Meriç Köprüsü

Geçmiş tarihe sahne olan Meriç Köprüsü, 1833 yıllarında II. Mahmut zamanında temelleri atılmış ve çağımıza kadar hala varlığı devam etmiştir. Köprünün yapım aşamasına ise 1842 yılında başlanarak Sultan Abdülmecid zamanında da devam etmeye başlamış bulunuyor. Köprünün yapımı en son 1847 yılları arasında son bularak hazıra getirilmiştir. Üstelik Meriç Köprüsünde ise daha önceden ahşap köprünün de yer aldığını söyleyebiliriz.

Meriç Köprüsü Hakkında Bilgiler

Eski tarihlere baktığımız da ise Meriç nehir taşması ile birlikte yeni bir köprünün inşasının yapılması da şart olmuştur. Hem Sultan Abdülmecit hem de II. Mahmut döneminde inşa edilerek bugünkü varlığını hala kusursuzca sürdürmektedir diyebiliriz. Köprünün genel özelliklere ve yapısına bakıldığında ise uzunluğunun 263 metre olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca genişlik bakımından da yaklaşık olarak 7m olarak belirleniyor. Köprünün kemer üzerinde ise 8 köşeli yıldız, 12 hayvanlı takvim ve Selçuk esintisi sürmekte ve görsel yönden dikkat çeken görüntüsü ile pek çok kişiyi de etkisi altına almayı başarmış bulunuyor.

Özellikle Meriç Köprüsünün en dikkat çeken yanlarından birisi de sanatsal açıdan üzerinde pek çok figürleri barındırmış olmasıdır. Edirne’ye gelen kişilerin mutlaka ama mutlaka görmesi gereken bu köprü eski tarihi havayı yeniden yaşamanıza da en iyi şekilde katkı sağıyor.

Meriç Köprüsü Resimleri

Meriç Köprüsü Nerede ve Nasıl Gidilir

Edirne ilinin merkezinde bulunan Meriç Köprüsü kolay ziyaret edebileceğiniz yerlerinde arasında bulunuyor. Karaağaç Mahallesi ve Edirne arasında ki tam noktada yer alam Meriç Köprüsüne tam olarak nasıl gideceğini bilmeyen kişiler olduğundan dolayı kolay bir şekilde Meriç Köprüsünü bulabileceğiniz yol tariflerimizi de yapmaya başlayabiliriz.Türkiye’nin her bir noktasından kalkışlarını yapan otobüs seferleri bulunduğundan dolayı istediğiniz her an Edirne’ye gelerek Meriç Köprüsünü gönül rahatlığı ile görebilme şansına da sahip olabilirsiniz.

Meriç Köprüsüne ulaşmak için Edirne’den kalkan Karaağaç otobüslerine binmeniz yeterli olacaktır.Köprünün mesafelerine de bakacak olursak Tekirdağ ve Edirne arasında ki mesafesi, 1 saat 45 dakika olarak belirlenmektedir. İstanbul ve Edirne arasında ise 2. Buçuk saat sürmektedir. Bursa Edirne arasında ki mesafe de ki zaman dilimine bakacak olursak 6 buçuk saat olarak belirlenmektedir. Aynı zamanda Meriç Köprüsüne gitmek isteyen kişiler isterlerse Meriç köprüsünden de ulaşımın sorunsuz bir şekilde yapılmasını da sağlamış olacaklardır.

Haritası ve Konumu

Köprü için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Edirne gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi için Edirne gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde Meriç Köprüsü gezileriniz hakkındaki bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz