Marmaris Nerede

Türkiye’nin turizm bakımından en önemli tatil yerlerinden birisi olan Marmaris, Muğla ilimizde bulunmaktadır. Merkez’e bir saat mesafe de ve Bodrum’a da iki saatlik bir mesafede bulunmaktadır. Marmaris’te Akdeniz iklimi hakimdir bu bakımdan yaz aylarında kuru, nemli ve sıcak bir hava durumu seyretmektedir. Tam tersine kış aylarında da oldukça fazla yağış almakta ve çevresinde bulunan dağlarında etkisiyle ülkemizde en fazla yağış alan beldelerinden biri olma özelliğini taşımaktadır.Yazımızda sizlere Marmaris nerede? nereye bağlı? nasıl gidilir başlıkları altında haritası ve ulaşım detaylarını veriyoruz.

Marmaris Nerede?

Türkiye’nin turizm bakımından en önemli tatil yerlerinden birisi olan Marmaris, Muğla ilimizdedir. Marmaris, Akdeniz’in başladığı ve Ege Denizi’nin bittiği noktada yer almaktadır. Kuzey tarafında Ula, Batı tarafında Datça ve Doğusunda ise Balan Dağı vardır.  

Marmaris Nereye Bağlı?

Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde bulunan Marmaris, Muğla’ya bağlı olup Akdeniz’in en büyük yarımadasında bulunmaktadır.

Marmaris Mahalleleri

Marmaris’e Nasıl Gidilir

Türkiye’nin en turistik beldelerinden biri olan Marmaris’e uçak ile seyahat etmek isteyenler Dalaman Havalimanı’na bilet almak zorundadırlar. Uçak iniş yaptıktan sonra ister özel ücretli servis araçlarıyla isterseniz de belediyeye ait HAVAŞ araçlarını kullanabilirsiniz. Marmaris Merkez ile havalimanı arası 90 dakika sürmektedir.  

Otobüs ile ulaşmak isteyen tatilcilerde Marmaris Otogarına alacakları biletler sayesinde ulaşabilirler. Otobüs yolculukları konfor bakımından oldukça iyi durumdadır. Başta İzmir, Ankara ve İstanbul olmak üzere birçok ilimizden Muğla Marmaris’e seferler düzenlenmektedir. İzmir – Marmaris 5 saat, Ankara – Marmaris 10 saat, İstanbul – Marmaris 13 saat ve son olarak Bodrum – Marmaris arası 3 saat kadar sürmektedir. 

Marmaris’e aracınız ile gitmek istemeniz durumunda İstanbul’dan yola çıkacak yolcular İzmir istikametini seyrettikten sonra Aydın yoluna girerek varabilirler. Daha detaylı bilgi verecek olursak Yalova, Balıkesir, Akhisar, Manisa, İzmir, Aydın ve Muğla illerinden geçmeniz gerekmektedir. Başkent Ankara’dan yola çıkacak olanlar Denizli istikametine gittikten sonra önce Muğla daha sonra da Marmaris’e varabilirler. Ankara güzergahı ise sırasıyla Sivrihisar, Emirdağ, Dinar, Honaz ve Muğla’dır. Diğer bir tatil ilimiz olan Antalya’dan gelmek isteyen yolcular ise Muğla-Fethiye yolu üzerinden gelebilmektedirler. Aracınız ile Marmaris’e bazı illerimizden Marmaris-Denizli iki saat 30 dakika ile 180 kilometredir. Marmaris-Aydın iki saat yirmi dakika ve toplamda 150 kilometredir. Marmaris-Bursa yedi saat otuz dakika sürerken toplamda 578 kilometredir. Ankara 650 kilometre ve son olarak İstanbul ise 830 kilometre mesafede yer almaktadır.

Marmaris’e giden ziyaretçiler için Marmaris’te Araç Kiralama oldukça popüler bir seçenek. Marmaris’te birçok araç kiralama şirketi bulunmaktadır ve önceden rezervasyon yaptırarak kendinize en uygun aracı seçebilirsiniz. Havalimanından veya şehir merkezinden aracınızı kiralayarak Marmaris’in harika plajlarına, tarihi yerlerine ve doğal güzelliklerine kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Marmaris ve çevresinde keşfetmek istediğiniz birçok farklı yer varsa, araç kiralama seçeneği size bağımsız bir gezi imkanı sunacaktır..

Marmaris Haritası

Marmaris Haritası

Konumu ve Ulaşımı

Ulaşım ve navigasyon için harita seçenekleri;

Marmaris gezilerinizde görülmesi gereken yerler için Marmaris gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.Ayrıca şehrin merkezi ve çevresinde yapacağınız geziler içinde Muğla’da gezilecek yerler yazımıza göz atın.

Marmaris nerede yazımızın sonuna geliyoruz.Sizlerde ilçeye ulaşım konusunda bilgi ve tecrubelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz