Niagara Şelalesi

Niagara Şelalesi, Amerika ile Kanada arasında yer alan Niagara nehri üzerinde bulunan dünyaca ünlü bir şelaledir. Niagara şelalesi, Kanada’nın Ontario eyaleti ile Amerika’nın New York eyaleti arasındadır. Şelale, 1950 senesinde yapılan bir antlaşma sonucunda Amerika ve Kanada arasında paylaşılmasına karar verilmiştir. Şelalenin suları iki bölüm halinde akar. Asıl meşhur olanı Kanada topraklarına komşu olan kısmıdır.

Niagara Şelalesi Hakkında Bilgiler

Niagara Şelalesi Hakkında Bilgiler

Niagara şelalesi şeklinden dolayı at nalı olarak da adlandırılan şelalenin suları 46 metre yükseklikten dökülür ve genişliği 900 metredir. Amerika’da kalan diğer kısımdaki şelalenin ismi Amerikan şelalesidir, 60 metre yükseklikten akar ve genişliği 300 metredir. Niagara şelalesi Amerika ve Kanada için oldukça büyük bir elektrik enerjisi sağlar. Niagara Şelalesi’nden yarım dakika içinde 168.000 m³ su akmaktadır.Kuzey Amerika’nın en büyük şelalesi ünvanına sahip Niagara şelalesi, 10.000 yıl önce Kuzey Kutbu’ndan gelen buz kütlelerinin çöküntüleriyle oluşmuştur.

Niagara şelalesi 1932 senesinde tamamen donmuştur. Niagara şelalesi dünyada tek ters akan şelaledir. Şelalenin suyu taşlara çarpmak yolu ile geri gelir. Bu durum da dünyada eşi benzeri görülmeyen bir durumdur. Niagara şelalesinde suyun kuvveti ile ve metrelerce yüksekten dökülmesi esnasında ortaya çıkan ses bir doğa harikasıdır. Doğal koruma altında bulunan şelale ve etrafında bulunan Niagara şelaleleri Doğal Parkı ve iki kardeş eyalet olan Ontario ve New York tarafından sağlanan ortak koruma programı ile korunmaktadır.

Niagara Şelalesi Manzarası

Şelaleye Niagara ismi Kızılderililer tarafından verilmiştir, suların şimşeği anlamına gelen ve Niagara State Park’ın içinde yer alan Daredevil Müzesinde Kızılderililer tarafından yapılan atlayışlarda kullanılan araçlar hala sergilenmektedir. Şimdiye kadar bu ve benzer olarak toplam 16 defa deneme yapılmış ve 6 tanesi ölümle sonuçlanmıştır. Fakat uzun zamandan beri her iki ülkede de bu tarz denemeler yasaklanmıştır.Şelalenin özellikleri konusuna değindikten sonra gezi ve seyahatleriniz için bölgede neler yapabilirsiniz, bu kısma geçelim.

Niagara Şelalesinde Ne Yapılır ?

Niagara Şelalesinde Ne Yapılır

Amerika’ya, özellikle Kuzey Amerika’ya gerçekleştirilecek olan seyahatlerde muhakkak Niagara Şelalesini kapsayan bir seyahat programı oluşturulmalı, nehirde bot turları düzenlenebilir, bölgede sık sık meydana gelen muhteşem gökkuşağı seyredilebilir, Rainbow Köprüsü’nün üzerinde yürüyüş yapılmalı ve aynı köprü üstünde iki ayrı ülkede bulunma hissini bizzat yaşamak gerekir.

Niagara Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Hangi ülkede sorusu için Şelale, Amerika ve Kanada sınırında yer almaktadır. Kanada’dan veya Toronto’dan özel araçla 2 saatte gidilebilir Niagara şelalesine. Amerika tarafından gidildiği takdirde New York eyaletinin şehri olan Buffalo’ya yarım saat, New York şehrine 8 saat uzaklıkta yer alır. İki güzergâh için de tren, otobüs ile ulaşım veya özel araba ile yolculuk yapmak mümkündür. Buradan varılan sonuç her iki taraftan da rahatlıkla Niagara ‘ya gidilebileceğidir. Ayrıca turistler için özel olarak hizmet veren turist otobüsleri ile gitmek istenen yere ulaşma imkânı vardır. Eğer yurt dışından gidilecekse, Buffalo Niagara havalimanına havayollarıyla gidip, daha sonra özel araç veya toplu taşıma araçları ile Niagara şelalesine gidilebilir.

Harita ve Konumu

Şelale için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz