaması gereken bir mekandır.

Malta Köşkü Kahvaltı Fiyatları

Köşkte tek kişilik kahvaltı fiyatı 99 TL‘dir. İki kişilik mega serpme kahvaltı fiyatı ise 279 TL.

Kahvaltı saatinin ardından ise köşk, restoran hizmeti veriyor ve özellikle Osmanlı Saray Mutfağı’ndan farklı lezzetleri misafirlerine sunuyor.

Çalışma Saatleri

AçılışKapanış
09:0023:00

Tarihin atmosferini yansıtan Malta Köşkü çalışma saatleri, hafta içi her gün hizmet vermektedir. Hafta içi çalışma saatleri ise, 09:00 ile 22:30 saatleri arasındadır. Hafta sonları açık büfe imkanının sunulduğu Malta Köşkünün çalışma saatleri 09:00 ile 13:30 saatleri aralığındadır.

Malta Köşkü Nerede? Nasıl Gidilir?

Köşk, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinde yer almaktadır .Malta Köşküne ulaşımın sağlanmasında özel araçlar tercih edilecek ve Avrupa yakasından gelinecek ise, Eminönü ile Beşiktaş ya da Sarıyer ile Beşiktaş yolunun takip edilmesi ve Yıldız Parkına ulaşılması gerekmektedir. Eğer Anadolu yakasından gelinecek ise, Boğaziçi köprüsünden geçilmeli ve Beşiktaş yol ayrımından Yıldız Park istikametine dönüş yapılarak ulaşım sağlanmalıdır.

Ulaşım Haritası ve Konumu

Köşk için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezileriniz hakkındaki bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz