Rushmore Dağı Anıtı

Rushmore Dağı Anıtı, Amerika’nın Güney Dakota Eyaletinde bulunan Kara Dağlar’a verilen addır. Bu anıtlar Amerika’nın dört büyük Cumhurbaşkanı’nın büstlerini belirtmektedir. Büstlerin başları 140 metre boyunda olan bir insanın boy ölçüsüne göre yapılmıştır. Bu özelliği ile dünyada dağa yapılmış en büyük heykel unvanını almıştır. Bu eserin mimarı, Amerikalı heykelci Gutzon Borglum’dur. Dağda bulunan granit kayalar oyularak bu anıtlar yapılmıştır. Heykellerin modelleri önceden hazırlanarak ve kayaların olduğu yere çıkarılarak çalışanlara kolaylık sağlanmıştır.

Rushmore Dağı Anıtı Özellikleri

Bu anıtlar uzak mesafeden bile net olarak görülebilmektedir. Kayalar arasında yükselen başlar George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln ve Thedore Roosevelt’ın başlarıdır. Bir kişinin başında çenesinden yukarı olan kısmı beş katlı bina yüksekliğinde yapılmıştır. Bu anıtın yaratıcısı Gutzon Borglum, mimarını bitiremeden öldü. Heykeli tamamlayan ise kendi gibi heykeltıraş olan oğludur. Toplamda 14 yılda yapılan bir eserdir. Yapımı tam olarak 1950 yılında tamamlanabilmiştir.

Rushmore Dağı Anıtı Hakkında Bilgiler

Sadece bu dört Cumhurbaşkanı’nın heykellerinin yapılmasının sebepleri şunlardır: George Washington Amerika’nın kurucusudur. Thomas Jefferson Amerika Bağımsızlık Bildirgesini yazmıştır. Abraham Lincoln köleliğin kalkmasını sağlamıştır. Son olarak da Thedore Roosevelt suikast sonucu ölen ilk Cumhurbaşkanı’dır. Ayrıca bu başkanlar Amerika’yı koloni döneminden çıkarıp yirminci yüzyıla taşımıştır. Bu kişilerin heykelinin yapılmasının diğer sebebi de budur.

Gizli Oda

Bu heykellerin hemen arka kısmında gizli bir oda bulunmaktadır. Bu odanın yapılmasının ilk amacı kayıt salonu yapılmak istenmesiydi. Amaç o tarihlerde Amerika Birleşik Devletleri’nin saklanması gereken bilgilerini burada depolamak istemeleridir. Ancak yapımı bitiremeden öldüğü için yapımına devam edilmesi. Gezmeye gelen turistler ise bu odaya sokulmuyor. Zaten gezmeye gelenlerin yürüyerek ulaşamayacağı kadar uzak bir mesafededir.

Rushmore Dağı

Rushmore Dağı Anıtı Neden Yapıldı

Yapıtın yapılmasındaki amaç Black Hills’e yani siyah tepelere turist çekebilmekti. Anıtın yapılacağı yeri 1927 yılında o dönemin Başkan’ı Calvin Coolidge seçmiştir. Anıtta Washington’un başı 6 katlı bina kadardır. Burnu 6 metre, ağzı ise 5.5 metredir. Bu anıt yapılırken çok fazla dinamitte kullanılmıştır. Dinamit sayesinde büyük kayalar kolaylıkla parçalanmıştır. Çok sağlam granitlerle yapılan bu dev Rushmore Dağı Anıtı heykellerini 10.000 yılda 2.5 cm yıpranmaktadır.

Video Görüntüleri

Rushmore Dağı Anıtı Nerede

Rushmore Dağı ve Anıtı, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Dakota eyaletinde yer almaktadır. Anıt için ziyaret bilgileri, giriş ücreti ve diğer konularında şu adresten bilgi alabilirsiniz.

Konumu ve Haritası

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerle yazımıza yorumda bulunarak paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz